Własna firma przed porodem i 6 tys. zł w kieszeni

Kobiety, które przed urodzeniem dziecka założą własną działalność gospodarczą, mogą dostawać prawie 6 tys. zł zasiłku miesięcznie przez cały okres urlopu macierzyńskiego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może zakwestionować takiego postępowania – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolita”.

”Przepisy pozwalają kobietom prowadzącym działalność gospodarczą zapewnić sobie bardzo wysokie zasiłki przed urodzeniem dziecka. Wystarczy, że tuż przed przejściem na urlop macierzyński przystąpią do ubezpieczenia chorobowego (które jest dobrowolne w przypadku przedsiębiorców) i podniosą sobie do maksimum wysokość składek. Dostaną wtedy nawet 5,7 tys. zł zasiłku miesięcznie przez cały okres urlopu macierzyńskiego” – czytamy w ”Rzeczpospolitej”.

”Po powrocie do pracy mogą obniżyć składki do minimum. Zdaniem Sądu Najwyższego ZUS nie ma prawa zakwestionować takiego postępowania. Uważa on jednocześnie, że przepisy ubezpieczeniowe wymagają zmian. Do czasu nowelizacji nie ma jednak przeszkód, aby kobiety spodziewające się dziecka korzystały z wyższych świadczeń” – czytamy dalej.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2010 roku panowie mogą skorzystać z tzw. urlopu ojcowskiego, który wynosi tydzień. Może on przebiegać równoległe z urlopem matki. To bowiem samodzielny rodzaj urlopu. Przysługuje mu wówczas zasiłek macierzyński, wprowadzony art. 29 ust. 5a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa o świadczeniach).

– Ruszamy po 19 tys. zł z urzędu pracy

– Zdobądź 40 tys. na start w biznesie

– Jak zdobyć pieniądze na własną firmę?

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolitej”, w artykule Mateusza Rzemka Pt. ”Właścicielka firmy dostanie więcej z ZUS”.

Źródło: Przegląd prasy Bankier.pl

Komentarze

warszawiak

28 maja 2010 Odpowiedz

to jest skandal!
bo ta skladka jest wyliczana ze sredniej z ostatnich 12 miesiecy! czyli jezeli ktos sie pofatygowal i zalozyl dzialalnosc wczesniej i ciezko na to pracuje… to mu jest nie na reke! bo cwaniaki, zakladaja miesiac przed urodzeniem!

76LU1

9 grudnia 2010 Odpowiedz

To nie jest prawda. Aby uzyskać ubezpieczenie w ten sposób należy wcześniej podlegać ubezpieczeniu przez okres 180 dni. Sposób nieopłacalny.
Prawnik – sprawy 500549344

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*