Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

W jakim terminie ZUS powinien wypłacić zasiłek chorobowy?

Jestem na zwolnieniu od 24 maja do chwili obecnej, zwolnienia są ciągłe – zazwyczaj po 30 dni lub dłużej. W tym przypadku, w jakim terminie ZUS powinien wypłacić mi zasiłek chorobowy? Czy przed zasiłkiem macierzyńskim mogę wykorzystać zaległy urlop i z jakiego okresu będzie on wyliczony?

Nabywa Pani prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia. Pani podlegając ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo ma prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy przez 270 dni. Zasiłek chorobowy przysługuje już Pani począwszy od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.

Zasiłek macierzyński przysługuje Pani, jeżeli w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła Pani dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wynosi on:

  • 16 tygodni – przy pierwszym porodzie,
  • 18 tygodni – przy każdym następnym porodzie,
  • 26 tygodni – w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka,
  • 16 tygodni – w razie przyjęcia dziecka na wychowanie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 m-cy; okres urlopu nie może być krótszy niż 8 tygodni.

Uważam, że mogłaby Pani wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Proszę pamiętać, że za czas urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński na warunkach i zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636 ze zm.).

Urlop macierzyński nie przysługuje, jeżeli przebywa Pani na urlopie wychowawczym bądź na urlopie bezpłatnym. Jednak pracownicy, która w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła na wychowanie dziecko w wieku uprawniającym do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.