Ziobro: Chcemy, aby w Polsce był mechanizm pozwalający nakładać na firmy wysokie kary finansowe

Na kanwie awarii przepompowni w Gdańsku zdecydowaliśmy się przygotować projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych; chcemy, aby w Polsce był mechanizm pozwalający nakładać na firmy wysokie kary finansowe – powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Fot. FORUM/ Krystian Maj

W ubiegłym tygodniu uległy zalaniu i przestały działać silniki w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odprowadzającej nieczystości z dużej części Gdańska. Ścieki skierowano do Motławy i Zatoki Gdańskiej.

„Na kanwie tej sprawy, rodzi się po raz kolejny wniosek, że jest bardzo potrzebne w Polsce powołanie odrębnej, skutecznej ścieżki pociągnięcia do odpowiedzialności karnej bytów, podmiotów prawnych, które zarabiają ogromne pieniądze, a z reguły, niezależnie jak ta sprawa (awarii przepompowni) się zakończy, nie ponosi z tego tytułu żadnych realnych konsekwencji” – mówił Ziobro w piątek na konferencji prasowej.

Poinformował, że resort sprawiedliwości zdecydował się przygotować projekt ustawy „o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych”. „Chcemy, aby w Polsce był mechanizm pozwalający takie firmy pociągać do odpowiedzialności i pozwalał nakładać na nie bardzo wysokie kary finansowe” – oświadczył Ziobro.

Minister przekonywał, że takie rozwiązania funkcjonują już w innych krajach na świecie. (PAP)
autorzy: Maciej Zubel, Karol Kostrzewa
zub/ kos/ mrr/

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

normalności_wróć

25 maja 2018 Odpowiedz

Spoko, a kiedy pojawi się mechanizm pozwalający nakładać wysokie kary na polityków wydających decyzje ze szkodą dla państwa, albo na urzędników państwowych, którzy popełnili rażące błędy?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*