Spółki: Spółka jawna – Kontrola
Kontrola
Stosunku wewnętrzne wspólników, czyli organizacja ich pracy, może być dowolnie ustalona w umowie spółki. Jeżeli jednak umowa spółki nie stanowi inaczej, stosuje się zasady określone przez kodeks spółek handlowych, opisane poniżej.
Umowa spółki nie może jednak zmienić następujących zasad:
- nie można powierzyć prowadzenia spraw spółki osobom trzecim z wyłączeniem wspólników,
- nieważne jest umowne ograniczenie prawa wspólnika do osobistego zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki oraz umowne ograniczenie prawa do osobistego przeglądania ksiąg i dokumentów spółki.
W związku z faktem, że każdy ze wspólników ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, każdy też może na bieżąco kontrolować dokumentację i działalność spółki.
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, sprzeciwienie się przez któregokolwiek ze wspólników jakiejkolwiek czynności nie przekraczającej zwykłego zarządu innego wspólnika powoduje obowiązek podjęcia uchwały w tej sprawie. Z kolei jeżeli umowa spółki jawnej nie stanowi inaczej, to uchwała taka musi być jednomyślna.
Również po likwidacji spółki wspólnicy zachowuja prawo kontroli. Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki oddaje na przechowanie wspólnikowi lub osobie trzeciej na okres nie krótszy niż pięć lat. W przypadku braku zgody wspólnika lub osoby trzeciej, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy. Wspólnicy i osoby mające interes prawny mają prawo przeglądać księgi i dokumenty również po likwidacji.