Zdobądź 40 tys. zł na własną firmę

Chcesz założyć firmę, ale brakuje Ci kapitału na rozkręcenie biznesu? Są jeszcze pieniądze, które można pozyskać z działania 6.2 programu  Kapitał Ludzki. Na start w biznesie można otrzymać 40 tys. zł oraz comiesięczne wsparcie w wysokości ok. 800zł. W tym roku do wydania dla młodych firm jest jeszcze 200 mln zł a w przyszłym będzie to aż 500 mln zł.

„Jak wynika z danych ministerstw, na koniec I półrocza dotacje na założenie własnej firmy dostało prawie 30 tys. osób, z tego tylko 313 niepełnosprawnych, 1,7 tys. osób w wieku 50–64 lata i 4,5 tys. osób młodych. Dominują mieszkańcy obszarów wiejskich, do których trafiło aż 11,3 tys. dotacji. „ – informuje „Gazeta prawna”.

„Wsparcie na założenie firmy jest pomocą bezzwrotną. Trzeba spełnić jeden warunek: nowe przedsiębiorstwo musi przetrwać na rynku 12 miesięcy. Jeśli upadnie przed upływem roku, to pechowy właściciel będzie musiał zwrócić uzyskaną unijną pomoc.[..] Osoby, które chcą założyć firmę, muszą przejść cykl szkoleń o prowadzeniu działalności gospodarczej (podstawy rachunkowości, podatków, prawa). Jeśli pozytywnie przejdą szkolenia, będą mogli liczyć na otrzymanie 40 tys. zł wsparcia inwestycyjnego.” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

„Po założeniu firmy początkujący przedsiębiorca może przez okres od 6 do 12 miesięcy liczyć na wsparcie pomostowe wypłacane co miesiąc (w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia) połączone z doradztwem. Aby nie zwracać otrzymanych pieniędzy, firma musi działać na rynku przez rok.” – czytamy dalej.

Wsparcie z programu Kapitał Ludzki jest bardzo popularne wśród początkujących przedsiębiorców. Możliwość pozyskania 40 tys. na rozkręcenie biznesu powoduje, że chętnych po dotacje przybywa. Warunków do spełnienia nie jest wiele a taki kapitał na start to spory zastrzyk gotówki. Wystarczy tylko pomysł i trochę pracy nad wnioskiem by zdobyć wymarzone pieniądze na własny biznes.

– Wszystko o tym jak zdobyć 40 tys. na własny biznes

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Ponad 200 mln zł unijnych dotacji na założenie firmy”, autorstwa Mariusza Gawrychowskiego

Komentarze

zainteresowany

28 sierpnia 2009 Odpowiedz

12 miesięcy przetrwać = 12 mieś opłacać składki zus. Nikt nie będzie zaglądał ile zarobiłeś to po co autor straszy ??

wojtek

28 sierpnia 2009 Odpowiedz

Mam pytanie czym rozni sie 40 tys dotacji od 19 tys z UP na zalozenie firmy. Czy mozna skorzystac z tych dwoch „pomocy” Czym rozni sie jedno od drugiego Jakie warunki trzeba spelnic. Gdzie ubiegac sie o 40tys Jakie dokumenty? Prosze o pomoc voytecc@poczta.fm

zainteresowany

29 sierpnia 2009 Odpowiedz

wojtku niestety nie mozna ponieważ w działaniu 6.2 i pomocy z UP, należy założyć firmę. W wymaganiach, donośnie konkursu 6.2 jest punkcik że osoba ubiegająca się o dotację nie mogła mieć wcześniej zarejestrowanej działalności gospodarczej (1 rok w tył)

zainteresowany

29 sierpnia 2009 Odpowiedz

Za wymianę umiejętności pomogę w zdobyć pieniądze z POKL działanie 6.2. GG 7561928

wiem coś o tym

30 sierpnia 2009 Odpowiedz

Byłem na spotkaniu z konsultantką od dotacji unijnych w ramach tego programu (we Wrocławiu na Krupniczej) i wyszedłem zniesmaczony i zniechęcony. Okazuje się, że jest to wszystko oparte na chorych zasadach. Kolejność wygląda mniej więcej tak:

– szykujesz biznesplan;
– czekasz ROK na rozstrzygnięcie ! (rynek jest tak zmienny, że za rok twój biznesplan może się po prostu zdezaktualizować);
– musisz uczęszczać na nic nie wnoszące szkolenia – jednym z nich jest kurs tworzenia biznesplanów (po co ci, skoro już taki stworzyłeś?);
– kiedy wszystkie większe kwestie biurokratyczne masz za sobą i dostajesz kasę, okazuje się, że możesz ją wydać tylko na środki trwałe ze SPECJALNEGO KATALOGU !!! Oznacza to, że jeśli chcesz, aby za te pieniądze ktoś zrobił ci np. firmową stronę www albo serwis (jeśli planujesz e-business) to zapomnij, bo nie można wydawać tej kasy na żadne usługi !!!
Podsumowując, możesz wybrać sobie z tej listy np. jakiś hardware, czyli np. komputer, drukarkę… Z takim sprzętem wiele nie zrobisz, jeśli twój biznes ma być czymś innowacyjnym.
– na dodatek w czasie korzystania z dotacji jesteś ciągle kontrolowany i musisz się ze wszystkiego rozliczać – jeśli coś zrobisz nie tak, albo twój biznes nie daj Boże upadnie, zwracasz kasę…

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem pani konsultantki następującej treści:

„Tak, jest to droga przez mękę…”

Moim zdaniem trzeba niestety uzbierać sobie wstępny kapitał początkowy – trzeba zacisnąć zęby i poświecić na to trochę czasu. Ja np. na wakacjach studenckich zapierniczałem w fast-foodzie w irlandii, po studiach odkładałem z pensji – w chwili obecnej tworzę mój start-up.

uczestnik

4 września 2009 Odpowiedz

Witam
Niestety nie masz racji. Ja startuje w tym programie i te 40 tys można wydać na wszystko byle by dostarczyć dowód zakupu.
Od dnia, w którym zakwalifikujesz się do 1 etapu, do wypłaty gotówki mija 5-7 miesięcy, a nie rok.
Faktem jest, że trzeba przez rok przeżyć inaczej zwraca się kasę.
Na szczęście oferują też wsparcie pomostowe na 6 lub 12 miesięcy.
pozdrawiam

wiem coś o tym

4 września 2009 Odpowiedz

Powtórzyłem to, co usłyszałem na spotkaniu ze zblazowaną Panią Konsultantką… Wyraźnie podkreślała, że pieniądze mogą być wydane tylko na rzeczy z katalogu. Specjalne podałem przykład budowy serwisu www – jako mój główny koszt – a ona zdecydowanie wykluczyła możliwość wydania pieniędzy z tego programu na taką inwestycję. Dodała, że koszty będące usługami tego typu nie wchodzą w grę.

jaca

8 września 2009 Odpowiedz

do Pana „wiem coś o tym” nie należy sluchać zblazowanych kobitek z urzędu tylko wczytać się dobrze w regulamin rekrutacji i przyznawania dotacji bo każda instytucja wdrażająca powinna taki posiadać.
Warto się postarać – 40.000 na kącie:)

startujacy

13 września 2009 Odpowiedz

a gdzie można znaleźć taki regulamin? czy ktoś może podać konkrety? Bo nie widzę w tej dyskusji żadnych konkretnych informacji – wiadomo jedynie że można, a nie wiadomo GDZIE !

Pozdrawiam

ever

20 września 2009 Odpowiedz

to nie jest tak.
srodki do rozdysponowania na finansowanie projektow otrzymuje w Polsce wiele instytytow. W kazdym wojewodztwie moze byc kilka takich.
Kazdy instytut ma prawo w pewnym zasiegu samemu sobie ustalac warunki. Maja glowne wytyczne ale maja spore pole manewru. Wiec jesli w jednym unstytucie pozwalaja Ci wydac kase tylko na srodki trwale.. to w innym moze byc tak ze pozwola jedynie na 50% a reszte np. na towar itd. takze nie ma jednych spojnych i jednolitych warunkow co do szczegolow w calej Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*