Założyciele XTPL odkupują udziały firmy od Funduszu Platinum Seed

Założyciele spółki XTPL, pracującej nad technologią wytwarzania ultracienkich linii przewodzących, zdecydowali się na odkupienie od funduszu Platinum Seed udziałów w firmie.

 

foto: FORUM 

Technologia XTPL jest rozwijana od kilkunastu miesięcy. Na samym początku działalności w spółkę zainwestował fundusz zalążkowy. Założyciele XTPL postanowili odkupić udziały należące do Platinum Seed.

– Zadaniem funduszu zalążkowego jest inwestowanie w spółki na wczesnym etapie działalności i pomaganie im w pracach nad pomysłem. Wszystko po to, aby z czasem sprzedać z zyskiem swoje udziały, gdy firma będzie już dobrze funkcjonować. Gdy rozpoczynaliśmy współpracę z XTPL-em, wiedzieliśmy, że ich technologia ma przyszłość. Ocena projektu i potencjału zespołu nas nie zawiodła. Dziś ulokowane w spółce fundusze wróciły do nas pomnożone, a sama technologia wkroczyła na nowy poziom rozwoju – mówi Michał Ciemiński, prezes zarządu Platinum Seed. Pierwszy etap prac i tym samym finansowania spółka uważa za zamknięty. Sam pomysł badaczy został zweryfikowany i działa w laboratoryjnej skali. Firma dokonała też zgłoszenia patentowego.

– Średni czas wyjścia funduszu z inwestycji wynosi 5-7 lat. Nam udało się dojść do założonego kamienia milowego w rozwoju naszej technologii szybciej. Prace nad dalszym rozwojem naszej metody drukowania ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny są bardzo obiecujące. W ostatnich tygodniach udało nam się zmniejszyć szerokość drukowanych linii do poniżej jednego mikrometra i wejść w bardzo atrakcyjną skalę nanometrów. Te wyniki bardzo dobrze oceniane są przez naszych partnerów naukowych i biznesowych działających globalnie na rynku ogniw słonecznych – to tylko umacnia naszą wiarę w XTPL. Wiemy, że pracujemy nad wyjątkową technologią. To dlatego zadecydowaliśmy, że chcemy już dziś wykupić udziały funduszu, przechodząc do kolejnego etapu projektu – powiedział Filip Granek, jeden z założycieli XTPL. – Decyzja nie była łatwa, m.in. wymagała od nas zaciągnięcia kredytu, ale bardzo wierzymy w sukces naszego projektu i nie mamy wątpliwości, że to bardzo dobra inwestycja.

W grudniu 2015 roku XTPL złożył wniosek o dofinansowanie badań w ramach konkursu “Szybka Ścieżka” NCBR. Spółka dostała już dotację Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości działań związanych z ochroną własności przemysłowej. Przedstawiciele firmy biorą także udział w programie akceleracyjnym MIT Enterprise Forum Poland.

– Na tym etapie rozwoju, szukamy inwestora, który da nam wsparcie finansowe i know-how w formie tzw. Smart Money dla kolejnej fazy projektu. Mamy już pierwszych takich partnerów i bardzo cenimy ogromne doświadczenie i międzynarodowe kontakty, jakie te osoby wnoszą do naszego przedsięwzięcia – tłumaczy Sebastian Młodziński, prezes zarządu XTPL. – Oczywiście zapraszamy do rozmów kolejnych inwestorów. Jesteśmy zdeterminowani, aby stworzyć stworzyć polską firmę o globalnym zasięgu – dodaje.

XTPL jest spółką technologiczną założoną przez wybitnych polskich naukowców młodego pokolenia. Firma zajmuje się opracowywaniem transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw (ang.Transparent Conductive Films – TCF), które znajdą zastosowanie jako przezroczyste elektrody w ogniwach słonecznych oraz w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych LCD.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*