Ranking kont firmowych

Znany zagraniczny fundusz zainwestuje w polskie startupy

 

W ciągu najbliższych trzech lat firma Team Europe Ventures chce zainwestować sześć milionów euro w finansowanie młodych przedsiębiorstw internetowych, również w Polsce. Firma utworzyła w tym celu specjalny fundusz.

Inwestycje mają skupić się przede wszystkim na projektach znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju (tak zwany seed) – na jedną inwestycję przeznaczane będzie do 500.000 euro.

„Dostrzegamy lukę na rynku wczesnych inwestycji typu seed. Nie ma wielu aniołów biznesu, którzy inwestują sześciocyfrowe kwoty; natomiast konsorcja aniołów biznesu mają rozmaite wady, przykładowo problem stanowi fakt, iż często żaden z inwestorów nie poczuwa się do pełnej odpowiedzialności za inwestycję, co wpływa niekorzystnie na jakość oceny inwestycji jak i późniejszy nadzór, opiekę i pomoc spółce.

Tą lukę pragniemy zapełnić przy pomocy naszego funduszu. Postrzegamy przy tym siebie jako inwestora wiodącego, który może zapewnić finansowanie w pełnym zakresie, a w razie potrzeby zaprosi dodatkowych współinwestorów”, mówi Paweł Chudziński, partner w Team Europe Ventures.

Rocznie będą przeprowadzane cztery do pięciu inwestycji. Oprócz wkładu kapitałowego Team Europe Ventures wnosi przede wszystkim własną ekspertyzę na polu internetu zdobytą w ostatnich latach. „Ważnym kryterium inwestycyjnym jest dla nas zespół tworzący trzon spółki”, komentuje Kolja Hebenstreit, również partner w Team Europe Ventures. „Jeżeli jesteśmy przekonani, że zespół i pomysł osiągną sukces także bez nas, ale z nami
stanie się to potencjalnie lepiej i szybciej – to jesteśmy zainteresowani.” Kolja Hebenstreit wypowiada się dalej: „Możemy zainwestować bardzo wcześnie. Jeżeli team jest kompletny, to bardzo chętnie zainwestujemy już na etapie pomysłu.

Doświadczenie pokazuje, że właśnie na samym początku podejmowane są decyzje o fundamentalnym wpływie na kształt i dalszy rozwój spółki i dlatego dobrze jest jak najwcześniej rozmawiać z doświadczonymi partnerami”.
Fundusz ma ponadto przejąć dużą część finansowania własnych projektów Team Europe Ventures. W przeszłości Team Europe Ventures i osoby za nią stojące współtworzyły wiele internetowych spółek, głównie w Niemczech, odnoszących teraz sukcesy, jak na przykład Spreadshirt, StudiVZ, MisterSpex, brands4friends i Käuferportal. W Polsce Team Europe Ventures jest zaangażowany w spółkę pomocni.pl – właściciela portalu niania.pl, wcześniej był zaangażowany w portal epuls.pl i planuje kolejne inwestycje.

Geograficznie rzecz biorąc, fundusz będzie skupiał swoją działalność na Europie i Ameryce Północnej. Niemcy pozostaną głównym obszarem działalności Team Europe Ventures, ale portfel inwestycyjny będzie systematycznie powiększany także o nowe spółki z Polski i Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów europejskich.

Inwestorzy w fundusz to oprócz zarządu Team Europe Ventures także inni przedsiębiorcy z branży Internetowej, jak i aktywni aniołowie biznesu, jak na przykład Arend Iven i Ron Hillmann; Dario Suter (producent filmowy, wcześniej w StudiVZ); Matthias Spieß (Spreadshirt); Heiko Hubertz (Bigpoint); Euroserve Media; Günter Faltin (profesor w zakresie przedsiębiorczości i anioł biznesu); Jan Becker, Robert Wuttke i Andreas Etten (GCI AG); Kai Bolik, Michael Kalkowski i Boris Wasmuth (Gameduell); Mario Kohle i Robin Behlau (Käuferportal); Masoud Kamali (wydawnictwo Software & Support); Christoph Janz i Christopher Münchhoff (założyciele DealPilot.com); oraz Marco Boerries (m.in. założyciel StarOffice).

„Jesteśmy dumni i cieszymy się, że udało nam się pozyskać dla naszego funduszu takich doświadczonych inwestorów. Przy tym są to wyłącznie osoby już aktywne w Internecie, z którymi dobrze współpracowaliśmy już w przeszłości.”, mówi Łukasz Gadowski, również partner w Team Europe Ventures. „Nasi inwestorzy tworzą sieć ekspertów wspierającą Team Europe Ventures – przedstawiają nam nowe objekty inwestycyjne, biorą udział w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, wspierają rozwój działalności poszczególnych spółek.”

Działalność Team Europe Ventures skupia się na internecie. Team Europe inwestuje w obiecujące firmy internetowe we wczesnych fazach ich działania. Team Europe Ventures kieruje z Berlina czteroosobowy zarząd: Łukasz Gadowski, Kolja Hebenstreit, Paweł Chudziński oraz Steffen Hoellinger. Team Europe Ventures
posiada udziały w 15 firmach, w których jest głównym inwestorem jak również w ok. 40 spółkach poprzez mniejsze koinwestycje. W Polsce fundusz zainwestował w serwis społecznościowy Epuls.pl który następnie został sprzedany wydawnictwu Gruener und Jahr oraz jest inwestorem w spółkę www.pomocni.pl, właściciela portalu
niania.pl.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.