Założyłeś firmę? Dostaniesz 1350 zł emerytury „na rękę”

Wybory prezydenckie spowodowały, że wróciła dyskusja na temat wieku emerytalnego. O ile  w przypadku osób zatrudnionych na etacie ma to istotne znaczenie to przypadku osób prowadzących biznes niezależnie od momentu przejścia na emeryturę świadczenie otrzymywane z ZUS będzie niewystarczające. Górnik otrzymuje średnio 3900 zł emerytury a przedsiębiorca może liczyć na 1657 zł …brutto. Mimo iż płaci miesięcznie obecnie blisko 1100 zł składek na ZUS.

Przedsiębiorca myślący o godnym życiu na starość musi swój byt zabezpieczyć dużo wcześniej. Dzieje się tak, ponieważ osoby prowadzące firmy zwykle płacą składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60% przeciętnego wynagrodzenia. W rezultacie przedsiębiorca, nawet jeśli bardzo dużo zarabia, otrzyma niską emeryturę. Dla części z nich kwota otrzymywanego świadczenia będzie wystarczała im na przysłowiowe waciki. Wystarczy tylko wspomnieć, że obecnie średnie świadczenie wypłacane przedsiębiorcy wynosi 1657 zł brutto, czyli ok. 1350 zł netto. Dla porównania górnikowi na emeryturze należy się świadczenie w wysokości blisko 3900 zł (ok. 3200 zł netto). 

opracowanie własne na podst. danych GUS za grudzień 2014

Własny biznes to wolność, możliwość samorealizacji i robienia tego co się lubi. Ale prowadzenie firmy ma też swoje gorsze strony, jak to, że o życie na emeryturze trzeba zadbać odpowiednio wcześniej. Miesięcznie młoda firma z tytyłu składek na ZUS płaci 446,88 zł a właściciel firmy działającej dłużej niż 2 lata wykonuje przelew kwotę 1095,37 zł. Mimo, iż jest to poważne obciążenie firmowego budżetu to jak widać nie gwarantuje ono wystarczającego świadczenia w przyszłości. Warto o tym pamiętać i nie czekać na pierwszy przelew z ZUS. 

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

Kot

21 maja 2015 Odpowiedz

O kurka. No nic, to trzeba przenosić firmę gdzie indziej, albo w ogóle likwiduję i wyjeżdżam, innej opcji nie mam

Avatar

r81

21 maja 2015 Odpowiedz

Rozwiązania dla małych i średnich firm.
1. ZUS 100% płacony w momencie, kiedy firma osiąga zysk.
2. Dla firm płacących systematycznie ZUS przywileje w postaci mniejszych składek przez 2 – 3 miesiące w roku.
3. Rezygnacja z podatku dochodowego. Jest to danina za krwawicę przedsiębiorcy!

Avatar

MacGawer

21 maja 2015 Odpowiedz

Pic na wodę fotomonraż ten ZUS. Dajcie przedsiębiorcom wybór ZUS lub KRUS. Zrownoważenie drugiego to składki emerytalne na poziomie 300 zł mc, przy czym emerytury będa na poziomie 900 zł (tak jak obecnie). Daję sobie rękę uciąć, że większość zgodzi się na to, a resztę uskłada sobie samodzielnie…

Avatar

goorny

21 maja 2015 Odpowiedz

Panie Kot.Zgaś pan światło , bo chybaś jest ostatni…

Avatar

rafx

21 maja 2015 Odpowiedz

siła napędowa polskiej gospodarki, wypruwamy z siebie wszystkie flaki pracując kilkanaście godzin dziennie i kto na tym zyskuje ? Państwo żeruje na na małych firmach i osobach prowadzących działalność gospodarczą, oddajemy 1/3 swojego co miesiąc a ile odbierzemy widać w artykule…
Narazie to do nas nie dociera, ale my też niestety kiedyś zadamy pytanie „jak żyć”…

Avatar

ktoś

21 maja 2015 Odpowiedz

To teraz policzmy – 40 lat * 12 miesięcy * 1000 zł = 480 tys. zł, załóżmy że na emeryturze żyje się średnio 20 lat (oczywiście średnia jest znacznie niższa), więc zostanie wypłacone 20 lat * 12 * 1350 zł = 324 tys. więc budżet wzbogaca się o 150 tys. Jeśli wziąć pod uwagę że te pieniądze przez 40 lat powinny być pomnażane, emerytura powinna wynieść o wiele więcej

Avatar

Księgowy

21 maja 2015 Odpowiedz

Te kalkulacje są nieprawidłowe. W 1100 zł które płaci przedsiębiorca, składka emerytalna to jedynie 463 zł. Rzeszta to rentowa, chorobowa (dobrowolna) i wypadkowa. Jest też składka zdrowotna (na NFZ) i Fundusz Pracy (na Urząd Pracy). Emerytura naliczana jest ze składek emerytalnych. Reszta składek nie ma wpływu.

Avatar

kto ś

21 maja 2015 Odpowiedz

No i super, to ja się pytam na co trafia reszta pieniędzy? Po co mi wypadkowe skoro prowadzę 1-osobową działalność i ani grosza z tego tytułu nie zobaczę, po co płacę na fundusz pracy skoro też ani grosza z tego tytułu nie zobaczę? O rentach i ilości rencistów zdolnych do pracy już szkoda mówić, składka zdrowotna też wysoka a jak się chce dostać do specjalisty to już do końca roku od miesiąca nie ma zapisów bo pula wyczerpana. Składka powinna wynosić max 650-700 zł razem ze zdrowotnym, nie wspomnę o tym że jak się nie zarabia powinno się nie płacić.

Avatar

bulba

21 maja 2015 Odpowiedz

nawet na waciki nie starczy

Avatar

3x15

21 maja 2015 Odpowiedz

Kiedy otwierałem firmę 12 lat temu skladka wynosiła 650 pln z czego 150 trafiało na realną emeryturę (OFE)
Teraz place 1150 a na emeryturę trafia 50.

Avatar

lejnazus zamiast lejnamur

21 maja 2015 Odpowiedz

z czegoś państwo musi płacić godne emerytury dla budżetówki i służb mundurowych a najłatwiej jest złupić zwykłego gdyby każdy odkładał po 800 zł bo te 280 to składka zdrowotna do NFZ to powinien odłożyć około 850000 wyliczony tylko zwykły procent ok 3% bez procentu składanego z takim wyliczeniem to daje nam ponad 1 milion po wyliczeniu 3% i odjęciu podatku pajaca Belki zostaje ponad 2000 tysiaki bez proszenia się a i potomkom można zostawić a tak to ZUS zabiera wszystko bo emerytury wypłaca średni 8 lat ( jeśli sie odliczy stanie w kolejce do lekarza zostaje pewnie 5 )

Avatar

qwerty

21 maja 2015 Odpowiedz

Krwiopijcy płacą 1100zł na 4 składki , nie tylko i wyłącznie na emerytury, a płacić mogą 3 razy tyle, jesli mają taką wolę. Nie manipuluj, Marynowicz !!!

Avatar

Łukasz

21 maja 2015 Odpowiedz

Płacąc zus całe życie łącznie z inflacją wpłacamy ok. 1,5 mln zł. Biorąc emeryturę i żyjąc wyjątkowo długo mamy zwrot w wysokości kilkadziesiąt tys zł.

Zatem strata 20-krotna. Kto ma pomysł nato, jak zlikwidować to G?

Jak młoda laska startuje na prezesa zusu i jest najlepsza, to się ją wygryza, bo starych pierokomuchów powywala. Co za syf!

Avatar

Drobny-przedsiebiorca

21 maja 2015 Odpowiedz

Urwa.., brak słów ! Jak mam uciec od tego ZUSu ??? please help na ssb7(a)tlen.pl

Avatar

mar6722

21 maja 2015 Odpowiedz

Zgadzam się z „r81”. ZUS powinien być przez przedsiębiorcę płacony od uzyskanego dochodu, czyli tak jak osoba zatrudniona na etacie. Opłata ZUS niezależnie czy się zarobiło czy nie jest niesprawiedliwa.

Avatar

tomi

21 maja 2015 Odpowiedz

….zus do likwidacji !!!!!to bandycka-przestępcza organizacja !

Avatar

clex

21 maja 2015 Odpowiedz

wygląda że większośc z tych co piszą nie mają pokjęcia o tym o czym piszą. jeśli to są p[rzedsiębiorcy to jescze gorszy wstyd. na zus placi się 1100 zł, ale z tego ubezpieczenie emerytalne to 700 zl. reszta to zdrowotne 300 zl i fundusz pracy 60zl.

Avatar

HWDZUS

22 maja 2015 Odpowiedz

Polska mnie okrada a ja mam jeszcze wybór zagłosować na podjudzacza kłamcę albo nieroba.

Avatar

jEO

23 maja 2015 Odpowiedz

Hasło wyborcze Kaczora Donalda: Państwo mnie okrada ja okradnę państwa – powodzenia jutro przy urnach tylko się nie pomylcie przuy zaznaczanu x są tylko dwa pola TAK NIE

Avatar

Szlendak24

25 maja 2015 Odpowiedz

Składka emerytalna w ZUS wynosi 463,68 zł. Jak ktoś już to wcześniej zauważył. Obserwując komentarze widać, że wprowadza w błąd.

Avatar

Yuki

25 maja 2015 Odpowiedz

Świetnie, no to pożyjemy sobie za tysiąc z kawałkiem. Dobrze będzie, jeśli wystarczy na podstawowe opłaty… Chyba lepiej przenieść biznes do Anglii i mieć taką emeryturę jak w PL już po 7 latach odprowadzania składek, jednocześnie oszczędzając krocie na podatkach. Takie stawki http://www.pawelkurnik.pl/finanse/podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych-w-anglii-oraz-skladek-na-ubezpieczenie-nic-national-insurance-contributions nie bolą 🙂

Avatar

mar

25 maja 2015 Odpowiedz

kolejna kurwa dziennikarska atakuje górników

Avatar

Pic

25 maja 2015 Odpowiedz

Na wstępie zaznaczę, że sam jestem jednoosobowym przedsiębiorcą. No więc jest nie do końca tak, jak autor artykułu przedstawia. Weźmy 2 osoby potrafiące wytworzyć miesięcznie produkty warte po 10tys zł. Jedna z nich pracuje na etacie i z wypracowanej przez nią kwoty 30% idzie na ZUS, zostaje mniej w kieszeni. Natomiast przedsiębiorca ma w tym przypadku możliwość odprowadzenia na ZUS tylko tyle, ile odprowadziłby etatowiec pracujący na minimalnej pensji, zostawiając więcej w swojej kieszeni. Oczywiście może płacić ZUSowi tyle co etatowiec – wtedy będą mieli równe emerytury i równe pensje netto!!! No a jeśli ktoś nie potrafi wytworzyć miesięcznie dóbr za minimalną pensję+minimalny zus+podatek, to pytanie czy powinien być przedsiębiorcą…

Avatar

Marabut

25 maja 2015 Odpowiedz

Szlendak24 chyba zaspałeś albo nie wiesz o czym piszesz. Sprawdź zus.pl aktualne składki. Clex napisał rzeczywiste składki w zaokrągleniu 1100 zl minimalne !! Czy zarobiłeś czy nie.

Avatar

Melania

26 maja 2015 Odpowiedz

Nie ma co, trzeba samemu odkładać na starość. Mając wiedzę można zaoszczędzić na podatkach, a jak ktoś jej nie ma lepiej niech zatrudni specjalistę albo skorzysta z usług biura księgowego http://sigmapartner.pl/artykul/outsourcing-uslug-finansowo-ksiegowych/ Jeśli chodzi o tą drugą opcję, w dużych miastach takich jak np. Poznań jest duża konkurencja i ceny są przystępne.

Avatar

PH

26 maja 2015 Odpowiedz

Szanowni Państwo,
to nie jest prawda, że ZUS-y trzeba płacić, osobiście znam rozwiązanie jak zrobić żeby nie płacić i UWAGA CAŁKOWICIE LEGALNIE. Polecam się jeśli ktoś jest zainteresowany zajmuję się doradztem podatkowym: phermanski (małpa)o2.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*