Przeciętna emerytura właściciela firmy to… 1657 zł

Składki na ZUS to problem, który dotyka każdą osobę prowadzącą biznes. Mimo, iż w ostatnich latach obciążenia wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrosły to przedsiębiorcy nie mogą liczyć na taki sam wzrost emerytur. O wysokim świadczeniu na starość osoby będące „na swoim” muszą zapomnieć.

W przeciwieństwie do pracowników, których składka emerytalna jest uzależniona od wysokości przychodu uzyskanego z tytułu zatrudnienia, przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania stałej składki na ubezpieczenie emerytalne. Od lutego przedsiębiorca odprowadza do ZUS (razem ze składką chorobową) dokładnie 1121,52 zł. Przelew na taką kwotę co miesiąc niezależnie czy przedsiębiorstwo generuje dochody stanowi istotny składnik firmowego budżetu. Jednocześnie wysokość składek nie przekłada się na wysokość emerytur. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia wysokość emerytury w Polsce wynosi niewiele ponad 2 000 złotych. Grupą osób, których średnia wartość emerytury jest najniższa, są przedsiębiorcy prowadzący mikro i małe przedsiębiorstwa. Przeciętne emerytury właścicieli firm są o 18% niższe niż innych grup społecznych i wynoszą średnio 1 667 złotych…brutto. Dla porównania nauczyciel otrzymuje średnie świadczenie w wysokości 2200 zł a kolejarz 1907.

źródło: GUS

Składki rosną od lat

Kto jeszcze pamięta, że w 2011 roku właściciel firmy płacił 890 zł na ZUS. Dwa lata później suma składek przekroczyła już 1000 zł. Największy przyrost zanotowano po podniesieniu składki rentowej w roku 2012. Tuż po wygranych wyborach premier Donald Tusk zapowiedział w expose podniesienie składki rentowej. W błyskawicznym tempie (już miesiąc po zapowiedzi) sejmowa większość przegłosowała podwyżkę tej składki z 6% do 8%. Podniesienie o 33 proc. dotychczasowego obciążenia  skutkowało istotnym wzrostem składek płaconych od roku 2012. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrosły o 23%. Jak widać obciążenia wobec przedsiębiorców nie przekładają się na wysokość emerytur.

Jak rosły składki na ZUS?

źródło:opracowanie własne

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

Ogowi

14 marca 2016 Odpowiedz

Wysokość emerytury jest proporcjonalna do wysokości składki. Nie można jednocześnie narzekać, że składka jest zbyt wysoka, a emerytura zbyt niska. Skoro nauczyciel, czy kolejarz płaci wyższą składkę niż przedsiębiorca, to oczywiste, że świadczenie też będzie miał wyższe

Avatar

seth

14 marca 2016 Odpowiedz

@Ogowi

ZGODA pod warunkiem że przechodzą na emeryturę w tym samym wieku a przecież wiadomo że nauczyciele czy kolejarze przechodzili szybciej.

Avatar

mona

14 marca 2016 Odpowiedz

niektórzy nie płacą wcale i mają wysokie uposażenie. co to za zagadka?

Avatar

30x

14 marca 2016 Odpowiedz

czy przedsiebiorca może płacić wiekszą skladkę emerytalna i dostac wyższą emeryturę dożywotnią? MOŻE!

„roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy”

Avatar

Kolega

14 marca 2016 Odpowiedz

Kolego nie prowadzisz na 100% swojej działalności, skoro dla Ciebie,aż w takim stopniu, jest zrozumiałe świadczenie „nauczycieli czy kolejarzy”. Podatek dla przedsiębiorców jest oczywisty: ZAROBIĘ TO ZAPŁACĘ, a ZUS trzeba zapłacić nawet gdy przedsiębiorca jest na minusie.

Avatar

Ogowi

14 marca 2016 Odpowiedz

Postulujesz więc Kolego, żeby przedsiębiorca płacił tylko wtedy, gdy jest na plusie. To jest rozsądne – tylko w takim przypadku składki będą jeszcze niższe, a więc świadczenie też będzie jeszcze niższe. Jak chciałbyś rozwiązać ten problem?

Avatar

asas

14 marca 2016 Odpowiedz

Dlaczego zawsze górnicy, nauczyciele i kolejarze ? A gdzie sędziowie, policjanci i prokuratorzy ?

Avatar

TT

14 marca 2016 Odpowiedz

Rozwiązanie ZUS=moje konto w banku na które odprowadzam składkę.Godna emerytura to z własnego konta. Głodowa emerytura z konta ZUS.

Avatar

DG

14 marca 2016 Odpowiedz

@KOlego
Prowadzę DG i nie zgadzam się z Tobą. Ok. Ponad 1100 zł co miesiąc boli. Ale jeśli ni chcesz płacić to jednocześnie nie oczekuj pomocy ,medycznej, także w wyniku wypadku, renty czy świadczenia chorobowego. Teraz tą pomoc otrzymasz niezależnie czy masz zysk czy nie – bo płacisz składkę.

Avatar

Polak

14 marca 2016 Odpowiedz

Dobre – niedosyć że przedsiębiorcy składają się na górników to jeszcze dostaną 3x mniejszą emeryturę. Wszyscy składamy się na górników. Dopłacamy do nierentownego górnictwa miliardy zł.

Avatar

edd

15 marca 2016 Odpowiedz

Janusze biznesu już zarobiły nie płacąc składek pracownikom, więc i 1600emerytury to dla nich teraz za dużo.

Avatar

ekonomistaKRK

15 marca 2016 Odpowiedz

Jesli skladka emerytalna to 500 zl, to na litosc boska, czego ludzie oczekujecie. Emerytura z takiej skladki po 45 latach pracy i oczekiwanych 15 latach zycia na emeryturze powinna wyniesc maksymalnie 1500 zl…odlozono 45*12*500 a bedzie to wyplacane przez 15*12 miesiecy

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*