Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wszystko o emeryturze

Urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Osoby te mogą przechodzić na emeryturę na ogólnych warunkach określonych dla grupy osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., w tym korzystać również z wcześniejszych emerytur. Możliwe jest to, o ile osoba uprawniona nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego oraz spełniła warunki do uzyskania emerytury na dotychczasowych warunkach do dnia 31 grudnia 2006 r. Ponadto wymagane jest, aby nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy wobec ubezpieczonego będącego pracownikiem.

Niespełnienie warunków wymaganych do uzyskania emerytury do dnia 31 grudnia 2006 r. umożliwia tej grupie ubezpieczonych, zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze skorzystanie z tzw. emerytur pomostowych.

Jeżeli jednak została podpisana umowa o członkostwo z funduszem emerytalnym lub nie spełnione zostały warunki do uzyskania emerytury na dotychczasowych warunkach do dnia 31 grudnia 2006 r., to do uzyskania prawa do emerytury wystarcza osiągnięcie wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Brak jest wymogu posiadania minimalnego okresu ubezpieczenia. Dotyczy to w szczególności osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., ponieważ oni nabywać będą prawo do emerytury na nowych warunkach.

Wysokość emerytury dla Urodzonych po 31 grudnia 1948 r, będzie wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez tzw. średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony zdecyduje się przejść na emeryturę.
Podstawę obliczenia emerytury utworzy kwota składek zaewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługiwać będzie emerytura. Kwota ta obejmie zgromadzone na koncie składki na ubezpieczenie emerytalne, ich coroczną waloryzację oraz zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli ubezpieczony pozostawał w ubezpieczeniu przed 1 stycznia 1999 r.).

Wiek ubezpieczonego w dniu przejścia na emeryturę zostanie wyrażony w latach i miesiącach. Średnie dalsze trwanie życia to wielkość statystyczna służąca do ustalenia liczby miesięcy, w których przeciętnie będzie pobierana nowa emerytura. Przekroczenie tej liczby miesięcy nie będzie miało żadnego wpływu na wysokość i zasady waloryzacji pobieranego później świadczenia. Średnie dalsze trwanie życia dla wieku emerytalnego jest ustalane wspólnie dla mężczyzn i kobiet. Dane, w formie tablic dalszego trwania życia, są publikowane corocznie przez Prezesa GUS w terminie do dnia 31 marca. Tablice te będą podstawą do przyznawania emerytur na wnioski ubezpieczonych zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogły wybrać, czy zechcą ulokować całą składkę emerytalną na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS w ramach I filaru, czy też, do 31 grudnia 1999 r., zdecydowały się na wybór jednego z otwartych funduszy emerytalnych w ramach II filaru, co powoduje konieczność przekazania części składki emerytalnej do wybranego funduszu emerytalnego.

Ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1968 r.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. muszą ulokować część składki emerytalnej na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS, a część w jednym z otwartych funduszy emerytalnych (obowiązkowy podział składki między I i II filar).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.