W jaki sposób obliczyć miesięczny dochód netto?

Na początku czerwca urodziłam dziecko. Chcę starać się o świadczenia rodzinne. Mąż w kwietniu rozpoczął działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu. W jaki sposób mam obliczyć miesięczny dochód netto? Czy muszę wliczać dochody męża uzyskane z tytułu prowadzenia firmy.

W takiej sytuacji nie można brać pod uwagę zarobków osoby prowadzącej działalność gospodarczą, ponieważ zgodnie z ustawą okres zasiłkowy dotyczy roku poprzedzającego ten, w którym składa się wniosek o zasiłek.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych podstawą ustalania dochodu rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłków. Obecnie jest to rok 2005, ponieważ zasiłek wypłacony zostaje za okres 01 września 2006 r. – 31 sierpnia 2007 r. Zatem jeżeli osoba nie prowadziła w 2005 roku żadnej działalności gospodarczej dochód ten nie może być brany pod uwagę starając się o świadczenia rodzinne. Warto podkreślić, że w przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami w okresie od 1 do 31 lipca 2007 r. świadczenia wypłacone zostaną do dnia 30 września 2007 r., natomiast w przypadku złożenia wniosku wraz z dokumentami od 1 do 30 sierpnia 2007r. świadczenia rodzinne zostaną wypłacone do 31 października 2007 r.

Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2003 r. nr 288, poz. 2255 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*