Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ZUS sprawdzi, która firma sztucznie zaniża obroty, by otrzymać postojowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada, że warunki, które musi spełnić podmiot ubiegający się o postojowe są do sprawdzenia. To odpowiedź na nasz artykuł o luce w tarczy antykryzysowej, która powoduje, że firmy w dobrej kondycji finansowej mogą zaniżać przychody, by otrzymać nienależne im wsparcie finansowej.

Fot. Puls Biznesu/ Marek Wiśniewski

Opóźnianie fakturowania o na kolejny miesiąc, by sztucznie wykazać spadek przychodów uprawniający do ubiegania się o postojowe. Taką możliwość dają dziurawe zapisy tarczy antykryzysowej. ZUS zapowiada, że ma możliwość sprawdzenia, którym podmiotom wsparcie przysługiwało, a których obroty zostały celowo zaniżone.

Nawet w czasach epidemii Zakład odpowiada za prawidłowe wydatkowanie powierzonych mu środków publicznych. ZUS ma możliwość weryfikować stan faktyczny uzasadniający przyznanie świadczenia postojowego – mówi portalowi MamBiznes.pl, Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedstawiciel instytucji, która odpowiada za weryfikację i przyznawanie postojowego dodaje, że mają instrumenty, by weryfikować czy wnioskodawca uczciwie spełnił warunki programu. Jako instytucję, która może skontrolować firmę wskazuje m.in. Krajową Administrację Skarbową.

– Należy pamiętać, że warunki, które musi spełnić wnioskodawca są do sprawdzenia. W przypadku osób samozatrudnionych i wykonujących umowy cywilnoprawne, przekazane dane można weryfikować we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Dodatkowo w przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne – wraz z wnioskiem otrzymujemy kopię umowy oraz odpowiednie oświadczenie zleceniodawcy lub zamawiającego usługę – dodaje rzecznik ZUS.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Z wypowiedzi rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wynika jednak dokładnie, w jaki sposób instytucja jest w stanie ocenić, który podmiot sztucznie zaniżył przychody. Miesięczny spadek obrotów może się bowiem przydarzyć każdemu i jakimi instrumentami instytucja jest w stanie wyłowić te firmy, które zaniżyły przychody celowo pozostaje tajemnicą państwowych organów. W praktyce będzie to bardzo trudne do udowodnienia.

Świadczenie postojowe dla jednoosobowych firm

Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł

Dla kogo: dla samozatrudnionych, których przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc przed miesiącem, w którym złożyłeś wniosek o świadczenie postojowe był o co najmniej 15 proc. niższy od przychodu, który uzyskałeś w miesiącu poprzedzającym.

Świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł

Dla jednoosobowych firm rozliczających się kartą podatkową oraz zwolnionych z opłacania podatku VAT.

Jeżeli właściciel firmy chce skorzystać z dofinansowania postojowego w kolejnym miesiącu to musisz złożyć oświadczenie, że sytuacja finansowa przedstawiona we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Wniosek: składany w ZUS

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Józek 8 maj 2020 (07:04)

Sprawdzać sprawdzac i jeszcze raz sprawdzać. Bo stare firmy są przyzwyczajone do kombinacji jak za rządów POpaprancow. Nie ma taryfy ulgowej. Brawo nasz rząd.