Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy zatory płatnicze można zmniejszyć chroniąc tym samym firmy przed bankructwem

Statystycznie na realizację płatności trzeba czekać 75 dni po wystawieniu faktury. Przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia sytuacji z powodu zmian wprowadzanych w prawie podatkowym. Brakuje rozwiązań, które ograniczą ryzyko związane z utratą płynności finansowej.

Fot. Daniel Dmitriew/FORUM

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opracowało “zieloną księgę” dotyczącą zatorów płatniczych i pracuje nad ustawą przeciwdziałającą opóźnieniom w płatnościach. Ministerstwo proponuje skrócenie terminów płatności do 2 miesięcy (nie ma punktu wyjścia 3 miesięcy).

Pozostają wątpliwości czy przełoży się to na praktyczne działania firm, także z tego powodu, że płynność finansową firm pogarszają także opóźnienia w zwrocie podatku VAT przez administrację skarbową.

– Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie kodeksu dobrych praktyk dla administracji podatkowej, aby podatnik nie miał poczucia, że jest z góry traktowany jako potencjalny oszust, którego prawo do zwrotu VAT jest podejrzane.- mówi w rozmowie z MarketNews24 adw. Agata Dziwisz, starszy prawnik w kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy (KZP).

Inny pomysł to wprowadzenie możliwości odsprzedawania wierzytelności podatkowych firmom faktoringowym: – Obecnie nie jest to możliwe, ponieważ są to należności publiczno-prawne – wyjaśnia prawnik z KZP.

Z powodu wprowadzenia split payment na pogorszenie płynności finansowej narzekają najbardziej małe przedsiębiorstwa. Stąd propozycja, aby ograniczyć stosowanie tego nowego rozwiązania podatkowego, mającego uszczelnić system fiskalny, poprzez wprowadzenie nowego kryterium wartości transakcji w przypadku MSP.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Bora 10 lis 2018 (12:01)

A słyszeliście może o faktoringu kupieckim? Miał ktoś okazję korzystać? Wydaje się być całkiem korzystną usługą