Szwajcaria wprowadza limity na pobyt w kraju

Od dziś Szwajcaria wprowadza limity na pobyt dla obywateli nowych krajów Unii Europejskiej, czyli: Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowenii i Słowacji.

Na podstawie umowy Szwajcarii z Unią Europejską limity obowiązywały od momentu wejścia tych krajów do Unii , do 2011 roku.

Jednak Szwajcaria wprowadziła klauzulę, że jeśli napływ obywateli z tych krajów będzie za duży, ma prawo ponownie wprowadzić ograniczenia. Pod naciskiem prawicowych polityków rząd zdecydował się wprowadzić je na rok.

Według danych Urzędu Migracyjnego w ciągu ostatniego roku przyjechało do Szwajcarii ponad 80 % więcej obywateli nowych krajów Unii w stosunku do poprzednich lat. Stąd decyzja o ograniczeniu napływu obcokrajowców. Większość szwajcarskich kantonów jest jej przeciwna. Rząd przekonuje, że za prowadzeniem limitów przemawia ochrona szwajcarskiego rynku pracy.

Od dziś limit dla wszystkich nowych krajów Unii wynosi 2 180 pozwoleń na pracę rocznie (poprzednio było to 15 tys. rocznie na wszystkie pobyt). Obecnie dotyczy to osób, które ubiegają się o pozwolenie na pobyt w Szwajcarii powyżej jednego roku. Pobyty krótsze niż rok nie będą ograniczane.

Eksperci podkreślają, że takie rozwiązanie nie ma żadnego uzasadnienia i nie pomoże szwajcarskiej gospodarce. Przypominają, że zgodnie z umowami z Unią, Szwajcaria może wprowadzać takie ograniczenia tylko do 2014 roku. Wtedy rynek tego kraju będzie całkowicie dostępny dla wszystkich krajów Unii.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*