Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

W Szanghaju bezrobocie wśród młodych spadło o 23 proc.

Coraz więcej państw boryka się z rosnącym bezrobociem wśród młodych ludzi. Przykładem skutecznej walki z nim jest Szanghaj, gdzie w ciągu dwóch ostatnich lat udało się obniżyć stopę bezrobocia wśród młodych obywateli o niemal 23 procent.

Urzędnicy wzięli się do roboty

Taki wynik  nie byłyby możliwy do osiągnięcia, gdyby nie szereg działań, zainicjonowanych przez władze miasta, które znacząco postawiły na systematyczną organizację targów pracy, na których pojawiają się pracodawcy z gotowymi ofertami zatrudnienia.

Przykładowo, w niedawno zorganizowanych targach brało udział niemal 250 różnego rodzaju przedsiębiorstw, oferujących ponad 5 tys. ofert pracy w branżach związanych z samochodami, ubezpieczeniami, nieruchomościami oraz w produkcji.

Niewystarczająca liczba miejsc pracy to nie jedyny problem

Jedną z głównych przyczyn problemów dotyczących zatrudnienia wśród młodzieży, jest ich podejście do poszukiwania pracy. Okazuje się, iż według danych szanghajskiego Biura Zasobów Ludzkich i Opieki Społecznej, młode osoby nie są zainteresowane pracą, będącą poniżej ich kwalifikacji zawodowych, jak i oferującą stosunkowo skromne wynagrodzenie. 

Szanghaj – największe, a zarazem najludniejsze miasto chińskie – od lat zmaga się z problemem bezrobocia wśród osób w przedziale wiekowym 16-35 lat. W 2012r., będącym rekordowym, jeśli chodzi o liczbę młodych osób pozostających bez pracy, prawie 80 tys. osób nie posiadało zatrudnienia.

W Europie coraz więcej młodych nie ma pracy

Nie wszędzie jednak można zauważyć postępy w walce z bezrobociem pośród młodych obywateli. W 2013 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej odsetek młodych pozostających bez pracy  (przedział wiekowy 15-24 lata) oscylował wokół 23,4%.

Zdarzają się oczywiście rejony, gdzie stopa bezrobocia jest zdecydowanie mniejsza, jak np. w niemieckich Tybindze i Bawarii Górnej (oba ok. 4.4%). Na przeciwnym biegunie natomiast występują miasta hiszpańskie, greckie i macedońskie, gdzie – w najgorszym przypadku – bezrobocie wśród młodych wyniosło niemal 73%.  

Jeżeli chodzi o Polskę, to w 2013 roku ponad 27% młodych pozostawało bez pracy. Największy problem z zatrudnieniem występował w regionach wschodnich i północnych, gdzie najgorzej prezentuje się województwo podkarpackie (43.5%) oraz kujawsko-pomorskie (32.3%).

Jan Kowal

Bankier.pl 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.