Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wyższe kary za zatrudnianie obcokrajowców „na czarno”

Już niedługo wejdzie w życie uchwalona 10 maja ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym nielegalnie w Polsce. Określa ona sankcje dla przedsiębiorców, zatrudniających imigrantów na czarno.

Zgodnie z przepisami, za cudzoziemca, uznaje się osobę niebędącą obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Europejskiego porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Konfederacji Szwajcarskiej. Są to głównie osoby zza wschodniej granicy, np.: Ukraińcy, Białorusini, czy Rosjanie.

Dokumenty potwierdzające legalność pobytu

W przypadku orzekania o prawie do pobytu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej kluczowym dokumentem jest wiza. Jej kopię, należy okazać w razie kontroli inspektorom Państwowej Inspekcji Pracy lub funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Nowe sankcje karne

Nowa ustawa wprowadzi nowe kary, dla osób zatrudniających obcokrajowców bez prawa pobytu. Za powierzenie pracy jednocześnie kilku cudzoziemcom, w tym nieletnim lub za nakłanianie do pracy zagrażającej zdrowiu oraz naruszającej godność człowieka grozi nawet kara ograniczenia wolności do trzech lat. 10 tys. zł grzywny zapłaci pracodawca cudzoziemca, którego praca nie będzie miała związku z główną działalnością.

Problemy mogą również pojawić się, w przypadku ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych. Zgodnie z art. 5 ust. 3 pkt 1 i 4 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych sąd może orzec o zakazie skorzystania ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego. Ponadto, winny może być wykluczony z przetargów na rok.

Aby uniknąć kary, przedsiębiorca zatrudniający obcokrajowców powinien przechowywać kopię wizy u siebie lub zgłosić cudzoziemca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Roszczenia przysługujące obcokrajowcowi

Cudzoziemiec zatrudniony nielegalnie, bez prawa pobytu, ma prawo do roszczeń o wypłatę zaległego wynagrodzenia oraz wszelkich świadczeń. Ponadto, w polskim prawie istnieje domniemanie istnienia stosunku pracy przez okres co najmniej trzech miesięcy. Oznacza to, że pracownik udowodni, że wykonywane przez niego czynności, nie wynikały ze stosunku pracy, pracodawca będzie zobowiązany zapłacić mu trzykrotność minimalnej płacy oraz pokryć koszty ewentualnego przesłania zaległych należności.

Justyna Niedbał

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.