Wyższy ZUS dla prowadzących biznes, ale to nie koniec

Za nami druga już w tym roku, podwyżka składek ZUS. Przedsiębiorcy muszą także zapłacić wyższą składkę rentową, która w porównaniu ze składką płaconą miesiąc wcześniej będzie wyższa aż o 33%. Co więcej, to nie ostatnia tegoroczna podwyżka.

12 marca, mija termin zapłaty składek ZUS przez przedsiębiorców (formalnie jest to 10. dzień każdego miesiąca, ale ponieważ 10 marca przypada w sobotę, ostateczny termin jest przesunięty właśnie na poniedziałek). Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż płatności na ZUS są cyklicznym, comiesięcznym obowiązkiem każdej z osób prowadzących działalność gospodarczą, gdyby nie fakt, że w marcu po raz kolejny w tym roku przedsiębiorcy muszą zapłacić wyższe składki.

Najpierw podwyżka podstawy

W lutym prowadzący działalność gospodarczą płacili wyższe składki za styczeń – ta podwyżka wynikała ze wzrostu wskaźników (przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto oraz przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. 2011 r.), na podstawie których ustalana jest podstawa wymiaru składek na przedsiębiorców. A ponieważ wzrosła podstawa, wzrosły i składki, które stanowią określony procent podstawy. W sumie pierwsza podwyżka kosztowała przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność ponad 43 zł w skali miesiąca.

– Prowadzisz własny biznes? Dostaniesz 800 zł emerytury

– Przedsiębiorcy wybrali największe absurdy prawne

… a następnie podwyżka procentowa

Do tej pory podwyżka wynikająca ze wzrostu wskaźników była jedyną w ciągu roku – zmieniona podstawa wymiaru obowiązywała przez kolejne 12 miesięcy. W tym roku jest inaczej. Kolejna, marcowa podwyżka (w marcu opłacane są składki za luty) jest pokłosiem expose premiera sprzed kilku miesięcy, kiedy to zapowiedziano, że o 2 pkt procentowe wzrośnie składka rentowa w części opłacanej przez pracodawców. Szkopuł w tym, że jednoosobowy przedsiębiorca opłaca całą składkę rentową sam, więc podwyżka o 2 pkt proc. – z 6% do 8% podstawy wymiaru – dotyczy także jego, a nie tylko pracowników.

Minimalne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Rodzaj ubezpieczenia
(% podstawy wymiaru)
Składki za luty-grudzień 2012 r. (od podstawy wymiaru 2 115,60 zł)
Emerytalne (19,52%) 412,97 zł
Rentowe (8%) 169,25 zł (w poprzednim miesiącu minimalna składka rentowa wynosiła 126,94 zł)
Chorobowe (2,45%) 51,83 zł
Wypadkowe (1,67%*) 35,33 zł
Fundusz Pracy (2,45%) 51,83 zł
Zdrowotne (9%) 254,55 zł
Razem 975,76 zł

* dla firm, które w 2011 r. zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób)

Minimalne miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne (tzw. ZUS preferencyjny) i zdrowotne przedsiębiorców rozpoczynających działalność

Rodzaj ubezpieczenia
(% podstawy wymiaru)
Składki za luty-grudzień 2012 (od podstawy wymiaru 450 zł)
Emerytalne (19,52%) 87,84 zł
Rentowe (8% ) 36 zł (w poprzednim miesiącu minimalna składka rentowa wynosiła 27 zł)
Chorobowe (2,45%) 11,03 zł
Wypadkowe (1,67%*) 7,52 zł
Zdrowotne (9%) 254,55 zł
Razem 396,94 zł

* dla firm, które w 2011 r. zgłosiły do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób)

Podwyżka o 2 pkt procentowe może wydawać się niewielka. Gdy jednak przeliczymy, o ile w związku z tym kwotowo wzrośnie minimalna składka rentowa, sytuacja wygląda już znacznie mniej różowo. W przypadku przedsiębiorców opłacających tzw. zwykły ZUS minimalna składka rentowa wzrasta miesięcznie o 42,31 zł, co de facto oznacza, że w porównaniu z poprzednim miesiącem składka rentowa rośnie aż o ok. 33% (podobnie zresztą jak w przypadku tzw. ZUS-u preferencyjnego, dla rozpoczynających działalność, z tym że kwotowo początkujący przedsiębiorcy zapłacą składkę rentową wyższą o 9 zł miesięcznie).

W planach kolejne podwyżki

Niestety, na tym nie koniec podwyżek składek ZUS. W tym roku przedsiębiorcy muszą się jeszcze liczyć z podwyżką składki rentowej, która w przypadku prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wzrośnie od kwietnia z 1,63% do 1,93% podstawy wymiaru (kwotowo przy zwykłym ZUS z 35,33 zł do 40,83 zł miesięcznie). Nad przedsiębiorcami ciągle też wisi widmo zmiany zasad opłacania tychże składek, które miałyby być naliczane nie ryczałtowo od niskiej podstawy, jak obecnie, tylko od faktycznych dochodów prowadzących działalność.

– Niecodzienny pomysł dwójki absolwentów

– Sprzedaje bańki mydlane na cały świat

Agata Szymborska-Sutton

Tax Care

Komentarze

Jotgie

9 marca 2012 Odpowiedz

Wzrost bezrobocia do min. 15% gwarantowany! „Czarne” zatrudnienie – gwarantowane! KRUS pozostawiony bez zmian – gwarantowane!

ktostam

9 marca 2012 Odpowiedz

1,63% jest składka wypadkowa, nie rentowa.

Radix

12 marca 2012 Odpowiedz

i jak ma byc dobrze w tym kraju, jak mlodzi ludzie maja zakladac firmy przy takich obciazeniach na dzien dobry!

Dlatego zalozylem dzialanosc w UK – obsluga miesieczna przez profesjonalne biuro ksiegowe w UK kosztuje mnie mniej niz w Polsce wszystkie ZUSy i inne oplaty. Dodatkowo ksiegowy zrobil tak, ze nie place angielskiego ZUS bo pobieram bardzo niskie wynagrodzenie jako wlasciciel spolki (ok 600 funtow/mies) a reszta w dywidendach, oprocentowanych na 20%.

Andrew

13 marca 2012 Odpowiedz

„ad przedsiębiorcami ciągle też wisi widmo zmiany zasad opłacania tychże składek, które miałyby być naliczane nie ryczałtowo od niskiej podstawy, jak obecnie, tylko od faktycznych dochodów prowadzących działalność” Jak to się ma do firm, które wykazują comiesięczne straty? 😉

Heidfeld

14 marca 2012 Odpowiedz

Obecnie własna firma w Polsce, to prosta droga do… bankructwa.

naulicepl

20 marca 2012 Odpowiedz

Pojeby mam nadzieje że już niedługo donek pociągnie
http://www.naulice.pl

Johnny

29 marca 2012 Odpowiedz

Zarejestrowalem niedawno firme w Kanadzie gdzie dzieki Bogu mieszkam
Wzielo mi to jeden dzien bez wychodzenia z domu (wszystko przez komputer) koszt wynosil okolo $60
a miesiecznie NIE MAM ZADNYCH OPLAT
ZERO, NULL, SAIVA, NOA, ERTI, NOL, NUL, DIM, NOLL, NULA,NOLLA, SIRO, ZIRO, ZERO, 零/空
W jakim mam jeszcze jezyku wam mam to napisac zebyscie zlodzieje w Polsce zrozumieli ze ktos kto zaczyna interes i nie zarabia nic nie moze byc od razu obciazony comiesieczna oplata w wysokosci prawie 1000 zl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*