Znamy najlepszego biznesmena na świecie

Rozpoczynał w roku 1985 z 250 tys. USD kapitału początkowego. Pieniądze pożyczył od rodziny i przyjaciół. Dziś jest właścicielem banku, który ma ponad 12 mln klientów i zatrudnia 25 tys. osób w 605 oddziałach w 345 miastach w Indiach i poza ich granicami. Uday Kotak, założyciel Kotak Mahindra Bank z Indii, zdobył w Monte Carlo tytuł EY World Entrepreneur of The Year 2014.

– Jestem absolutnie zachwycony i zaszczycony tym, że mogę przyjąć tę prestiżową nagrodę w imieniu 1,2 mld obywateli Indii. Jest to także najlepszy dowód uznania dla 25 tys. pracowników KMB, którzy tak ciężko pracowali, by zbudować światowej klasy instytucję finansową w Indiach powiedział Uday Kotak po ceremonii wręczenia nagrody. Kotak Mahindra Bank jest czwartym największym prywatnym bankiem w Indiach. Ma aktywa o wartości ponad 19 mld USD i roczne przychody rzędu 2,8 mld USD. Na początku swojej działalności KMB był firmą pożyczkową. W 2003 roku jako pierwsza w historii Indii niebankowa instytucja finansowa, KMB został przekształcony w bank.

Tytuł najlepszego przedsiębiorcy świata przyznano już po raz 14. W tym roku w finałowej rywalizacji wzięło udział 60 przedstawicieli biznesu z 51 krajów. Wszyscy oni zdobyli wcześniej tytuły Przedsiębiorcy Roku w lokalnych edycjach konkursu. Wśród finalistów był reprezentant Polski Andrzej Wiśniowski założyciel firmy WIŚNIOWSKI produkującej bramy garażowe i ogrodzenia. Polski finalista podczas ceremonii wręczenia nagród został włączony do Galerii Sław światowej przedsiębiorczości.

O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie Polacy walczą od 11 lat. Do tej pory żaden z właścicieli firm z Europy Środkowo Wschodniej nie zdobył tytułu World Entrepreneur Of The Year. W gronie przedsiębiorców reprezentujących Polskę w globalnym finale konkursu znaleźli się dotąd:

– Krzysztof Pawłowski założyciel WSB National Louis University w Nowym Sączu, Przedsiębiorca Roku 2003

– Zbigniew Sosnowski założyciel firmy Kross, Przedsiębiorca Roku 2004

– Tadeusz Winkowski założyciel firmy Quad Winkowski, Przedsiębiorca Roku 2005

– Maciej Duda założyciel firmy Duda Holding, Przedsiębiorca Roku 2006

– Dariusz Miłek założyciel firmy CCC, Przedsiębiorca Roku 2007

– Michał Kiciński, Marcin Iwiński założyciele CD Projekt, Przedsiębiorcy Roku 2008

– Piotr Mikrut założyciel firmy Śnieżka, Przedsiębiorca Roku 2009

– Ryszard Florek założyciel firmy FAKRO, Przedsiębiorca Roku 2010

– Krzysztof Pawiński założyciel firmy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011

– Ewald Raben twórca firmy Raben Group, Przedsiębiorca Roku 2012

Andrzej Wiśniowski twórca Wiśniowski Group, Przedsiębiorca Roku 2014

– Każdy nasz reprezentant w 11-letniej historii obecności Polski w Monte Carlo był wyjątkowy i z ogromną starannością wybrany przez niezależne od EY jury konkursu. Mamy w kraju naprawdę wspaniałych przedsiębiorców, którzy powinni zostać docenieni. Wierzymy, że w roku 2015 znów będziemy jechać do Monte Carlo z nadzieją na pierwszy tytuł World Entrepreneur of The Year dla Polski i naszego regionu mówi Barbara Górska, Dyrektor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku w Polsce.

Obecnie trwa 12. polska edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Do 15 czerwca br. kandydaci mogą zgłaszać swój udział w trzech kategoriach konkursowych: Produkcja i Usługi, Nowy Biznes, Nowe technologie/Innowacyjność. Zwycięzca 12. polskiej edycji reprezentować będzie nasz kraj w międzynarodowym finale konkursu w czerwcu 2015 roku w Monte Carlo, gdzie zmierzy się z międzynarodowymi konkurentami, reprezentującymi wszystkie kontynenty. Więcej informacji o konkursie oraz formularz aplikacyjny znajduje się na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*