Założenie spółki będzie tańsze?

Czy przedsiębiorcy doczekają się wreszcie przyjaznych im regulacji? Pierwszym krokiem w tym kierunku jest projekt zmian w kodeksie spółek handlowych, który zakłada między innymi zmniejszenie progów kapitałowych, wymaganych do założenia spółki handlowej, oraz zniesienie obowiązku przekształcania większych spółek cywilnych w handlowe. Projektem jutro zajmie się Sejm.

„Obniżone progi kapitałowe to ważniejsza z nowości. Minimalna wysokość kapitału w spółce z o.o. ma być zmniejszona z 50 tys. zł do 5 tys. zł, a w akcyjnej – z 500 tys. zł do 100 tys. zł. Ma to, jak napisano w uzasadnieniu, ułatwiać zakładanie (związywanie) spółek i ich prowadzenie. Zdaniem prof. Michała Romanowskiego, który zajmuje się prawem handlowym w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, są to jednak tak niewielkie kwoty, że obniżenie kapitału nie będzie miało znaczenia dla przedsiębiorcy, nawet rozpoczynającego działalność” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Niewątpliwie proponowane zmiany to krok w dobrym kierunku. Przedsiębiorcy postulowali i podobne regulacje już dużo wcześniej. Mimo ogólnej aprobaty słyszalne są również głosy przeciwne proponowanym rozwiązaniom.

Więcej w „Rzeczpospolitej”, w artykule Marka Domagalskiego pt. „Założenie spółki będzie tańsze”

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*