Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rafał Styczeń – fundusz IIF

O kapitale dla młodych przedsiębiorców, ciekawych projektach, rynku venture capital i polskiej przedsiębiorczości w rozmowie z MamBiznes.pl opowiada Rafał Styczeń, prezes funduszu IIF.

Dzień dobry!

Witam serdecznie

Kiedy powstał fundusz IIF i jaka jest geneza jego utworzenia?

IIF powstał w 1999 roku, działalność operacyjną rozpoczynając w 2000 – wtedy fundusz nosił nazwę Internet Investment Fund.

IIF zakładałem jeszcze jako współzałożyciel krakowskiej firmy COMARCH, którą przygotowywałem do wejścia na GPW. Doświadczenie zdobyte w COMARCH na stanowisku prezesa i wiceprezesa, wykorzystałem tworząc fundusz mający za cel inwestycje w przedsięwzięcia wczesnego etapu oraz ich rozwój w dobrze prosperujące firmy.

Czym właściwie zajmuje się fundusz IIF?

IIF zajmuje się inwestycjami w spółki i przedsięwzięcia we wczesnym etapie rozwoju. Angażując wiedzę i doświadczenie swojego zespołu IIF sprawia, że spółki dynamicznie rosną osiągając sukcesy rynkowe.

Do jakiej kategorii funduszy można zakwalifikować IIF? Jest to fundusz typu seed, czy może Venture Capital?

IIF jest funduszem typu Venture Capital, który specjalizuje się w rozwijaniu przedsięwzięć typu seed i start-up. IIF angażuje się inwestycyjnie we wszystkich etapach rozwoju Spółki od fazy seed i start-up do fazy dojrzałości / ekspansji rynkowej.

W jakie firmy najchętniej inwestuje IIF? Jakie sektory najbardziej Państwa interesują?

IIF inwestuje na rynku wysokich technologii, w innowacyjne projekty o znacznym potencjale rozwoju. Angażuje się w przedsięwzięcia z dziedziny IT, consumer finance, e – commerce, life – science i nowych elektronicznych mediów. IIF inwestuje w dziedzinach, w których posiada doświadczenie biznesowe i kontakty, nie zamyka się jednak na dziedziny, przed którymi rysują się dobre perspektywy rozwoju.

Czy o wsparcie finansowe IIF mogą starać się typowe start-upy?

Tak, oczywiście. Każdy projekt, który ma potencjał biznesowy ma szansę na inwestycję IIF.

Jaki jest dolny i górny próg środków,o które mogą się starać zainteresowane firmy?

W jeden projekt IIF inwestuje od 0,5 do 4 mln złotych.

Jakie warunki musi spełnić firma która chce uzyskać finansowanie funduszu?

Podmiot powinien posiadać osobowość prawną spółki kapitałowej, lub spółki kapitałowej będącej w organizacji, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, które:

1)prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres nie dłuższy niż trzy lata

2)znajdują się we wczesnej fazie rozwoju

3)nie spełniają kryteriów przedsiębiorcy w trudnej sytuacji ekonomicznej, określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej, lub nie znajdują się w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej

Do wstępnego etapu procesu aplikowania dopuszcza się grupy nieformalne, osoby fizyczne, oraz inne podmioty organizacyjne, które w toku kolejnych etapów zostaną przekształcone w ww. podmioty.

Na co zwracacie Państwo szczególną uwagę decydując się na inwestycję?

Fundusz zwraca uwagę na pomysł (jego skalowalność i potencjał biznesowy), zespół lubi, którzy go będą prowadzić (mawiamy, że minimum, którego poszukujemy to pomysł plus zespół), bierzemy też pod uwagę innowacyjność projektu, bariery konkurencji i to czy projekt jest w obszarze preferowanych przez nas obszarów inwestycji.

Jak wygląda cała procedura inwestycyjna od momentu złożenia projektu do momentu wyjścia z inwestycji?

Procedurę rozpoczyna przedstawienie pomysłu (najczęściej w formie wniosku preselekcyjnego). Tak opisany pomysł trafia do Działu Analiz IIF.Pozytywna ocena Działu Analiz (odpowiedź pomysłodawca otrzymuje po ok. 7 dniach) skutkuje spotkaniem z pomysłodawcą, na którym omawiane są szczegóły realizacji projektu, ustalana jest wspólna wizja inwestycji i strategia rozwoju. Jeżeli osiągnięte zostanie porozumienie, Dział Analiz wystawia pozytywną rekomendację projektu na zebranie Komitetu Inwestycyjnego. Jeżeli Komitet Inwestycyjny w trybie głosowania uzna, że IIF powinien zainwestować w projekt, następuje kolejny etap, którym jest ostateczne ustalenie warunków umowy inwestycyjnej (term sheet). Umowa inwestycyjna zawiera określenie ilości udziałów obejmowanych przez fundusz, etapów inwestycji (kamienie milowe). Realizacja kamieni milowych jest powiązana z kolejnymi transzami inwestycji.

Jaki jest horyzont Państwa inwestycji i jakiej stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału oczekujecie?

Horyzont inwestycji zależy od specyfiki projektu, zazwyczaj IIF przewiduje długofalowe zaangażowanie w projekt, czyli co najmniej doprowadzenie spółki do fazy samodzielności rynkowej.Oczywiście oczekujemy jak największej stopy zwrotu z zaangażowanego kapitału. Jednak to też zależy od każdego projektu indywidualnie. Średnio historyczna stopa zwrotu w IIF wynosi 45%.

Ile środków chce przeznaczyć fundusz IIF w najbliższym czasie na wsparcie ciekawych przedsięwzięć?

20 milionów złotych.

Jak młoda osoba, która ma pomysł może go Państwu przedstawić?

Najlepiej przedstawić pomysł w oparciu o Wniosek Preselekcyjny, (dostęny na naszej stronie http://www.iif.pl/pl/pliki/wniosek_preselekcyjny_ISF.doc), który zawiera najważniejsze, z punktu widzenia funduszu, dane. Na pierwszym etapie nie wymagamy tworzenia skomplikowanych i czasochłonnych biznes planów. Na takie działania przychodzi czas później, gdy wspólnie przystępujemy do realizacji projektu.

Czy osoby zgłaszające się do Państwa z pomysłem mogą być spokojne o bezpieczeństwo swojej idei?

Oczywiście, że tak. W razie potrzeby możemy podpisać Umowę o zachowaniu poufności.

W jakie spółki do tej pory zainwestował fundusz IIF? Jaki jest obecny portfel inwestycji?

Historyczne inwestycje IIF to:

1.Bill Bird i Moje Rachunki – elektroniczny system umożliwiający opłacanie rachunków w kasie supermarketu i na stacji benzynowej a nie tylko na poczcie.

2.Power Media i ifirma – portal internetowy umożliwiający prowadzenie księgowości przez Internet.

3.IRR – Instytut Rozwoju Reklamy – agencja reklamowa typu full service

4.eCenter – centrum hostingu usług internetowych

Obecnie na portfel inwestycyjny spółki składają się:

1.Software Mind – krakowski software house specjalizujący się w rozwiązaniach Semantic Web

2.Monetto – serwis pożyczek bezpośrednich, umożliwiający pożyczanie pieniędzy między osobami fizycznymi, bez pośrednictwa banków

3.Wroom – motoryzacyjna wyszukiwarka internetowa, prezentująca w jednym miejscu ogłoszenia auto-moto z polskich i zagranicznych serwisów.

4.Personal TV – spółka rozwijająca technologię rekomendacji treści telewizyjnych dostosowanych do profilu i zainteresowań użytkownika.

Czy na polskim rynku nie zaczyna brakować ciekawych firm w które warto zainwestować? Jakie są w tej materii doświadczenia Państwa funduszu?

IIF nigdy nie narzekał na ilość projektów, które nadchodzą do funduszu. Największym problemem jest jakość tych projektów, to że wiele z nich nie ma pomysłu jak na siebie zarobić. Często taki model da się wypracować wspólnie. Jednak najwartościowsze są te projekty, w których od razu widać potencjał biznesowy i które rokują duży potencjał wzrostu.

Co jest Pana zdaniem główną bolączką młodych polskich przedsiębiorców?

To, że nie mają wpojonego ducha przedsiębiorczości. Że mimo świetnych pomysłów brak im wiedzy, jak na tych pomysłach dobrze zarobić.

W Polsce pojawia się coraz więcej funduszy wspierających kapitałowo przedsięwzięcia we wczesnej fazie rozwoju. Przykładami są :IQ Partners, Business Angels Seed Fund czy nowo powstały fundusz Xevin. Powoli to fundusze takie jak IIF walczą o projekty, a nie pomysłodawcy starają się o kapitał. Dlaczego początkująca firma ma się zdecydować na pomoc funduszu IIF? Jak konkurujecie z tymi podmiotami?W czym jesteście lepsi?

Wyróżnia nas kilka cech. Działając na rynku nieprzerwanie od 2000 roku, możemy się pochwalić znacznym doświadczeniem, wiedzą i co za tym idzie kontaktami biznesowymi.Otwieramy młodym przedsiębiorcom wiele drzwi, oferujemy wprowadzenie biznesowe, którego zbudowanie zajmuje lata ciężkiej pracy.Nasze wsparcie jest nie tylko finansowe, ale również merytoryczne. Zawsze aktynie angażujemy się w rozwój spółek, pomagając określić im strategię rozwoju i wybrać najbardziej optymalny model biznesowy.Nasze inwestycje są dobrze przeanalizowane pod względem finansowym, zdobyte doświadczenie pozwala nam szybko policzyć opłacalność danego projektu.Pomagamy firmom również w rekrutacji strategicznej – pomagamy obsadzić kluczowe stanowiska w firmie, znajdujemy specjalistów, którzy znacząco przyczyniają się do rozwoju spółki.Sprawujemy również nadzór wykonawczy nad realizacją projektu. Ta cecha wpływa mobilizująco na zespoły realizujące projekty. Ma to wyłącznie aspekt motywujący – w żadnym wypadku nie ogranicza samodzielności spółki.

 

Jak wygląda rynek funduszy takich jak IIF i jakie są perspektywy na przyszłość?

Pespektywy rynku funduszy VC są bardzo obiecujące. W Polsce odsetek inwestycji szczególnie na etapie seed i start-up jest wciąż bardzo mały. Biorąc pod uwagę wzrost gospodarczy i to, że gonimy poziom Europy w tym względzie, rynek inwestycji będzie się rozwijał bardzo dynamicznie.

Jakie są plany rozwoju Państwa funduszu?

Planujemy kolejne inwestycje – obecnie negocjujemy 5 inwestycji, następne czekają w kolejce. Chcemy poszerzyć portfel inwestycji, ale tylko na tyle by móc aktywnie uczestniczyć w rozwoju spółek i wspierać je w ich ekspansji.

Co mógłby Pan poradzić młodym przedsiębiorczym osobom chcącym założyć własny biznes?

Żeby odważnie poszukiwali na rynku kapitału dla swoich przedsięwzięć. Drzwi IIF są dla młodych przedsiębiorców otwarte a pozyskanie od nas wsparcia finansowego i biznesowego jest łatwiejsze niż przypuszczają.

Dziękuję bardzo za rozmowę

Rozmawiał Grzegorz Marynowicz 

Fundusz IIF w liczbach

– 4573 ludzi zatrudniają firmy, które IIF* zakładał lub inwestował

– ponad 2 mld zł wynosi łączna kapitalizacja firm (> 500 mln EUR)

– ponad 317 analizowanych projektów inwestycyjnych

MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
pookie 9 gru 2014 (11:29)

Hmm, a ten wywiad to z którego roku pochodzi, bo sądząc po tym co dzieje się obecnie na stronie iif.pl, to wydaje mi się, że to tekst z recyklingu.