Zamiast „wypasionych” biurowców kontenerowa wioska dla start-upów

Ggy mówimy o miejscu do pracy dla start-upów to większość ma przed oczami szklane biurowce lub wspólne przestrzenie cooworkingowe z chillout roomem, jadłodajnią, nowoczesnym wystrojem i pufami. Ten dominujący przerost formy nad treścią postanowiono przełamać w Amsterdamie. Powstała tam wioska start-upów zbudowana z kontenerów.

Fot. Julius Taminiau Architects

Większość start-upów zaczynała swoją przygodę z biznesem w garażu. Tak było m.in. w przypadku Microsoftu czy też Apple. To właśnie była inspiracja dla holenderskiego architekta Juliusa Taminiau. Zaprojektował on wioskę start-upów zbudowaną z  kontenerów. Zostały one rozmieszczone w Amsterdamskim Parku Naukowym i pomalowano je w różnych kolorach, aby stworzyć przestrzeń dostosowaną do różnych potrzeb. Oprócz biur, wioska start-upów oferuje miejsce na imprezy i spotkania, a nawet znalazło się miejsce na kino letnie.

Fot. Julius Taminiau Architects

Dla Holandii, ochrona środowiska zawsze staje na pierwszym miejscu. Widać to również w przypadku tego projektu. Cała wioska  jest bardzo energooszczędna, co sprzyja nie tylko środowisku, ale również portfelom start-upów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań m.in. ogrzewaniu podczerwienią. Każdy z kontenerów ma powierzchnię około 15 m2, natomiast dzięki zastosowaniu zielonego dachu, otrzymuje się ekologiczną klimatyzację. Ponadto w przypadku, gdy pojawi się deficyt wolnej przestrzeni, projekt umożliwia dokładanie nowych kontenerów, jednocześnie powiększając całą start-upową wioskę.

– Jest to miejsce, w którym start-upy będą się inspirować, współpracować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami tworząc niezwykłe innowacje – powiedział holenderski architekt Julius Taminiau, który zaprojektował wioskę start-upów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

ssss

28 maja 2018 Odpowiedz

Ale bzdura… ekologia w blaszany kontenerze… ogrzewanie bedzie kosztowac milardy… chlodzenie dwa razy tyle co ogrzewanie… dodatkowo szpetne straszliwie i te druty wiszace pomiedzy… fuuujjj… uzytecznosc tez zerowa, jakos nie widze tam ani klatek schodowych ani wind… chyba po drabinach beda tam wchodzic… podsumowujac – jak cos projektuje artysta, a nie inzynier to to musi byc z natury rzeczy spieprzone…

Avatar

Szymon

3 czerwca 2020 Odpowiedz

Polak=Narzekacz=NicNieUmieJacz Kiedyś Polak znaczyło człowiek z fantazją i wizją
Pokaż przykład lepszego, tańszego, oszczędzającego przestrzeń rozwiązania inżynierów… nie masz? to nie marnuj cudzego czasu, siejąc wirusa nieudolności.
Holandia to nie tropiki. Kontener obok kontenera to oszczędność energii, miejsca, czasu, materiału.
Dlaczego w PL stawiają kontenerowe osiedla zamiast budować komunalnie…

Avatar

Szymon

3 czerwca 2020 Odpowiedz

A gdzie opcja w ankiecie: Źle – państwo nie powinno socjalistycznie rozporządzać się pieniędzmi obywateli?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*