Rozwiń biznes pod okiem ekspertów i nawet 400 tys. zł wsparcia

Jest to pre-akcelerator, czyli skupiamy się na bardzo wczesnym etapie. Przyjęliśmy do programu startupy na poziomie pomysłu bądź prototypu. Zauważyliśmy, że istnieje luka w edukacji na wczesnym etapie, którą postanowiliśmy wypełnić – mówi Diana Koziarska, organizująca program ReaktorX. Dzięki inicjatywie osoby z pomysłem na startup mogą go zweryfikować pod okiem mentorów, a na najlepszych czeka finansowe wsparcie.

Grzegorz Marynowicz: Czym jest program ReaktorX?

Diana Koziarska: ReaktorX to program preakceleracyjny dla startupów na wczesnym etapie rozwoju. W prostych słowach jest to program edukacyjny składający się z warsztatów, sesji z mentorami oraz towarzyszących mu wydarzeń. Jego celem jest nauczenie profesjonalistów z konkretną dla nich wiedzą branżową jak prowadzić biznes.

Kto jest inicjatorem programu i jakie ma doświadczenie w pracy ze startupami?

Inicjatorem programu jest zespół Reaktor Warsaw czyli Borys Musielak i ja. Borys jest jednym z założycieli Reaktora. Działa w sferze startupowej od lat, a swój startup sprzedała merykańskiej firmie. Oprócz kilku własnych inicjatyw, Borys zapoczątkował comiesięczne wydarzenia OpenReaktor, które z powodzeniem integrują warszawska sferę startupową już od pięciu lat.

Czy inicjatywa skierowana jest wyłącznie do startupów technologicznych? Czy autorzy pomysłów z innych branż też mogą wziąć w nim udział?

Wziąć udział w naszej inicjatywie może każdy startup, niezależnie od branży. Ciekawe, warte rozwijania projekty, nie muszą się ograniczać do technologii.

Czy to pierwsza edycja inicjatywy? Jeśli były wcześniejsze to proszę podaćnazwy i krótkie opisy najciekawszych startupów, które wzięły w nim udział?

Tak, jest to pierwsza edycja. Jednak projekt jest rozwinięciem naszej innej inicjatywy Reaktor Open Office Hours. Są to godziny mentorskie, na które startupy mogły przyjść porozmawiać z mentorem i dostać wskazówki. Mamy wiele przypadków, gdzie startup po dostaniu „kopa” w dobrą stronę i odniesieniu sukcesu regularnie powraca jako mentor, aby swoją zdobyta wiedzą i doświadczenie dzielić się że świeżakami.

Na jakim etapie musi być projekt był mógł wziąć udział w ReaktorX?

Jest to pre-akcelerator, czyli skupiamy się na bardzo wczesnym etapie. Przyjęliśmy do programu startupy na poziomie pomysłu bądź prototypu. Istnieje sporo akceleratorów (bez przedrostka pre-), lecz ich cechą jest rekrutacja nieco bardziej rozwiniętych projektów w fazie, gdy coraz łatwiej jest określić szanse odniesienia sukcesu. W Reaktorze zauważyliśmy, że istnieje luka w edukacji na wczesnym etapie, którą postanowiliśmy wypełnić.

Co zyskuje pomysłodawca dzięki Waszemu programowi?

Pomysłodawca zyskuje przede wszystkim wsparcie mentorów dla swojego pomysłu. Mentorami są osoby, które najczęściej prowadzą swoje własne biznesy i stąd zyskały wiedzę oraz doświadczenie. Dzięki renomie Reaktora zbudowanej przez kilkuletnią obecność w społeczności startupowej, udało nam się zaangażować osoby, które zjadły zęby na rozwijaniu swoich projektów. Co więcej w ramach programu będą odbywać się warsztaty, dotyczące podstaw prowadzenia firmy, na przykład takich jak marketing czy sprawy prawne. Startupy zyskują też wsparcie naszych partnerów. Udało nam się zachęcić do współpracy między innymi Nowa Erę. Jest to firma działająca od wielu lat na polskim rynku edukacyjnym i zajmująca się innowacjami oraz wspieraniem ciekawych projektów. W programie obecnie znajdują się dwa startupy związane z edukacja, które szczególnie zainteresowały wydawnictwo.

Jak fizycznie wyglądać będzie program akceleracji? Gdzie to się będzieo dbywać? Ile będzie trwał cały proces i czym może się zakończyć?

Program będzie się odbywać w Warszawie, w naszym coworkingu na Żoliborzu. Całość potrwa 10 tygodni. Każdy tydzień będzie składał się przynajmniej z warsztatu, sesji jeden najeden z mentorem prowadzącym oraz sesji z zespołem Reaktora. Całość zakończy demoday, podczas którego startupy zaprezentują się inwestorom. Najlepsze dostaną możliwośćwy stąpienia na OpenReaktor, aby w ten sposób zyskały więcej widoczności do warszawskiej sceny startupowej.

Czy startup biorący udział w ReaktorX może uzyskać finansowe wsparcie? Jeśli tak to od kogo i jakie kwoty wchodzą w grę?

Tak, to jeden z benefitów programu. Naszym partnerem głównym jest platforma finansowania społecznościowego Beesfund. W grę wchodzą kwoty do czterystu tysięcy złotych inwestycji nawet tuż po zakończeniu programu.

Jakie są cechy idealnego projektu, którego szukacie do ReaktorX?

Wiedza profesjonalna, branżowa, entuzjazm, gotowość do ciężkiej pracy. Oraz oczywiściedobry pomysł.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*