Prowadzisz firmę w domu? Zgłoś to koniecznie w urzędzie

Myślisz o założeniu własnej firmy? Jeżeli chcesz prowadzić działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu to musisz pamiętać by poinformować o tym fakcie Urząd Miasta lub Gminy. Na początkujących przedsiębiorców, którzy tego nie zrobią czekają surowe kary łącznie z więzieniem.

„Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą we własnym domu lub mieszkaniu, musi wiedzieć, że wiąże się to z koniecznością zapłaty podatku od nieruchomości według stawek przewidzianych dla prowadzenia działalności gospodarczej. Stawki podatku od nieruchomości są zróżnicowane i zmieniają się co roku. Zależą od tego, na jaki cel wykorzystywany jest dom lub mieszkanie. Maksymalne stawki określa minister finansów, jednak to, jaka stawka obowiązuje w danej gminie, określa rada gminy.” – informuje „Gazeta prawna”.

„Jeśli podatnik nie zapłaci lub stwierdzi, że nie ujawni, że prowadzi działalność w domu, musi liczyć się z tym, że może przyjść do niego kontrola podatkowa. Kary są surowe. Zgodnie z art. 54 kodeksu karnego skarbowego, kto uchyla się od opodatkowania, nie ujawnia organowi podatkowemu przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny albo karze pozbawienia wolności, albo obu łącznie.” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

Jeżeli więc rozpoczynasz działalność a miejscem jej wykonywania jest Twoje mieszkanie pamiętaj o obowiązku zgłoszenia o tym w urzędzie. Pamiętaj także o zapłaceniu stosownego podatku od nieruchomości. Na poinformowanie urzędu o fakcie prowadzenia firmy w domu masz 14 dni od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Działalność prowadzona w domu podlega opodatkowaniu przez gminę”, autorstwa Łukasza Zalewskiego

Komentarze

ksz

16 kwietnia 2009 Odpowiedz

Przecież działalność zakładam w gminie, to jeszcze potem mam ich informować o swojej działalności? Ehh, Polska..

przyszły przedsiębiorca

21 kwietnia 2009 Odpowiedz

No właśnie, w pełni zgadzam się z KSZ. Skoro zgłoszenie działalności jest w Urzęzie, to czy jeden Wydział nie moze poinformować drugiego? Więcej czasu dla przedsiębiorcy, mniej pracy dla poczty, mniej zuzytego papieru

123

31 grudnia 2009 Odpowiedz

to bzdura. Jak prowadzisz sklep w domu to owszem trzeba to zgłosić w UM. Jeżeli jednak jesteś np. pośrednikiem ubezpieczeniowym, doradcą, itp to wcale nie musisz. Zgłoszenie wiążę się z jednej strony z tym, że zapłacisz za część mieszkania, którą deklarujesz na prowadzenie firmy większy podatek ale jednocześnie możesz kupić np meble do tego pomieszczenia i zaliczyć je do kosztów. Poza tym sam deklarujesz jaka powierzchnia przypada na prowadzoną działalnośc.

Komentarze

Aby dodać komentarz Zaloguj się lub Zarejestruj w MamBiznes.pl