Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wspólna działalność gospodarcza a umowa o pracę

Jak wygląda sprawa z podatkami oraz składkami na ubezpieczenia społeczne w przypadku, gdy oboje małżonkowie są zatrudnieni na umowę o pracę i chcą dodatkowo prowadzić działalność gospodarczą? Już nie istnieje wspólny wpis do rejestru, ale wiem, że mogą oboje założyć działalności i prowadzić wspólnie mimo braku zawiązania spółki (choć nie wiem dokładnie, jakie zasady obowiązują w tym przypadku) lub mogą zawiązać spółkę cywilną. Jest także możliwość, że tylko jeden z małżonków zarejestruje działalność, a drugi małżonek będzie pracował jako osoba współpracująca. Jakie zobowiązania ciążyłyby w tych wszystkich przypadkach na małżonkach? Jeśli to przypadek z osobą współpracującą, to założenie jest, że ta osoba jest zatrudniona nieodpłatnie i oboje są jednocześnie zatrudnieni na umowie o pracę.

Dwie osoby fizyczne nie mogą wykonywać tej samej indywidualnej działalności gospodarczej. W Państwa przypadku działalność może prowadzić każde z Państwa osobno, w przypadku spółki cywilnej także każdy ze wspólników ma swoja działalność gospodarczą. Działalność może prowadzić także tylko jedno z Państwa a drugie może być wskazywane jako osoba współpracująca.

Za osobę współpracując w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uznaje się się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności. Z mocy wskazanej ustawy osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia. Przepis ustawy nie jest wystarczająco precyzyjny w zakresie określenia jaka forma aktywności może być traktowana jako właściwa dla osoby współpracującej i jak jeszcze nie. W orzecznictwie sądowym w ślad za wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 maja 2008 r. (II UK 286/07) przyjmuje się, że „za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu”.

Wysokość składek jakie należy uiszczać za osobę współpracującą odpowiadają wysokości podstawowych składek przedsiębiorcy prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą. W przypadku jednoczesnego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i prowadzenia działalności gospodarczej dochodzi do tzw. zbiegu podstaw do ubezpieczenia. W takim przypadku składki na ubezpieczenie społeczno-emerytalne odprowadzane są obowiązkowo z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, natomiast z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej składki te są dobrowolne. Tak jest jednak pod warunkiem, że wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie jest niższe od minimalnego wynagrodzenia ( 1750 zł brutto w 2015 r.) Jeśli to wynagrodzenie jest niższe wtedy obowiązkowym tytułem do składek jest prowadzona działalność gospodarcza.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się z każdego tytułu tak z tytułu umowy o pracę jak i prowadzonej działalności gospodarczej,

Podatek dochodowy rozliczany jest ze wszystkich źródeł dochodów otrzymywanych przez każdego z Państwa.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 13 ust. 5, art. 8-9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)

Art. 66 ust. 1 ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.