Polacy ruszają do Estonii: założenie firmy trwa tu 20 minut

Estonia jest krajem, w którym Państwo  ułatwia życie przedsiębiorcom. Od założenia firmy w 20 min, przez brak podatku dochodowego od osób prawnych, po odpowiedni system edukacyjny – mówi Gwidon Humeniuk, członek zarządu Xevin Investments. Polski fundusz kupił udziały w estońskim inkubatorze, który wspiera technologiczne startupy.

Rozmawia Grzegorz Marynowicz: Państwa fundusz zainwestował w inkubator Buildit.ee. Proszę opowiedzieć czym się zajmuje ten estoński fundusz?

Buildit.ee to pierwszy akcelerator w rejonie Europy Wschodniej i krajów nadbałtyckich, który skupia się na projektach typu hardware. Inkubuje również firmy związane z nanotechnologiami i biotechnologiami. Początkującym start-upom zapewnia 3 miesięczny program mentorski, przestrzeń biurową w Tartu Science Park, prototypowe testy oraz doradztwo biznesowe swoich międzynarodowych partnerów z zakresu regulacji prawnych, bankowości, czy marketingu.

Czy to inkubator zgłosił się do Was czy może to Wy szukacie takich podmiotów?

W filozofię działania naszego funduszu wpisane jest aktywne poszukiwanie start-upów w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku skupiliśmy się na krajach bałtyckich.

Proszę coś powiedzieć o start-upach jakie rozwijane są obecnie pod skrzydłami Buildit.ee?

Jomi – osobiste urządzenie monitorujące poziom wody w organizmie i przypominające o konieczności jego uzupełnienia, 
Eurobotics – ratownicze drony ratujące tonące osoby przed dotarciem na miejsce ekip ratunkowych, 
BlindSense – pióro umożliwiające osobom niewidomym korzystanie ze smartfonów, 
Heimdallr – system miniaturowych breloków, które umożliwiają odnalezienie zagubionych lub skradzionych przedmiotów (laptop, portfel), 
Vumbl – urządzenie monitorujące okolice podczas jazdy samochodem czy uprawiania sportów i przekazujące informację o potencjalnym niebezpieczeństwie 

Czy inkubator może się już pochwalić pierwszymi sukcesami – wyjściami kapitalowymi?

Inkubator powstał parę miesięcy temu. Właśnie skończyła się pierwsza runda naboru projektów. Z kilkudziesięciu zgłoszonych projektów z całego świata zespół Buildit wybrał kilka do procesu inkubacji. Mamy nadzieję, że o sukcesach będziemy mogli porozmawiać w przyszłym roku.

Estonia ma wizerunek bardzo rozwiniętego rynku projektów technologicznych. Proszę powiedzieć coś o specyfice tego kraju jako „Doliny Krzemowej” tej części Europy?

Myślę, że jest to taka łatka post Skype’owa, ale daleko jest im jeszcze do miana “Doliny Krzemowej”. Określenie to jest bardzo nobilitujące, a Estończycy robią wszystko co mogą, aby na nie zasłużyć. Estonia jest krajem, w którym Państwo  ułatwia życie przedsiębiorcom. Od założenia firmy w 20 min, przez brak podatku dochodowego od osób prawnych, po odpowiedni system edukacyjny etc. 

Liczba ludności jest tak mała, że przedsiębiorcy z sektora IT skupiają się głównie na rynku globalnym. To z kolei powoduje zainteresowanie funduszy z Europy Zachodniej czy Skandynawii, które oprócz pieniędzy oferują wysokiej jakości doradztwo, networking i wiele niepieniężnych benefitów. Na pewno jest to jedno z ciekawszych miejsc na rynku CEE do inwestowania w wysokiej jakości projekty technologiczne.

To już czwarty inkubator pod skrzydłami Xevin. Proszę coś powiedzieć o pozostałych inkubatorach i efektach ich działalności?

Pierwszym inkubatorem w który zainwestowaliśmy był RedSky, którzy tworzy z sukcesem głównie globalne projekty m.in. Sh.st, FilesTube, 99Roots. RedSky nie jest ograniczony terytorialnie, dlatego poza Polską jest projekt z Niemiec czy Mołdawii. Inaczej jest np. z XevinLab, który musi inwestować tylko w projekty z Polski; lokalne i globalne. XevinLab działa od początku tego roku i zrobił już pierwsze inwestycje. Trzecim podmiotem jest Cube Group, który rozwija tylko projekty związane z reklamą internetową np. NetSales, SalesMedia, MailSales czy LeadR, który ostatnio został sprzedany do Dirlango. Warto dodać, że RedSky i CubeGroup to rentowne spółki inkubujące projekty ze środków własnych.

Czy planujecie inwestycje w podobne inkubatory w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej?

Raczej nie. Natomiast nie wykluczamy dalszych inwestycji w Buildit czy bezpośrednio w inkubowane projekty.

Dziękuję za rozmowę. 

– Polak prowadzący biznes w UK: płacę tu 11 funtów na ZUS

– Polak odniósł w sieci globalny sukces

– Polak robi e-biznes w Wielkiej Brytanii

Komentarze

Avatar

czesio

25 czerwca 2014 Odpowiedz

„ratownicze drony ratujące tonące osoby przed dotarciem na miejsce ekip ratunkowych”
– to nie zafajne, ja bym wolał, aby te ekipy dotarły jednak na miejsce 🙂

Avatar

KRZYSZTOF KORNATOWICZ

25 czerwca 2014 Odpowiedz

” start-upom ” , ” hardware „, ” pierwszy akcelerator ” ,” Sh.st, FilesTube, 99Roots. RedSky ” . Oj , bełkoczeta , bełkoczeta ! JAK KTOŚ TAK BEŁKOCZE , TO ZNACZY , ŻE MA BRAKI W WYKSZTAŁCENIU I MUSI POSIŁKOWAĆ SIĘ ZWROTAMI , ODWRACAJĄCYMI UWAGĘ OD JEGO INTELIGENCJI . KRZYSZTOF KORNATOWICZ

Avatar

to małolacka żenada

25 czerwca 2014 Odpowiedz

„Polski fundusz kupił udziały w estońskim inkubatorze, który wspiera technologiczne startupy.”

językowa żenada

Avatar

e

25 czerwca 2014 Odpowiedz

pompowanie dużego balonu dla technicznych gadżecików i breloków

Avatar

Polkot

25 czerwca 2014 Odpowiedz

Tiaa… Rosjanie też już jadą do Estonii, planują że założenie bazy wojskowej potrwa też coś około 20 minut :))

Avatar

mikon

1 lipca 2014 Odpowiedz

Hehe… jasne… Nie ma znaczenia szybkość zakładania, tylko korzyści podatkowe. Moja firma działa w UK, schemat Pawła Kurnika. Na zusie i zwolnieniach podatkowych oszczędzamy te 15 tysięcy rocznie. U nich sama kwota wolna to 50 tysięcy. I to jest faktycznie argument przemawiający za optymalizacją.

Avatar

Max

25 lipca 2014 Odpowiedz

Heimdallr – system miniaturowych breloków, które umożliwiają odnalezienie zagubionych lub skradzionych przedmiotów (laptop, portfel)
To jest rewolucyjny produkt – jeden z setek takich samych istniejacych juz na rynku

Avatar

Piotr

11 września 2014 Odpowiedz

Założenie firmy jest faktycznie szybkie i proste. Gdyby ktoś szukał pomocy polecam p. Maćka z estonia.com.pl.

Avatar

Axy

26 września 2016 Odpowiedz

Szczególowe omówienie zakładania firmy w Estonii: http://sh.st/MHgKw

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*