Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

W czasie zawieszenia działalności można zarabiać

Po długim oczekiwaniu i wielokrotnych apelach różnych środowisk Sejm przyjął nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która będzie dawała jednoosobowym firmom prawo do zawieszenia działalności. Okazuje się, że nowe regulacje mogą być wykorzystywane także do optymalizacji podatkowej. Jak podaje „Gazeta prawna” W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca będzie mógł wykonywać czynności, które zapewnią mu źródło utrzymania.

„Posługując się tym przepisem firmy będą mogły usprawiedliwiać konieczność podejmowania dochodowym transakcji. Zdaniem ekspertów kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy nowe regulacje mogą stanowić pokusę aby celowo zawieszać prowadzenie firmy i mimo to realizować duże incydentalne dochody, w celu odroczenia płatności podatku.” – pisze „Gazeta prawna”.

„Zdroworozsądkowo rzecz ujmując, jeśli ktoś działalność zawiesza, to nie powinien jej wykonywać – mówi Piotr Chmieliński. Zdaniem eksperta zasadne jest jednak uznanie przez ustawodawcę, że mogą wystąpić takie zdarzenia gospodarcze, w związku z którymi przedsiębiorca będzie mógł wykonywać pewne czynności związane z prowadzoną działalnością, z tytułu których może osiągnąć przychód. Przepisy związane z niektórymi kategoriami dozwolonych czynności w praktyce mogą jednak budzić kontrowersje i spory z organami podatkowymi – czytamy w „Gazecie prawnej”.

Nowe regulacje budzą spore emocje wśród ekspertów podatkowych. Ich zdaniem największe wątpliwości budzi nowy przepis uprawniający przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność, do wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jak dodają takie zmiany dają przedsiębiorcom szeroki wachlarz możliwości wykorzystania ich dla celów podatkowych.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „W czasie zawieszenia firma może legalnie zarabiać”, autorstwa Magdaleny Majkowskiej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wkr 5 wrz 2008 (10:10)

Dopiero zamierzam otworzyć firmę, ale powiem tak: raczej warto skupiać się na tym, co można robić - na działalności firmy i zarabianiu na niej, a nie na tym, jak obchodzić prawo i wykorzystywać kruczki prawne - TO może zająć dużo czasu, a na dłuższą metę jest bezowocne.