Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zerowy PIT dla młodych nie dla przedsiębiorców

Młode osoby nie będą musiały już opłacać podatku dochodowego. Przygotowany przez resort finansów projekt nie obejmuje jednak młodych przedsiębiorców, a jedynie osoby zatrudnione. Nowa ulga ma być wprowadzona już w sierpniu tego roku.

Foto: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Znane są już szczegóły nowej ulgi dla osób młodych, czyli do 26. roku życia. Jak wskazuje projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów, nowe rozwiązanie miałoby obowiązywać już od 1 sierpnia 2019 roku, a polegałoby na zmniejszeniu stawki podatkowej PIT do 0 proc.

Jak można przeczytać w projekcie, nowa ulga ma na celu zapewnienie aktywizacji osób młodych oraz stworzenie im dogodnych warunków do zakładania rodzin i rodzicielstwa. Pomysł resortu z pewnością przyczyni się do zwiększenia dochodów osób młodych, jednak nie obejmie on osób poniżej 26 roku życia, którzy zdecydowali się założyć własny biznes i rozliczać się według stawek PIT. Wynika to z tego, że nowe rozwiązanie obejmie tylko tych, którzy wykonują pracę na podstawie stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej lub umów zlecenia.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i mające poniżej 26 lat wciąż będą musieli opłacać podatek dochodowy w tradycyjnej formie. Obecnie obowiązujące stawki to 18 i 32 proc. Osoby samozatrudnione ominęła również inna obniżka stawki podatkowej, gdzie CIT dla małych firm spadł do 9 proc. Wynika to z tego, że większość z nich rozlicza się na zasadzie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak pomimo tego, warto zaznaczyć, że osoby samozatrudnione w Polsce, płacą jedne najniższych podatków dochodowych w Europie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.