Rusza akcelerator dla start-upów z obszaru hardware

Ruszył nowy program akceleracyjny dla start-upów. Arkley Launchpad to inicjatywa dla osób, które mają pomysł na hardwarowy biznes o globalnej skali. Wybrane projekty mogą liczyć na 1 mln zł finansowania na starcie oraz dalsze rundy inwestycyjne w zależności od zapotrzebowania. 

O tym, czym jest program Arkley Launchpad, na co mogą liczyć pomysłodawcy, poszukiwanych projektach, zasadach pracy ze start-upami i błędach jakie najczęściej popełniają pomysłowdawcy z Polski – mówi Piotr Wąsowski twórca akceleratora.

Piotr Wąsowski

Grzegorz Marynowicz: Czym jest Program Arkley Launchpad i po co taka inicjatywa skoro przecież prowadzicie fundusz VC?

Piotr Wąsowski: Arkley Launchpad to program akceleracyjny, w którym nasz zespół pracuje z każdym startupem indywidualnie. Myślę, że indywidualne podejście jest naszym wyróżnikiem wśród innych akceleratorów, których przecież nie brakuje na rynku.

Jest kilka powodów dla których zdecydowaliśmy się  stworzyć program akceleracyjny, Po pierwsze, jest to dla nas jako funduszu VC najlepszy sposób na poznanie startupu, który oczywiście po programie może stać się również naszą inwestycją, a te kilka miesięcy wspólnej pracy to dla nas etap weryfikacji. Po drugie, udało nam się zdobyć kontakty i doświadczenie, które teraz mogą przydać się innym startupom. Po trzecie, wierzymy w model “Accelerator VC” na takich samych zasadach działają najbardziej skuteczne fundusze na świecie, więc praktyka pokazuje, że jest to dobra droga rozwoju. Po czwarte wreszcie i najważniejsze – po prostu mamy odpowiednia wiedze aby to robić dobrze.

Z jakich etapów składa się program i ile to trwa?

Program Arkley Launchpad to program indywidualny, a więc nie ma “sztywnego” harmonogramu. Na pewno, każda współpraca zaczyna się od zdefiniowania problemów startupu, i tutaj zależnie od etapu może być to problem z prototypem, problem z rekrutacją członków do zespołu, problem ze znalezieniem kanałów sprzedażowych itd. Definiując taki problem staramy się “matchować” startup z naszymi kontaktami, które mogą okazać się pomocne. Dodatkowo poza pomocą “operacyjną”, skupiamy się na pomocy “inwestycyjnej”, czyli od pierwszego dnia współpracy staramy się pozyskać inwestorów dla startupu. W tym również mamy doświadczenie, wszystkie spółki portfelowe Arkley w minionym roku pozyskały kolejne rundy inwestycyjne (follow-on rounds) – to pokazuje naszą skuteczność w obszarze fundraisingu.

Jakich projektów poszukujecie? Na jakim muszą być etapie? Jakie warunki spełniać? Rozumiem, że projekty na kartce nie są mile widziane?

Specjalizujemy się w sektorze hardware, etap seed. Jednak analizujemy także zgłoszenia z innych obszarów, jeżeli widzimy, że mamy doświadczenie i kontakty, które mogą pomóc startupowi, nawet trochę poza naszą główną specjalizacją, również zapraszamy do Arkley Launchpad.

Zapraszamy również do zgłoszeń startupy z obszaru blockchain, dla których już niedługo zaprezentujemy dedykowaną ścieżkę rozwoju w naszym programie.

Na co mogą liczyć start-upy zakwalifikowane do programu? W czym pomagacie?

Tak jak wspominałem, oferujemy pomoc zależnie od etapu na jakim znajduje się startup: prototypownie (CEE), produkcja (Chiny), sprzedaż i dystrybucja (US/Europa). Dzielimy się kontaktami i doświadczeniem.

Równolegle pomagamy pozyskać inwestorów, korzystając z naszej sieci kontaktów do funduszy VC na całym świecie.

Najlepsze projekty uczestniczące w Launchpad dostaną także oferte inwestycji od Arkley.VC

Jaką kwotę może finalnie pozyskać start-up na rozwój i jaką pulą dysponujecie?

Inwestujemy do 1M PLN w rundzie seed, z potencjałem na kolejną inwestycję w późniejszym etapie – w sumie do 3M PLN.

Powiedz proszę o projektach, które już biorą udział w Arkley Launchpad ?

Na chwilę obecną wybraliśmy cztery startupy, które zakwalifikowały się do programu: Senstone, Woolet, Delfast oraz Skysnap.

Senstone

Senstone to smart voice assistant – przenośne urządzenie wearable niewielkich rozmiarów, które z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pozwala zapisywać mowę oraz przekształcać ją w tekst: analizuje zdania,ich strukturę oraz słowa kluczowe, jak również towarzyszące emocje.

Woolet

Drugim startupem, który dołączył do naszego programu jest Woolet, który można najprościej nazwać inteligentnym portfeleml. Z pozoru wygląda jak tradycyjny portfel, ale ma niezwykłe funkcje m.in. pokazuje bieżącą lokalizację portfela, wydaje sygnał dźwiękowy w przypadku gdy nie można go zlokalizować, zabezpiecza karty kredytowe, zawiera bezprzewodową ładowarkę. Oprócz tego aplikacja umożliwia zaangażowanie innych użytkowników w poszukiwaniu portfela, gdy zostanie skradziony oraz umożliwia “zadzwonienie” do portfela, gdy użytkownik nie może go zlokalizować.

Następnym startupem z naszego programu jest ukraińska firma Delfast – producent rowerów elektrycznych, które według światowego rekordu Guinnessa, mają największy zasięg na świecie (jedno ładowanie pozwala na pokonanie dystansu aż do 367 km.). Widzimy w firmie potencjał na zostanie czołowym producentem rowerów elektrycznych na świecie.

Mamy również rozwiązanie z zakresu software – Skysnap, które przetwarza duże zbiory danych oraz analizuje ich zmiany w otoczeniu. Algorytm przekształca wykonane zdjęcia w dane liczbowe oraz statystyki.

Obecnie mamy ponad 100 aplikacji do programu, które na bieżąco analizujemy. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli zaprezentować kolejne startupy.

Jak się do Was można zgłosić i do kiedy można to robić?

Dostajemy wiele takich zapytań. Jednak cechą naszego programu jest elastyczność oraz indywidualne podejście (no “deadlines”, no “cohorts”). Nabór trwa cały czas, nie określamy sztywnych ram czasowych. Do programu można zgłosić się drogą e-mail, wysyłając wiadomość na hello@arkley.pl , bądź wypełniając formularz zgłoszeniowy na naszej stronie internetowej: http://www.arkley.vc/submit-your-startup

Z Twojej perspektywy jakie błędy najczęściej popełniają polskie start-upy, które się do Was zgłaszają?

Jeśli chodzi o sektor hardware, który jest dość trudnym segmentem, startupom ciężko jest indywidualnie znaleźć odpowiednich partnerów, którzy wykonaliby prototyp oraz zapewniliby produkcję na najwyższym poziomie. Na pewno jest to czasochłonny i wymagający proces. Te problemy pomagamy rozwiązać w ramach Arkley Launchpad. W części “operacyjnej” programu, w zależności od etapu, na którym jest startup możemy zaoferować pomoc przy: rozwoju produktu (prototypownie w CEE), produkcji (producenci w Chinach). sprzedaży (USA/Europa). Dzielimy się sprawdzonymi kontaktami, jednocześnie poszukując inwestora dla realizacji wyżej wymienionych zadań.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Rozmawiał
Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

xperyskop

9 kwietnia 2018 Odpowiedz

„Matchować”?…. litości. Dopasowywać!Prosto i zrozumiale.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*