Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

ZUS zmorą, która odstrasza od zakładania biznesów [Wyniki sondy]

Konieczność płacenia składek do ZUS oraz ich wysokość najbardziej zniechęcają do uruchamiania własnego biznesu w Polsce. Taki wniosek płynie z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników portalu MamBiznes.pl. Przekonanie o blokowaniu rozwoju przedsiębiorczości przez wysokie obciążenia zusowskie wyrażają zarówno właściciele firm, jak i osoby rozważające przygodę z własnym biznesem.

Premier Mateusz Morawiecki dobrze wyczuł nastroje wśród młodych przedsiębiorców. Okazuje się, że jego sobotnia propozycja uzależnienia składek na ZUS od przychodów i zmniejszenia tym samym obciążeń dla najmniejszych firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przyszłych i obecnych przedsiębiorców. To właśnie wysokość comiesięcznego przelewu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest zgodnie wskazywana jako największa bariera odstraszająca od założenia firmy w naszym kraju – wynika z sondy na naszym portalu.

Każdemu z uczestników badania zadawaliśmy to samo pytanie: „Jak uważasz: co najbardziej zniechęca do założenia własnej firmy w Polsce?”. W ankiecie udział wzięło 1387 użytkowników, z czego 50 proc. stanowiły osoby rozważające rozkręcenie własnego biznesu. 40 proc. biorących udział w sondzie to właściciele firm, a 10 proc. to osoby, które ani nie są przedsiębiorcami, ani nie mają takich planów. Wszystkie te głosy prowadzą do ciekawych wniosków. Oto wyniki sondy.

Co zniechęca do własnego biznesu?

Wśród internautów, którzy uruchomienie własnego biznesu mają ciągle przed sobą najczęściej wskazywaną barierą była konieczność odprowadzania wysokich składek do ZUS. Ten czynnik wskazany został w 28 proc. odpowiedzi. Jako drugą często wymienianą barierę odstraszającą przyszłych przedsiębiorców wskazywano skomplikowane prawo i podatki (21 proc.). Co ciekawe, dopiero na trzecim miejscu wśród czynników zniechęcających do biznesu w Polsce znalazł się brak kapitału wskazany w 17 proc. odpowiedzi.

Dalej uplasowały się: strach przed kontrolami – 12 proc., brak doświadczenia biznesowego – 10 proc. oraz posiadana praca na etacie – 9 proc.  Pozostałe możliwości zebrały poniżej 10 proc. odpowiedzi. Internauci, którzy wybrali opcję „inne”, w swobodnej wypowiedzi wymieniali takie bariery, jak: brak pewności o przyszłość po wystartowaniu biznesu, mała kwota wolna od podatku, utrata płynności finansowej, niekompetencja urzędników, brak klientów.

Co najbardziej zniechęca do założenia własnej firmy w Polsce osoby rozważające rozpoczęcie własnego biznesu

Co sądzą osoby prowadzące już własny biznes?

Składki na ZUS są także negatywnym elementem wskazywanym przez przedsiębiorców już działających na rynku. Odsetek osób, które tak odpowiedziały ,był większy niż w przypadku osób nie prowadzących firmy i wyniósł 32 proc. Za liderem uplasowały się skomplikowane przepisy i podatki – 24 proc., a na ostatnim miejscu niechlubnego podium znalazła się obawa przed kontrolami – 17 proc.

Brak kapitału uplasował się dopiero na czwartej pozycji, wymieniony w 12 proc. odpowiedzi. W swobodnej wypowiedzi przedsiębiorcy wskazywali takie bariery jak: wysokie podatki, kultura zaległych płatności, brak rąk do pracy, niewydolny wymiar sprawiedliwości, brak pomocy ze strony państwa, wahania kursowe, sytuacja polityczna.

Odpowiedzi udzielone przez osoby prowadzące własny biznes

A pozostali?

W sondzie wzięły także udział osoby, które na sprawy prowadzenia biznesu patrzą z dystansu, ponieważ ani nie prowadzą firmy, ani też nie rozważają uruchomienia własnego biznesu. Ich odpowiedzi okazały się jednak bliskie ww. grupom. Wśród barier również dominowały składki na ZUS, przepisy oraz strach przed kontrolami. Jako inne powody internauci wskazywali m.in. strach przed niepowodzeniem, brak pomysłu czy wysoką konkurencję.

Odpowiedzi osób, które nie prowadzą, ani nie zamierzają założyć własny biznes

Badanie przeprowadzono w dniach 23 marca-4 kwietnia. Internauci mogli wybrać trzy spośród sześciu barier. Istniała także możliwość swobodnej wypowiedzi i wskazania bariery nie wymienionej na liście.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Leszek 19 kwi 2018 (06:57)

Bardzo ciekawe że nikt nie widzi brak realnego dochodowego biznesu który warto byłoby poprowadzić i dałby szansę zarobić? a to przecież jest najważniejsze ,ale widać pytano takich co nawet o tym nie myślą.