Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rusza nowa inicjatywa dla innowatorów

Wielkopolska Lab – to pierwszy polski projekt typu Living Lab dla firm, które w sposób ciągły wdrażają innowacje. Organizacyjnie będzie to klaster firm, które celem będzie weryfikacja najbardziej innowacyjnych i technologicznych rozwiązań oraz nowych strategii marketingowych.

Jest to inicjatywa otwarta – w chwili obecnej swój udział wstępnie zadeklarowało ok. 30 podmiotów. Spotkanie inicjujące nowy klaster zaplanowano na 29 września 2009 roku na godz. 15.00 w Sali Konferencyjnej Hotelu Sheraton.  

Wśród inicjatorów klastra znalazły się m.in. takie jakie firmy jak: Indigity – pierwszy polski holding reklamowy, Grupa One-2-One – grupa spółek rozwiązań interaktywnych i mobilnych, Grupa INEA – największy operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce oraz SpeedUp Group – poznański fundusz kapitału zalążkowego. Inicjatywa wspierana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz takie autorytety jak dr Jakob Rasmussen z Living Lab Global.

Spotkanie inicjujące klaster Wielkopolska Lab odbędzie się tuż przed zaplanowanym na ten sam dzień na godz. 17.00 TechShow – 3 edycją z cyklu spotkań poświęconych nowym technologiom, będącego jednocześnie platformą wymiany doświadczeń pomiędzy inwestorami i właścicielami start-up’ów.

Istotą działań  klastra jest jego otwartość – na nowe technologie i rozwiązania, ale przede wszystkim na potencjalnych użytkowników wypracowywanych rozwiązań. Grupa inicjatywna Klastra w Poznaniu planuje pozyskiwanie osób testujących rozwiązania zarówno ze środowiska akademickiego, klientów operatorów telekomunikacyjnych oraz osób nie związanych bezpośrednio z Klastrem poprzez organizowanie otwartych spotkań i warsztatów.  

Najważniejszym aspektem działania klastra będzie praktyczne wykorzystanie zebranych informacji. Stąd niezmiernie istotne jest określenie zakresów wspólnych prac rozwojowych oraz zaangażowanie wszystkich głównych graczy w tworzenie i testowanie prototypów, a następnie w ich komercjalizację – mówi Maciej Janas, Członek Zarządu INEA. O upowszechnianiu wyników badań w całości lub w części pozostałym członkom klastra decyduje dana grupa robocza, która jest zorganizowana w ramach klastra.  

Każdą grupę  roboczą wspierać będzie zespół zarządzający (Broker klastra), którego zadaniem będzie pozyskiwanie odpowiednich środków na dane badanie oraz pomoc administracyjna. Zespół zarządzający ma przede wszystkim zadanie znalezienia środków na specjalistyczne usługi i zadania realizowane w ramach grup roboczych poprzez budowanie konsorcjów i partnerstwa realizujących dane zadania w ramach klastra. Ważnym zadaniem brokera będzie również zapewnienie odpowiedniej ochrony praw autorskich i możliwości patentowania wypracowanych rozwiązań – tłumaczy zasadę funkcjonowania nowego projektu Zbigniew Krzewiński, manager inwestycyjny SpeedUp Group

Idea Living Labs jest skoncentrowana na zaspokojeniu potrzeb użytkownika i dotyczy zarówno uświadomienia potrzeb, prototypowania, walidacji oraz dopracowania ostatecznych cech danego produktu czy usługi. Prace rozwojowe prowadzone w ramach projektu Wielkopolska Lab mają charakter interdyscyplinarny i dotyczą zarówno procesu tworzenia danej usługi jak i sprawdzenia już funkcjonujących rozwiązań. Celem Wielkopolska Lab jest praktyczna weryfikacja innowacji w zakresie technologii i komunikacji w ramach rzeczywistego środowiska ich użytkowników – mówi Bartłomiej Gola, Prezes Holdingu Indigity.

Skuteczność współczesnych klastrów związana jest z permanentnym otwarciem na innowacje, których źródłem są badania i prace badawczo-rozwojowe (research driver clustering). Są swego rodzaju rozwiązaniem problemu dotyczącego swobodnego przepływu wiedzy pomiędzy klasyczną nauką, a gospodarką. Tę lukę może doskonale wypełnić właśnie przez Living Lab. Podobne inicjatywy powstały już w Europie Zachodniej i stają się coraz bardziej popularne w innych krajach, np. Copenhagen Living Lab w Danii, Forum Virium w Finlandii oraz Oresund IT w Szwecji. Istnieje również kilka inicjatyw grupujących te ośrodki – np. Living Labs Europe czy Open Living Labs.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.