Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Został tydzień, by zgarnąć 1 mln zł na własny biznes. Kto może ubiegać się o dotację?

Już tylko nieco ponad tydzień pozostał na zgłoszenie w konkursie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. W ramach inicjatywy można pozyskać do 1 mln zł bezzwrotnej dotacji na rozwój swojego projektu biznesowego.

Fot. Shutterstock/ WHYFRAME

W ramach trwającej od 31 lipca 2019 r. inicjatywy zakończono już 6 rund naborów, w których złożono 295 wniosków. Obecny nabór trwa do 30 września. W sumie celem organizatorów jest wsparcie blisko 300 innowacyjnych projektów.

Konkurs „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” jest przedłużeniem innej inicjatywy realizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Mowa o Platformach Startowych, w ramach których osoby z pomysłem na biznes pracowały nad swoimi projektami pod okiem mentorów i doświadczonych praktyków. Dopiero zakończony etap inkubacji w jednej z wyłonionych przez PARP Platformie Startowej daje możliwość ubiegania się o pozyskanie finansowego zastrzyku w konkursie „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Na co można przeznaczyć 1 mln zł dotacji?

Maksymalna kwota dotacji w programie wynosi 1 mln zł. Wsparcie sięga do 85% wartości projektu, co oznacza, że wkład twórców przedsięwzięcia to co najmniej 15% wydatków kwalifikowalnych projektu. Młoda firma pozyskane środki może wydatkować na pokrycie wynagrodzeń zespołu realizującego projekt. Pieniądze można także przeznaczyć na zakup usług doradczych i eksperckich związanych z rozwijaniem modelu biznesowego.

Środki mogą posłużyć na organizacji i przeprowadzeniu działań, w tym promocyjno-informacyjnych, służących ekspansji rynkowej, w tym międzynarodowej. Start-up pozyskane finansowanie może również wydatkować na zakup środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy:

– spełniają kryteria wyboru projektów 112 POPW

– prowadzą działalność w formie spółki kapitałowej zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych

– zakończyli program inkubacji innowacyjnego pomysłu w  ramach poddziałania 1.1.1 POPW Platformy startowe dla nowych pomysłów, przez co rozumie się osiągnięcie wszystkich „kamieni milowych” planu inkubacji oraz otrzymali Raport z inkubacji uwzględniający rekomendację dotyczącą stopnia gotowości spółki do podjęcia działalności rynkowej

– realizują projekt w co najmniej jednym województwie Polski Wschodniej

– nie byli notowani na giełdzie w okresie do pięciu lat po rejestracji

– nie przejęli działalności innego przedsiębiorstwa

– nie dokonali podziału zysków

– nie zostali utworzeni w wyniku połączenia

300 mln zł dla 300 start-upów

Od 31 lipca 2019 roku odbyło się sześć rund naborów w ramach konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Łącznie w tych rundach wpłynęło 295 wniosków na łączną kwotę ponad 286 mln zł. Pula środków w ramach całego konkursu wynosi 300 mln zł. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości szacuje, że w trwającym do końca przyszłego roku konkursie uda się wesprzeć ponad 300 projektów. Jak dowiedzieliśmy się w PARP – nie jest wykluczone przedłużenie kolejnych naborów. Wnioski w trwającym obecnie można składać do 30 września.

25 pomysłów z dotacją

W ostatnim konkursie do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wpłynęło 54 wniosków o dofinansowanie w ramach konkursu „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”. Z tej liczby wybranych zostało 25 najlepszych pomysłów, które otrzymały finansowy zastrzyk na wprowadzenie produktu lub usługi na rynek i dalszą ekspansję. Wśród projektów, które uzyskały bezzwrotne wsparcie znalazły się m.in. platforma internetowa dla artystów grafików i fotografów, dodatek do żywności polepszający jakość ryżu po ugotowaniu, trenażer strzelecki, system wspierający kręgosłup i chroniący przed jego schorzeniami, mobilna i desktop’owa aplikacja umożliwiająca rekrutację online pracowników czy pierwszy na świecie robot przemysłowy do cięcia rdzeni tekturowych stworzony zgodnie ze standardami przemysłu 4.0. Pełna lista start-upów, które otrzymały dofinansowanie w ostatnim naborze dostępna jest tutaj.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Sceptyk 23 wrz 2020 (09:27)

Niszowy temat dla garstki wybranych, co w tym siedzą i dostali cynk od królika - powiedziałby mój wewnętrzny hejter. Talmudycznie można z kolei rzec, że ten kto chciał, to się dowiedział i ma, i nic innym do tego. A tak gdzieś umiarkowanie, to dobrze, że są programy, szkoda że dość trudno z nich skorzystać...