Właściciele escape roomów dla MamBiznes.pl: negatywny rozgłos minie, zyska cała branża

Po tragicznym pożarze w koszalińskim escape roomie, strażacy prowadzą liczne kontrole w innych tego typu obiektach w całym kraju. Jednak większość właścicieli escape roomów nie obawia się o swoją działalność. Co więcej według nich na tym rozgłosie branża może tylko zyskać.

Fot. YAY Foto

Escape roomy od kilku lat podbijają serca Polaków. Po raz pierwszy zawitały w 2014 roku. Dziś w kraju nad Wisłą jest już więcej tego typu obiektów niż w Niemczech. Jednak na czym to polega? Escape roomy to specyficzna forma rozrywki, która już z samej zasady swojej działalności łamie przepisy bezpieczeństwa. Z tego względu, że osoby odwiedzające są zamykane w jednej z sal, a jedyną formą ucieczki jest rozwiązanie wszystkich zagadek, przygotowanych przez właścicieli takich obiektów. Istnieją oczywiście alternatywne formy wyjścia, jak specjalny przycisk kończący grę czy też koniec czasu. Jednak w wielu przypadkach podstawowe zasady bezpieczeństwa są pomijane, a kontrole dotyczą tylko właściwego funkcjonowania budynku.  – Nie ma żadnego obowiązku kontroli przez Straż Pożarną escape roomów – mówi właściciel escape roomu z Warszawy. – Biznes ten nie wymagał również żadnych licencji, koncesji, zezwoleń czy wpisów do rejestrów działalności regulowanej – dodaje.

Ile kosztuje założenie escape roomu? Sprawdź

Obecnie aby uruchomić swój własny escape room wystarczy nieco gotówki, pomysłu na zagadki i tyle. Proces zakładania takiej działalności zaczyna się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. O tym jak dokonać wszelkich formalności nie wychodząc z domu, przeczytasz tutaj. Później wystarczy zaadaptować odpowiedzenie pomieszczenia pod zagadki i można zaczynać prowadzić biznes.

Jednak po ostatniej tragedii w Koszalinie wkrótce może już nie być tak łatwo założyć ten biznes. Zważywszy, że po pierwszych analizach przeprowadzonej kontroli, dostrzeżono licznych naruszeń bezpieczeństwa w escape roomach.

Jak poinformował minister Joachim Brudziński na swoim koncie na Twitterze dotychczas zlokalizowano już ok. 1100 tego typu obiektów, z czego skontrolowanych zostało już 430, a zamkniętych zostało 52.

Spośród błędów, które zostały najczęściej popełnione dotyczą przepisów prawa budowlanego, jak i przepisów bezpieczeństwa. Jak zaznacza Straż Pożarna, problemem są zwykle drogi ewakuacji, ale także materiały użyte przez właścicieli do stworzenie pokoju zagadek.

Kontrole w escape roomach

Na polecenie szefa MSWiA, strażacy kontrolują wszystkie escape roomy w kraju. Jednak jak zaznaczają sami przedsiębiorcy te czynności nie przeszkadzają im w prowadzeniu działalności. – Kontrole odbywają się o godzinie, którą my zaproponujemy Straży Pożarnej. Dzięki temu nie przepadają nam już zarezerwowane wizyty – mówi właściciel escape roomu z Poznania. – Oględziny trwały niecałe 2 godziny – dodaje.

Jak tragedia w Koszalinie wpłynęła na prowadzone biznesy? Właściciele lokali (pragnący pozostać anonimowi) w rozmowie z MamBiznes.pl poinformowali, że nikt z nich nie miał anulowanych wizyt. Co więcej jaki sami wskazują,  nagłośnienie sprawy może przyczynić się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa w escape roomach, ale także pozwoli na rozpromowanie tej formy rozrywki.  – Negatywny rozgłos będzie trwał tylko przez chwilę. Jednak w dłuższej perspektywie cała branża zyska. Przede wszystkim, z tego względu iż w Polsce nie każdy wcześniej słyszał o escape roomach. Dziś ta forma rozrywki jest odmieniana przez wszystkie przypadki – mówi przedsiębiorca z Krakowa.

Audyt escape roomów nie tylko w Polsce

U naszych południowych sąsiadów, w Czechach również zlecono kontrole w tamtejszych escape roomów. Podobnie jak w Polsce ten biznes traktowany jest tam jako zwykła działalność gospodarcza. O tym jak łatwo można założyć biznes w Czechach przeczytasz tutaj.

Pierwsze kontrole u naszych południowych sąsiadów rozpoczną się w ciągu najbliższych dniach. Jak mówił Jan Szpaner z wydziału prewencji pożarowej komendy głównej straży, kontrole mają skupiać się głównie na wyjściach ewakuacyjnych. Jak podaje portal iDnes.cz, w Czechach jest około 250 escape roomów, z tego około 150 w Pradze.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Jarek

9 stycznia 2019 Odpowiedz

prawo budowlane art. 71 prawa budowlanego to w szczególności podjęcie lub zaniechanie w obiekcie budowlanym (lub jego części) działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higienicznosanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. tyle w temacie prawa i obowiązku przedsiębiorcy otwierającego escape room. Nie wspomnę już o tego typu działalności zakładanej w zwykłych mieszkaniach, tragedia

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*