Prototyp polskiego samochodu elektrycznego wydrukowany w 3D

Przeszło 720 godzin drukowano w Radomiu – pierwszy w Polsce – prototyp elektrycznego samochodu dostawczego w skali 1:1. Zamówienie złożyła lubelska firma Ursus. Premiera auta miała miejsce podczas targów Hannover Messe.

Model wykonano z żywicy światłoutwardzalnej. Było to możliwe dzięki zastosowaniu jednej z największych na świecie drukarek 3D w tej technologii – tłumaczy Sebastian Murawski, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii.

Według niego, projekt był niezwykle ambitny, bo firma Ursus, zlecając pracę, wysoko postawiła poprzeczkę i miała duże oczekiwania.

Wartością dodaną była możliwość nauczenia się nowych rzeczy i zdobycie doświadczenia.

Zadanie do łatwych nie należało, bo – jak mówi inżynier Marek Kamiński – nikt wcześniej w Polsce w takiej skali tego nie robił. Dokumentacja samochodu przyszła w jednym, dużym pliku o zerowej grubości. Trzeba było przerobić go na bryły. Potem podzielić na części, wydrukować, dopasować i złożyć w całość.

Radomskie Centrum Innowacji i Technologii posiada urządzenia, które są w stanie wydrukować każdy detal w metalu, tworzywach sztucznych, w żywicy i w ceramice. Jednym z najcenniejszych jest jedyna w Europie, ważąca około 11 ton, amerykańska drukarka 3D. Jej możliwości wykorzystuje się m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, czy lotniczym.

Zaletami nowatorskich rozwiązań są precyzja oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Barierą – nadmierna ostrożność przedsiębiorców, którzy mogliby korzystać z nowoczesnych technologii.

Właścicielem centrum jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/ Anna Orzeł /kry

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*