Czy Citeam.pl zdetronizuje Groupon?
W sieci oficjalnie zadebiutował nowy serwis zakupów grupowych – Citeam.pl. Platforma ma przyciągnąć użytkowników bogatą ofertą atrakcyjnych usług, a sprzedawców najniższą prowizją. O konkurencji z innymi serwisami, planach grupy Allegro i modelu biznesowym witryny rozmawiamy z Martą Krauze odpowiedzialną za rozwój projektu.
Czy rynek, na który wchodzi Citeam.pl rynek nie jest już na stałe ukształtowany? Groupon ma w Polsce 80% udziałów w rynku zakupów grupowych.
Pozycja Groupona jest bardzo mocna i z pewnością czeka nas dużo pracy, aby dogonić lidera. Jako Grupa Allegro mamy bardzo silne powiązania z docelową grupą klientów, dlatego wierzymy, że jesteśmy w stanie w szybkim czasie zdobyć dużą część rynku. Zainteresowanie serwisem ze strony usługodawców przeszło nasze oczekiwanie, co na start jest dla nas bardzo dobrym sygnałem i jednocześnie obietnicą ciekawych ofert.
Ile osób pracuje nad rozwojem serwisu?
W chwili obecnej jest to około 30 osób.
Czym chcecie przekonać do siebie użytkowników konkurencji?
Użytkowników będziemy przyciągać bardzo atrakcyjnymi i niebanalnymi ofertami, które będą dostępne w serwisie. Poza tym, chcemy pokazać osobom, które jeszcze nie korzystały z zakupów grupowych, że to tania, wygodna i bezpieczna forma robienia zakupów w sieci. Obecnie z zakupów grupowych skorzystało ponad 3,2 mln osób. Dzięki wykorzystaniu potencjału Grupy Allegro liczącej 12,5 mln użytkowników jest duża szansa na przekonanie kolejnych milionów Polaków do tej formy zakupów w sieci.
Baza mailingowa i zasięg to istotne czynniki w przypadku rozwoju takiego projektu jak Citeam. Jednak kluczowa jest dla nas oferta. Pokażemy użytkownikom, że zakupy grupowe to nie tylko możliwość nabycia tanich kuponów, ale także niebanalne formy spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Usługodawców, którzy mają bogatą i atrakcyjną ofertę będziemy przyciągać konkurencyjnymi warunkami współpracy. Gwarantujemy im najniższą na rynku prowizję w wysokości 10 proc. i wypłaty w ciągu trzech dni po zakończeniu oferty.
Czy będą jakieś różnice w działaniu Citeam.pl w porównaniu do pozostałych serwisów zakupów grupowych?
Oczywiście, że tak. Zakupy grupowe prowadzone w modelu konkurencji świetnie się przyjęły i naturalnym było skopiowanie tego rodzaju usługi na start. Potencjał Grupy Allegro jest olbrzymi, jeśli chodzi o jej wykorzystanie do stworzenia kompleksowej platformy, jednak o szczegółach nie mogę jeszcze mówić.
Na czym Citeam.pl będzie zarabiał?
Citeam jest bliższy systemowi znanemu z Allegro, czyli udostępniamy miejsce do publikacji oferty i pobieramy prowizję od sprzedaży. To sprawdzony i wygodny model, który jest doceniany przez sprzedających, szczególnie ze względu na niską prowizję.
Jakie główne cele grupa Allegro zakłada sobie w związku ze startem projektu?
W chwili obecnej Citeam to dla Grupy Allegro przedsięwzięcie priorytetowe. Dzięki wykorzystaniu zaplecza Grupy i wieloletniego doświadczenia w e-commerce w ciągu najbliższego roku będziemy walczyć o pozycję lidera w tym segmencie handlu internetowego.
Ilu partnerów/firm już pozyskaliście do współpracy?
Kilkudziesięciu. Zainteresowanie jest jednak tak duże, że niedługo trudno będzie ich zliczyć.
Jaką wartość rynku zakupów grupowych szacujecie obecnie i jak ją prognozujecie na najbliższą przyszłość?
Świadomość zakupów grupowych w Polsce jest nadal bardzo mała. W ubiegłym roku ten segment rynku był wart ponad 40 mln złotych. Rok 2011 pod tym względem z pewnością będzie kilkakrotnie większy.
Dziękuję za rozmowę.
– Od zera do milionera w internecie
– 10 najlepszych polskich pomysłów na biznes
– Jaki był ten rok dla startupów
Rozmawiał Grzegorz Marynowicz
Bankier.pl
Komentarze
Polakom z pomysłami brakuje często pokory i sprzedaży
Pomysłodawca powinien pamiętać, że pozyskiwanie inwestora to pewien rodzaj sprzedaży – i tak…
Jakie wady i zalety mają polskie startupy?
Mamy niesamowitych inżynierów i talenty technologiczne, ale brakuje umiejętności z zakresu tzw. business…
"Nie tylko internet. Celem jest, by pomysłodawca zarabiał"
Interesują nas pomysły z różnych branż i tu nie ma ograniczeń. Naszym celem…
800 tys. zł dotacji na dobry pomysł. Jak je zdobyć?
Już 4 miesiące trwa program „Platform Startowych dla nowych pomysłów”, który młodym innowatorom daje…
Poszukiwacze dobrych pomysłów
Polakom pomysłów nie brakuje. Wśród przedsięwzięć, które wsparliśmy, znalazły się m.in. producent wysokiej…
Dobre pomysły na biznes pilnie poszukiwane
Nie planujemy inwestować w gotowe biznesy, ale raczej w konkretne osoby i ich…
Komentarze
9mom9
o to ta marta od otoPracy. Teraz do ubicia kolejny projekt
sf
To będzie porażka.
Pierwsze dwa prawa Internetu:
1. Prawo pierwszego
2. Prawo monopolu
loki
z takim zapleczem reklamowym jakie ma grupa allegro …sukces murowany 🙂
swa
po tym jak mi dowalili spam na 20 maili powiem krótko „DZIĘKUJĘ NASRAM” 😀
ela
zaplecze maja dobre, ale za duzo zepsuli juz teraz. niewiele sie roznia od konkurencji, dwa nazwa jest tak bardziewna ze niech klony typu citideal (juz gropon), gruper to przy nich pestka, no i SPAMowanie!!! masakra jakas.
asdf
całe Allegro: kopiowanie innych z jednyną przewagą jaką mają: kase. I zawsze jakos sie kręci. Ciekawe czytez beda takie cyrki z reklamacjami, rejestracją, kontaktem, i masa innych błedów i kwestii olewanych przez allegro.
Autorek
Mimo wszystko uważam, że to dobrze, że citeam wszedł na rynek. Z perspektywy czasu widać ile pozyskał klientów. W każdym razie każda konkurencja jest dla rynku dobra – wzbudza powstawanie innowacji, nowych rozwiązań – patrz fastdeal.pl – live shopping – obecnie bodaj najwygodniejsza platforma.
Nicki
Spamują na potęgę, dziękuję bardzo za takie usługi.