Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Szansa na założenie firmy

523 wnioski złożyli beneficjenci w ramach I naboru do projektu „Zostań Małopolskim Przedsiębiorcą II”. Szansę na założenie własnej firmy za unijne pieniądze mieli mieszkańcy Nowego Sącza oraz powiatów: nowosądeckiego, nowotarskiego, wadowickiego, chrzanowskiego, brzeskiego, krakowskiego, oświęcimskiego i myślenickiego. Na terenie tych powiatów odbywała się pierwsza rekrutacja w ramach projektu.

O 15 miejsc przewidzianych w projekcie dla każdego z powiatów walczyć będzie średnio 58 osób. Rekordowy pod względem liczby złożonych wniosków okazał się powiat chrzanowski. Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej przyjęła 96 wniosków, drugi pod względem ilości złożonych dokumentów jest powiat krakowski. Tu do Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji zgłosiło się 94 chętnych planujących wystartować w biznesie. Najmniej aktywni pod względem usamodzielniania się na rynku pracy okazali się mieszkańcy powiatu brzeskiego. Ocenie zostanie poddanych jedynie 20 wniosków.

Co dalej? Po pierwsze ocena formalna złożonych wniosków. Sprawdzone zostanie czy dokumenty są kompletne, a formularze poprawnie wypełnione. Po drugie wstępna ocena merytoryczna. Specjaliści ds. przedsiębiorczości wybiorą maksymalnie 40 wniosków, które trafią do oceny końcowej. W kolejnym, trzecim etapie eksperci ocenią zarówno pomysł na biznes jak i predyspozycje kandydata do tego, aby stać się przedsiębiorcą.

Najlepsi wezmą udział w projekcie – 15 osób w każdym z powiatów. Kolejna faza przygotowująca kandydatów do prowadzenia własnej firmy to udział w obowiązkowych szkoleniach (60 godz.) i spotkaniach z doradcami(20 godz.). Wszystko po to, aby potrafili przygotować dobry biznesplan. Ostatecznie tych, którzy dostaną dotację na własny biznes wybierze Komisja Oceny Wniosków. Szczęśliwym biznesmenom pozostanie jedynie obowiązek zarejestrowania firmy i odebrania 40 tys. zł.

W sumie w szkoleniach weźmie udział 660 osób, spośród nich 440 założy firmę (otrzyma dotację w wysokości do 40 000 zł), a 308 dodatkowo przez pół roku dostanie 800 zł (miesięcznie) wsparcia oraz specjalistyczne doradztwo, umożliwiające efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem.

UWAGA! kolejny nabór wniosków wystartuje już 17 maja. Tym razem o udział w projekcie będą mogli ubiegać się mieszkańcy Krakowa oraz powiatów: bocheńskiego, dąbrowskiego, gorlickiego, limanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego i suskiego. W odróżnieniu od pierwszej edycji w Krakowie czekamy na pomysły oparte na innowacyjności, między innymi z zakresu nowoczesnego gospodarowania (firmy informatyczne, badawcze czy z dziedziny biotechnologii). W pozostałych częściach województwa nadal obowiązuje pełna dowolność.

Przypomnijmy! W tym wydaniu projektu zmianie ulega zapis dotyczący wkładu własnego. Dotychczas wynosił on 15 procent dotacji. W drugiej edycji nie ma takiego wymogu, co oznacza, że brak zasobów finansowych nie stanowi już przeszkody utrudniającej kandydatowi otrzymanie wsparcia.

Regulamin i terminy naborów na stronie: www.marr.pl oraz www.nowafirma-malopolska.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.