Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Umożliwienie pracownikom mobilnej pracy jednym z głównych priorytetów polskich przedsiębiorców

Badanie, wykonane przez firmę VansonBourne na zlecenie Microsoft, wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Czech, Grecji, Węgier, Polski, Rumunii, Rosji i Ukrainy pokazało jak wielkie znaczenie dla rozwoju tego dynamicznie rozwijającego się sektora ma kwestia mobilności. Jak pokazują statystki ankiety przeprowadzonej wśród polskich przedsiębiorców aż 74% właścicieli firm oczekuje, że technologie komputerowe będą umożliwiały ich pracownikom pracę w każdym czasie, z każdego miejsca.

Jak pokazują wyniki badania, właściciele małych i średnich przedsiębiorstw zdają się rozumieć, że aby ich firmy mogły aktywnie i z sukcesem konkurować na rynku lokalnym i międzynarodowym oraz sprostać wymogom współczesnej sytuacji gospodarczej muszą inwestować we własny rozwój. Wśród szeregu inwestycji dających szansę na wyjście z kryzysu gospodarczego, jedną z powszechniej wspieranych dróg jest tworzenie warunków do wdrażania nowych technologii wpływających na sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wspomniane wcześniej badanie pokazuje, że 54% respondentów twierdzi, że inwestycja w technologie komputerowe będzie czynnikiem decydującym o tym, czy ich działalność rozwinie się, lub zwyczajnie przetrwa.

Jednym z najczęściej wymienianych obszarów inwestycji, który zwiększa dostęp do konkretnych rozwiązań z każdego miejsca i urządzenia jest model cloud computingu. W modelu chmury zaawansowane i nowoczesne rozwiązania, dostępne wcześniej dla dużych firm, są dziś w zasięgu firm średnich, a także małych. Co więcej, oferowane są one w formie usług online, a więc umożliwiają pełną mobilność pracowników tak bardzo pożądaną przez przedsiębiorców.

Co szczególnie ciekawe, te oczekiwania przedsiębiorców pokazują, że bardzo poprawnie dostosowują się oni do trendów identyfikowanych przez analityków sektora IT. Międzynarodowa firma badawcza IDC prognozuje bowiem, że niemal 1,2 mln nowych miejsc pracy związanych z chmurą powstanie do 2015 roku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce liczba miejsc pracy związanych z chmurą wzrośnie o 168%, co plasuje nasz kraj w pierwszej dziesiątce światowych liderów tego wzrostu.

Jakie rozwiązania mogą zatem wykorzystać przedsiębiorcy z sektora MŚP dostosowując swoje firmy do wymogów nowoczesnego i niezwykle konkurencyjnego rynku?

Podstawową usługą jest oferowany przez Microsoft pakiet Office 365. W największym skrócie jest to zestaw profesjonalnych narzędzi biznesowych do komunikacji i współpracy istotnie zwiększający efektywność przedsiębiorstwa, a także wpływający na obniżenie jego kosztów.

Rozwiązanie dostarczane w modelu chmury i subskrypcji pozwala wykonywać codzienne obowiązki szybciej, wydajniej i taniej. Oferta Office 365 to aplikacje znane i powszechnie używane do tej pory w dużych organizacjach np.: Microsoft Exchange Online obsługujący pocztę email, Microsoft SharePoint Online, czyli biblioteka dokumentów i materiałów firmowych, oraz Microsoft Lync Online czyli narzędzia do komunikacji w czasie rzeczywistym z przekazem audio i video. Wszystkie, dostępne niezależnie od lokalizacji w jakiej znajduje się użytkownik, z dowolnego urządzenia obsługującego przeglądarkę internetową. Pracownicy otrzymują więc możliwość pracy z dowolnego miejsca, gdzie mogą podłączyć swój komputer do Internetu.

Oszczędności wynikające z wdrożenia takiego modelu są wymierne. Tylko dzięki prostym i nowoczesnym narzędziom do komunikacji takim jak np. Lync online firma może zaoszczędzić nawet do 40%, ograniczając wydatki na podróże i dojazdy oraz rozmowy telefoniczne. Idąc dalej dzięki zastosowaniu prostych rozwiązań telefonii IP oraz wykorzystaniu audiokonferencji, firma może ograniczyć koszty połączeń telefonicznych o kolejne 20% do 40%.

Potwierdzeniem tych danych może być wypowiedź Macieja Bennewicza, Dyrektora Rozwoju Norman Benett Group, grupy firm doradczo-szkoleniowych, specjalizujących się w zakresie doradztwa organizacyjnego i personalnego, szkoleń biznesowych i psychologicznych, coachingu oraz audytu jakościowego.

„Komunikator Lync z opcją korzystania z wideo okazał się bardzo dobrym narzędziem do komunikacji z trenerami i coachami przebywającymi na szkoleniach wyjazdowych lub pracującymi w danej chwili poza biurem Norman Benett. Świetnie sprawdza się też możliwość udostępniania prezentacji i dokumentów na pulpicie komputera innej osoby poprzez komunikator Lync. Dzięki temu, opracowując nowe programy szkoleniowe i modyfikując je, często pracujemy w trybie telekonferencji. Jest to dla nas bardzo wygodne i efektywne narzędzie współpracy.”

/Microsoft

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.