ZUS wyciąga rękę do płatników

Zakład Ubezpieczeń Społecznych frontem do klienta. Po wydłużeniu czasu pracy swoich placówek w poniedziałki do godziny 18:00, wprowadził kolejne udogodnienie dla klientów.


Od niedawna nie trzeba już wypełniać papierowych wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń – tłumaczy IAR Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS. Wyjaśnia, że wystarczy, że osoba zainteresowania wskaże pracownikowi ZUS, jakie zaświadczenie chce uzyskać, a pracownik wypełnia wniosek za nią. Klient sprawdza tylko, czy dane zapisane we wniosku są prawidłowe.

Radosław Milczarski wyjaśnia, że „bezwnioskowy” tryb postępowania dotyczy między innymi zaświadczeń o niezaleganiu z opłacaniem składek, zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także o wysokości pobieranego świadczenia. W sumie to blisko 30 zaświadczeń.

Osoby, które chcą załatwić sprawy w Zakładzie bez wychodzenia z domu mogą to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Radosław Milczarski podkreśla, że założenie profilu na PUE umożliwia stały kontakt z ZUS-em przez internet. Dodaje, że Zakładzie trwa też upraszczanie wniosków i formularzy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/dabr

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*