Zmiany w zamówieniach publicznych. Najbardziej skorzystają na tym przedsiębiorcy z MŚP

Zamówienia publiczne nie koniecznie zawsze są atrakcyjne dla przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP. Jednak teraz ma się to zmienić. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii  zamierza zakończyć rządowe prace nad nowym Prawem Zamówień Publicznych.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Fot. YAY Foto/ akarelias

W przetargach na zamówienia publiczne startuje średnio 2,48 firm, co więcej niemal co trzeci z nich jest tylko jednoofertowy. Tak słabe statystki wynikają w dużej mierze z małej atrakcyjności tego typu ofert dla firm. – MPiT chce zwiększyć zainteresowanie polskich firm zamówieniami publicznymi, a w konsekwencji m.in. poprawić efektywność systemu tak, by uzyskiwać dobre produkty w dobrej cenie” – argumentowała Joanna Knapińska, zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych MPiT dla PAP.

Po 15 latach czas na zmianę

Obecne przepisy funkcjonują już od 2004 roku. W międzyczasie ustawa była wielokrotnie nowelizowana, próbując ją naprawić. Jednak nie za wiele z tego wychodziło, przede wszystkim dlatego, że zbytnio zwracano uwagę  na cenę, a nie na innowacyjność, czy też jakość wykonywanych usług. Teraz miałoby się to zmienić. Nowe rozwiązanie przede wszystkim miałoby objąć małych i średnich przedsiębiorców.

Jedną z najważniejszych zmian, które przewiduje ministerstwo jest wprowadzenie tzw. trybu podstawowego dla zamówień publicznych. Dzięki temu zamawiający będzie mógł ułożyć postępowanie przetargowe według tego, co jest mu potrzebne.

Ponadto mają zostać wprowadzone klauzule waloryzacyjne oraz częściowe płatności do zaliczki. Dzięki temu rozwiązania, przy dużych kontraktach, które trwają ponad 12 miesięcy, będzie miał możliwość otrzymania zaliczek na kolejne etapy realizacji projektu. Obecnie to przedsiębiorca sam musi początkowo finansować realizację inwestycji, co jest często dużą barierą dla małych i średnich firm.

Nowy projekt ustawy w ostatecznej wersji ma być gotowy jeszcze w czerwcu tego roku. Według zapowiedzi nowe regulacje miałyby obwiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*