Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nk.pl inwestuje w startupy (wywiad)

O genezie iNKubatora, wymaganiach stawianych twórcom startupów, szansach dla pomysłodawców jakie daje współpraca z Nk.pl, roli mentorów w analizie projektów oraz najbliższych planach opowiada Jakub Borkowski zarządzający inicjatywą iNKubator-projekt uruchomioną przez spółkę Nasza klasa.

Skąd decyzja o uruchomieniu inkubatora NK?

NK powstała jako projekt czterech studentów i dziś po przeszło 5 latach pracy,  możemy powiedzieć, że portal jest jednym z największych sukcesów w dziedzinie krajowych start-up’ów. Wiemy, jakie problemy i oczekiwania mają młodzi przedsiębiorcy z branży internetowej i technologicznej. Siłą rzeczy możemy wykorzystać tę wiedzę, by z jednej strony pomóc w rozwoju innowacyjnych start-up’ów, a z drugiej, w przypadku sukcesu, także odnieść z tego korzyści.  I nie chodzi tylko o przychód i dywersyfikację dochodów, a również o możliwą synergię nk.pl z nowymi projektami.

Czy zgłaszać mogą się zarówno osoby z pomysłem, jak również działające już firmy?

Do zgłaszania się zachęcamy wszystkich. Zarówno tych, którzy maja już gotowe produkty i działają jako przedsiębiorstwa, jak i tych, którzy są na etapie pomysłu, ale zebrali już zespół i jedyne czego potrzebują to „wiatr w żagle”.

Jakie projekty są w zainteresowaniu inkubatora? Czy zgłaszane pomysły muszą dotyczyć rozwoju społeczności NK?

Szukamy projektów z branży internetowej, nastawionych na realizację produktów dostępnych online, wykorzystujących elementy społecznościowe, niekoniecznie z wykorzystaniem NK. Jako inwestor dajemy możliwość wykorzystania API portalu nk.pl, co rozwiązuje problem tzw. „early adopters”, czyli zapewnienia pierwszych Użytkowników danego produktu lub usługi, a jest to jeden z głównych problemów start up’ów.

Co inkubator oferuje początkującym przedsiębiorcom?

Początkujący przedsiębiorcy w ramach docelowej inkubacji otrzymają wsparcie finansowe nawet do 230 000 zł dla nowo powstałej spółki. Oprócz tego oferujemy duże wsparcie administracyjne w postaci biura, obsługi księgowej i prawnej. Ponadto zapewnimy wsparcie technologiczne (wysokiej klasy serwery), reklamowe (kampania reklamowa na portalu nk.pl o wartości 100 000 zł) oraz, co najważniejsze, wsparcie mentorów oraz pracowników NK (specjaliści z różnych obszarów m.in. zarządzanie projektami, tworzenie oprogramowania, marketing).

Jak wygląda proces analizy nadesłanych pomysłów?

W ramach wstępnej analizy zgłoszonych projektów patrzymy przede wszystkim na możliwość wykorzystania przez nie elementów społecznościowych (szukamy głównie produktów lub usług w obszarze B2C) oraz na to jak zgłoszone pomysły rozwiązują problemy lub też realizują potrzeby użytkowników Internetu. Zwracamy uwagę na przygotowanie wstępnej analizy pomysłu (monetyzacja, jasna wizja i strategia produktowa na najbliższe lata). Liczy się również forma i jakość zgłoszenia. Niestety, sama idea pomysłu może nie wystarczyć. Do każdego zgłoszenia podchodzimy indywidualnie. Staramy się uszczegóławiać pomysły w bezpośrednim kontakcie.

Wybrane projekty z wstępnej analizy zostaną zaproszone do miesięcznego procesu konsultacji z mentorami zaangażowanymi w iNKubator. Każdy z pomysłodawców dostanie 5 000 zł na konsultacje z wybranymi przez siebie mentorami. Wiemy, że bezpośredni kontakt z takimi osobami może wiele dać młodemu przedsiębiorcy. Proces ten ma na celu doprecyzowanie biznesplanów i pomysłów. Pod koniec tego etapu wszyscy preinkubowani będą mieli okazję przedstawić swój pomysł przed inwestorem, który wykorzystując opinie mentorów wybierze projekty do docelowej inkubacji.

Kto będzie oceniał nadesłane projekty?

Wstępną analizą zajmują się specjaliści wybrani przez NK. Docelową ocenę w ramach preinkubacji wydają mentorzy w porozumieniu z inwestorem oraz zespołem zarządzającym inkubatorem.
 Jakie cele stawa sobie zarząd inkubatora na najbliższy czas? (liczba wejść kapitałowych itd.)
Do preinkubacji chcemy zaprosić przynajmniej 10 projektów, jeżeli jakość zgłoszeń będzie zadowalająca nie wykluczamy, że będzie ich więcej. Do docelowej inkubacji chcemy zaprosić 3-4 projekty, niemniej wszystko jest uzależnione od jakości zgłoszonych pomysłów na biznes.

Jaka jest rola zaproszonych mentorów i czy oprócz ich ocen będą także analizy pracowników NK?

Zadaniem mentorów jest skonfrontowanie pomysłów z realnym biznesem, zweryfikowanie założeń określonych w biznesplanach względem możliwości polskiego czy tez zagranicznego rynku. Do współpracy zaprosiliśmy ludzi, którzy na polskim rynku online odnieśli sukces w różnych obszarach. Taką osobą jest np. Rafał Brzoska (prezes, założyciel i współwłaściciel spółek z Grupy Integer.pl, np. InPost), Piotr Dorosz (wiceprezes i założyciel InTENSO Sp. z o. o.), Wojtek Piotrowski (współtwórca jednostki projektowo-studyjnej Juice), Marcin Szałek (założyciel CityDeal.pl, obecnie Groupon.pl) i wiele, wiele innych znakomitych osób posiadających ogromne doświadczenie i cenioną w tej branży wiedzę.

To oni w ramach miesięcznej preinkubacji będą urealniali zgłoszone pomysły. W analizy będą zaangażowani również pracownicy NK posiadający bardzo duże doświadczenie w obszarach tworzenia oprogramowania (Piotr Młynarczyk, Sebastian Boguszewicz) czy tez projektowania produktów (Marek Wituszyński) dla portalu, z którego korzysta kilkanaście milionów Polaków.

Czy planowane są wyjścia z inwestycji i w jaki sposób?

Obecnie skupiamy się na analizie zgłoszeń i zachęcaniu do zgłaszania pomysłów. Oczywiście, zakładamy również możliwość wyjścia z inwestycji. Jest to jednak uzależnione od danego pomysłu, jego możliwości i celów, jakie zostaną ustalone w ramach wejścia do inwestycji. Jak już wspominałem, każdy projekt jest traktowany przez nas indywidualnie.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Grzegorz Marynowicz

Jakub Borkowski ukończył Politechnikę Wrocławską na kierunku fizyka techniczna. Obecnie kończy podyplomowe studia menedżerskie na WSB we Wrocławiu. Przez 5 lat pracował w Banku Zachodnim jako Project Manager. Następnie przez dwa lata był Project Managerem w NK, odpowiedzialnym za usługi mobilne portalu. Prezes i założyciel stowarzyszenia design it poland, wspierającego polskich projektantów. 

– Ile Nk.pl zarobiła w 2011 roku?

– 100 pytań do …prezesa Naszej klasy

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Joanna Gajwska. rzecznik NK 17 kwi 2012 (00:39)

@Marsea, projekty można zgłaszać na http://inkubator.nk.pl przez formularz zgłoszeniowy, do 15.06 włącznie. Zapraszamy:)