Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Prostych i łatwych pomysłów już nie ma

Nie ma już łatwych biznesów typu sklep internetowy czy też łatwości powielania pomysłów z rynków zachodnich. Model biznesowy powinien być oparty o monetyzację inną niż przychody z reklamy – mówi w rozmowie z MamBiznes.pl, Mariusz Borowiec, wiceprezes zarządu funduszu Satus, inwestującego w młode biznesy.

Rozmawia Grzegorz Marynowicz: Proszę powiedzieć coś o genezie i założycielach funduszu

W skład zespołu zarządzającego wchodzi 6 Partnerów, którzy posiadają kilkunastoletnie doświadczenie w dokonywaniu inwestycji na rynku Niepublicznym (kilkadziesiąt inwestycji). Pierwszy fundusz inwestujący w innowacyjne start-up podmarką SATUS został utworzony w 2006 r. (9 inwestycji). Jeszcze przed utworzeniem  struktury w latach 2005 – 2006 została dokonana pilotażowa inwestycja www.neoxe.com, łącząca pomysłodawcę (doktora z Instytutu Fizyki Jądrowej), partnera wprowadzającego produkt spółki na rynek (TINES), wsparcie naukowców AGH i Politechniki Rzeszowskiej oraz inwestorów prywatnych. Zakończona została udanym wdrożeniem i odsprzedażą projektu inwestorowi branżowemu(Chemical Global).

Jakie macie Państwo doświadczenie w biznesie internetowym?

W ramach pierwszego funduszu do roku 2008 dokonano 4 inwestycje w projekty internetowe w tym: www.ciufcia.pl www.encja.com.  Od roku 2010 dokonano w ramach grupy SATUS kilkanaście kolejnych inwestycji w projekty internetowew tym; Taxi5, Lingap, WEBSHAKE.TV, Posterro, Sentione, iADVERT, Menu Menu, Event b2b.

Jakich projektów szukacie?

Szukamy projektów z dobrze zidentyfikowaną potrzebą rynkową i sposobem jej rozwiązania, łatwo skalowalnym biznesem, możliwością walidacji przy stosunkowo niewielkich nakładach na technologię i modelem biznesowym, który da się monetyzować nie wliczając w to przychodów z reklamy, posiadającym potencjał globalny. 

Niedawno Państwa fundusz zainwestował 500 tys. zł w platformę dla dziecie Duckie Deck. Czy oczekujecie pomysłów wyłącznie związanych z internetem?

Nie mamy ograniczeń branżowych. Inwestujemy również w projekty live sience, inżynieryjne oraz energetyczne. Dla  przykładu nasze wcześniejsze inwestycje to np. Zakłady Lotnicze M&M – produkujące samolot dwusilnikowy Orka, OK System – oferująca multikarnety w zakresie sportu, zdrowia i rekreacji i urody, Evatronix – która tworzy komponenty wirtualne dla producentów elektroniki, Bloober Tem – developer gier na konsole, Binary Helix – automatyka i elektronika dla przemysłu i sektora usług.Różnorodność inwestycji widać.

Jaką kwotę możecie zainwestować z pojedynczy pomysł?

Elastycznie od 100 tys. Do 6 ml. PLN

Jak przebiega proces inwestycyjny?

Proces rozpoczyna się od analizy, prezentację według standardu oraz stworzenie wstępnego biznesplanu. Następnie odbywają się sesje kreatywne po czym powstaje ostateczny biznes plan. Kolejnym krokiem jest decyzja inwestycyjna i podpisanie umowy. Cały proces trwa od 3 – 6 miesięcy.

Na rynku jest sporo podobnych podmiotów. Dlaczego pomysłodawcy mielibywybrać Państwa propozycję?

Posiadamy elastyczny system finansowania z własnych źródeł, dla projektów o skali globalnej z możliwością plasowania serii A i rozwijania projektu np. na rynku amerykańskim dodatkowo zachowujemy elastyczność w zakresie ilościposiadanych udziałów przez pomysłodawcę uzależniony od przyszłej wartości projektu, wsparcie szerokiej grupy ekspertów, menadżerów i mentorów oraz istotne  wsparcie instytucji naukowo badawczych (JCI, KPT, AGH, NOT, PŚ, UŁ),Skupiamy aktywną sieć inwestorów prywatnych w liczbie około 80 osób, które zainwestowały dotychczas średnio kilkaset tys. w fundusze Satus lub bezpośrednio w projekty. Inwestorzy wspierają przedsiębiorców np. w zakresie rozwojubiznesu i nawiązywania kontaktów rynkowych.

Czy nie uważa Pan, że obecnie kapitału na projekty technologiczne jestaż nadto natomiast brakuje ciekawych projektów?

Kapitału rzeczywiście jest sporo – choćby tych oferowanych przez struktury finansowane tylko ze środków publicznych ale niewątpliwie mamy do czynienia niejako z różną jakością i elastycznością tego kapitału.Kapitału za którym stoi wsparcie merytoryczne o którym wcześniej  pisałem jest już znacznie mniej. Dobre projekty to często kwestia ich dopracowania w ramach wsparcia zasobów merytorycznych samego Funduszu i wówczas ważna jest współpraca już na wczesnym etapie projektu.

Co mógłby Pan poradzić osobom, które dopiero myślą o własnym e-biznesie? Na co powinny zwrócić szczególną uwagę?

Nie ma już łatwych biznesów typu sklep internetowy czy też łatwości powielania rozwiązań z rynków zachodnich. Trzeba raczej szukać użyteczności odpowiadającej na nowe potrzeby czy też komplementarnych rozwiązań uzupełniających rozwiązanie znanego problemu. Model biznesowy powinien być oparty o monetyzację inną niż przychody z reklamy, z niewielkim budżetem koniecznym na wytworzenie technologii w wersji umożliwiającej walidację projektu, o potencjale globalnym.

– Od 100 tys. do 2 mln zł na własny biznes

– Zdobądź 25 000 USD na globalny biznes w sieci

Dziękuję za rozmowę

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Robert 14 lut 2013 (22:36)

Pomysły na pewno sa tylko trzeba na nie wpaść

wirtualne biuro