Stworzył Kantor77.pl i chce wygrać z konkurencją

Najważniejsze jest, aby oszacować budżet, który chcemy przeznaczyć na rozwój naszego biznesu. Najlepiej zostawmy sobie odrobinę rezerwy, ponieważ często po drodze napotkamy pewne koszty, których mogliśmy zwyczajnie nie wziąć pod uwagę – mówi Marcin Lewicki, założyciel platformy Kantor77.pl.

Dlaczego zdecydował się Pan na uruchomienie e-kantoru? Skąd pomysł?

Zdecydowałem się na uruchomienie e-kantoru, ponieważ zainteresowanie kantorami internetowymi w ostatnich latach nieprzerwanie rośnie. Coraz więcej transakcji walutowych dokonywanych jest przez Internet, co otwiera szanse dla nowopowstających podmiotów.

Systematyczny wzrost ma miejsce od wejścia Polski do UE, a od ostatnich czterech lat dzieje się to w jeszcze bardziej przyspieszonym tempie. Jest to wynik wsparcia dotacyjnego UE oraz coraz większej odwagi naszych przedsiębiorców w dążeniu do nawiązywania zagranicznych kontaktów, co z kolei skutkuje wzmożoną wymianą walut. Faktem jest, że obrót spekulacyjny nadal góruje nad każdym innym, a udostępnienie klientom detalicznym platform spekulacyjnych jeszcze ten efekt potęguje. Aktualnie znajdujemy się blisko szczytu hossy polskiej gospodarki eksportowo-importowej, a więc hossa kantorów internetowych również zbliża się wielkimi krokami.

Jakie mają Państwo doświadczenie w branży finansowej? Skąd know-how?

Nasze know-how bierze się przede wszystkim z doświadczenia, które miałem okazję zdobyć pracując przez ostatnie kilka lat przy różnorodnych projektach. Ludzie stojący za Kantor77.pl mają nie tylko wykształcenie, ale i praktykę, kształtowaną przy przedsięwzięciach biznesowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Czym zajmował się Pan zanim stworzył e-kantor? Czy działał Pan w internecie?

Wykształcenie zdobywałem na kierunku Finance na Univeristy of Cambridge MA, oraz na kierunku Accounting & Financial Management na University of Sheffield BA.

Później pracowałem jako Assistant Finance Manager dla Halcrow Consulting Group Nottingham, przy konsultacji biznesowej dla 7 rejonu autostrad w Wielkiej Brytanii, programie naprawczym współpracy celowej (A-one) Halcrow, Costain&Colas. Doświadczenie zdobywałem także w Goldman Sachs International London jako analityk, salestrader a później trader przy obligacjach, kontraktach forward i analizie finansowej. 

Obecnie zajmuje się platformą Kantor77.pl, ale przy okazji jestem także management konsultantem kilku polskich i brytyjskich firm z sektora MŚP oraz doradcą i członkiem zarządu trzech spółek sektora OPC w Polsce.

Ile kapitału wymagało stworzenie platformy? Skąd pochodziły środki na ten biznes?

Stworzenie samej platformy to relatywnie niewielki koszt mieszczący się w granicach 150 tys zł. Przez platformę rozumiemy tu podstawy technologiczne, a pomijamy konieczne podstawy procesowe i zaplecze operacyjne. Te „dodatki” to minimum drugie tyle plus oczywiście kapitał na wymianę walut. Spółka posiada trzech wspólników. Wszyscy odnieśli sukcesy biznesowe w przeszłości, co pozwoliło na otwarcie i rozwój firmy z własnych środków, bez zaciągania jakichkolwiek zobowiązań.

Proszę powiedzieć coś o warunkach jakie musi spełnić osoba, która chce uruchomić własny e-kantor.

Jeśli chodzi o formalności, tak samo jak w przypadku stacjonarnych kantorów, właściciel e-kantoru musi zadbać o potwierdzenie transakcji. Aby było ważne, według polskich przepisów obowiązkowe jest umieszczenie na nim pieczęci. Tego warunku nie może zastąpić nawet e-podpis. Warte zwrócenia uwagi jest to, iż kantor internetowy obowiązują dokładnie takie same kryteria jak kantor tradycyjny, np. posiadanie zaktualizowanego albumu znaków pieniężnych wydawanych przez NBP.

Na rynku istnieje kilka mocnych marek jak Walutomat.pl czy Cinkciarz.pl. Czym chcą Państwo przekonać użytkowników i wygrać z konkurencją?

Platforma ma przede wszystkim przejrzystą stronę internetową, a także zapewnia możliwość proaktywnego kontaktu pomiędzy klientem a kantorem. Dla przykładu, podany na stronie www numer telefonu do konsultanta, który pomoże wymienić walutę i odpowie na wszystkie pytania w sposób zrozumiały i profesjonalny, to wciąż rzadka praktyka. Nasi konsultanci są przeszkoleni, a ich zadaniem jest nie tylko pomoc, ale także umożliwienie dokonania transakcji przez telefon, np. w sytuacji kiedy kurs danej waluty nagle wzrósł i szybko chcemy ją wymienić, a stoimy właśnie w korku.

Jesteśmy także w trakcie projektowania profesjonalnej platformy transakcyjno-tradingowej. Nowa, lepiej zabezpieczona nawet od bankowych platforma Kantor77.pl będzie szybsza, dokładniejsza a co najważniejsze tańsza od tradycyjnych form kantorów internetowych. Planujemy zaprezentować ją jeszcze w tym roku. 

Jakie cele stawiacie sobie Państwo w krótkim i długim terminie?

Już niedługo staniemy się konkurencją dla największych firm transakcyjnych Europy takich jak paypal.com czy transferwise.com. Żaden nasz rodzimy konkurent nie jest w stanie na chwilę obecną tego dokonać. Oprócz wspomnianej już platformy chcemy i już wkrótce dołączymy do grona liderów na polskim rynku. Planujemy ciągłą dywersyfikację i ulepszanie naszej oferty dla klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych.

Mamy w zanadrzu kilka pomysłów, chcemy też bardziej zaangażować się w działalność wspierającą, która będzie komplementarna dla całokształtu naszego biznesu. Zamierzamy aktywnie utrzymywać kontakt z klientami, mediami i pozostałymi grupami interesów, wzmocnić naszą rozpoznawalność i zdobyć zaufanie kolejnych grup, które w dłuższej perspektywie przełoży się na rozwój marki Kantor77.pl. 

Proszę podpowiedzieć coś osobom, które myślą o własnym biznesie w sieci. Na co powinny zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim na samym początku trzeba zacząć od dokładnego zbadania rynku. Istotne jest także sprawdzenie jak radzi sobie w upatrzonym przez nas sektorze nasza konkurencja. Dzięki temu będziemy mogli wypracować sobie przewagę i przemyśleć unikalne aspekty, którymi będzie wyróżniał się nasz biznes.  Należy zdefiniowaćdla kogo i jak chcemy działać  i dokładnie zaplanować naszą strategię rozwoju. Nawet najlepszy pomysł może nie wypalić, jeśli popełnimy podstawowe błędy. 

Najważniejsze jest, aby oszacować budżet, który chcemy przeznaczyć na rozwój naszego biznesu. Najlepiej zostawmy sobie odrobinę rezerwy, ponieważ często po drodze napotkamy pewne koszty, których mogliśmy zwyczajnie nie wziąć pod uwagę! Proszę mi wierzyć, zdarza się to nawet najlepszym, wiec początkujący tym bardziej powinien takie założenie przyjąć.

– Tak się robi e-biznes: Gametrade.pl

– Tak się robi e-biznes: Goldenline.pl

– Tak się robi e-biznes: Filmweb.pl

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Grzegorz Marynowicz

Komentarze

Avatar

wątpię

4 czerwca 2014 Odpowiedz

nie widzę tego kantoru w żadnej porównywarcke jak Kurencja, Strefa Walut itp..

To coś dla koneserów? 😉

Avatar

change

5 czerwca 2014 Odpowiedz

Facet nie ma pojecia o czym mowi i za co sie bierze

Avatar

slabe to

5 czerwca 2014 Odpowiedz

Czyli poza mozliwoscia wymiany stojac w korku, nie ma zadnej przewagi nad konkurencja, nawet jej nie dorownujac. Aha.. w mediach chca istniec.. :))

Avatar

stero

5 czerwca 2014 Odpowiedz

Jak większość kantorów w oknie pokazują niższą cenę, ale jak dochodzi do wymiany to cena jest wyższa. Ja nie znalazłem jeszcze tańszego kantoru niż liderwalut.pl który obsługiwałby taniej przy koncie w Nordea. Może ktoś zna tańszy kantor??????

Avatar

prostak bez MBA

5 czerwca 2014 Odpowiedz

„Już niedługo staniemy się konkurencją dla największych firm transakcyjnych Europy takich jak paypal.com czy transferwisely.com.”
A nie transferwise.com?

a później: „Przede wszystkim na samym początku trzeba zacząć od dokładnego zbadania rynku. Istotne jest także sprawdzenie jak radzi sobie w upatrzonym przez nas sektorze nasza konkurencja.”

zacząć by to badanie od nauczenia się nazw konkurencji panie prezesie:)

Avatar

jaktos

6 czerwca 2014 Odpowiedz

Ten kantor dopiero ruszył – jeszcze nie korzystałem. Na tle Aliora, którego dotąd używalem mają przede wszystkim niski spread. Kurs sprzedaży waluty też niższy – to już konkret. Czemu nie?

Avatar

gość

8 czerwca 2014 Odpowiedz

Jeszcze nie widziałam jeszcze tego kantoru w porównywarce http://kantorbox.pl ale pewnie też się tam znajdzie. Muszę go zobaczyć.
Na pewno dobrze jest również z takich korzystać a nie tylko z tych największych.

Avatar

grzesiek

9 czerwca 2014 Odpowiedz

Porażka. Przelewy CHF są realizowane z konta w mBanku. W FAQ są informacje o darmowych przelewach w ramach Nordei. Teraz nie wiem czy nie zapłacę opłaty za przyjęcie przelewu i czy dojdzie mi na czas, na ratę kredytu. Inne kantory robią tą w ramach kont tego samego banku i nie trzeba oczekiwać na przelew kilka dni.

Avatar

bywalec

11 czerwca 2014 Odpowiedz

„grzesiek” masz za free przelewy wiec nie ma takiego dziadostwa jak na trejdoo że biora dodtakowa prowizje. Jak splacasz kredyt to bank robi cie w c….a pobierajac oplate za przelew.

Avatar

kapin

16 czerwca 2014 Odpowiedz

I gościu na razie wygrywa – z tych kantorów które przeglądam, mają walutę najtaniej. Nie inwestuję, potrzebuję kasy na raty we franku. Niektóre kantory netowe mają nawet po kilka groszy droższą sprzedaż.

Avatar
Avatar

mejson

30 lipca 2014 Odpowiedz

Patrzyłem na tygodniu to mieli 0,003 spread, nieźle. Kupuję walutę tylko pod spłatę kredytu w euro, zapas robiłem na początku czerwca, przy niskich kursach. Na razie kupuję u nich.

Avatar

michal

31 lipca 2014 Odpowiedz

Tanio mają to będą też mieli ludzi, logiczne. Czy pod biznes czy spłatę kredytu każdy szuka waluty jak najtańszej. Normalna.

Avatar

pajmano

20 sierpnia 2014 Odpowiedz

Jeśli będą utrzymywali takie kursy to sobie poradzą – wiadomo, że walutę kupuję się tam, gdzie jest tanio i bezpiecznie. U nich faktycznie tak jest.

Avatar

Makusta

28 września 2014 Odpowiedz

Nie znam człowieka. Korzystam z amronet i jakiś nowicjusz mnie nie interesuje. Stawiam na bezpieczeństwo.

Avatar

Kamil

6 października 2014 Odpowiedz

Amronet jest w porządku, korzystam i nie zamierzam zmieniać go na inny kantor. Bardzo lubię wymieniać tam po kursie własnym, super opcja: korzystna i pomysłowa.

Avatar

przemo76

18 października 2014 Odpowiedz

Warto trzymać się pewnych kantorów, a Amronet.pl to 100% rzetelności plus dobre kursy.

Avatar

marquiz

25 października 2014 Odpowiedz

Konkurencja jest, bo być musi, napędza rynek. A Amronet wypada wśród niej bardzo pozytywnie moim zdaniem.

Avatar

Maestro

18 listopada 2014 Odpowiedz

Sądzę, że nawet pod wieloma względami konkurencję wyprzedza. Mało jest np. internetowych kantorów, które umożliwiają negocjowanie kursu, a w Amronet.pl nie ma z tym problemu.

Avatar

Venedae

13 grudnia 2014 Odpowiedz

Konkurencja…jest teraz olbrzymia, ale nie sądzę, żeby ktoś wygrał z Amronet.pl. Mają wielu stałych klientów,mnie m.in. Oferta super, prowizja na minimalnym poziomie+ korzystne kursy dają warunki jakich nie znajdę gdzie indziej.

Avatar

jadge

6 kwietnia 2015 Odpowiedz

Ostatnich parę transakcji poszło przez Amronet.pl. Jest w porządku, rejestracja do niczego nie zobowiązuje, ale mogę powiedzieć, że jestem jednak aktywnym klientem. Szybkie księgowanie oraz wypłaty środków mnie przekonały.

Avatar

Kolombo

5 maja 2015 Odpowiedz

Fajna, wygodna platforma. Z Amronet.pl można skorzystać w każdej chwili i to mi się podoba. Wymiana waluty natychmiastowa bądź z kilkudniowym oczekiwaniem- gdy zależy mi na jeszcze lepszym kursie, opcja negocjacji. Dokładnie tak sobie wyobrażałem nowoczesny kantor w sieci.

Avatar

leshak

16 maja 2015 Odpowiedz

Nie ukrywam, że lubię załatwiać sprawy online. także cieszy mnie to, że mogę przez Internet wymieniać walutę. Amronet to właśnie kantor, z którego usług najchętniej korzystam, ponieważ automatyczne księgowanie gwarantuje natychmiastowe zawieranie transakcji oraz szybkie przelewy.

Avatar

Edi

26 czerwca 2015 Odpowiedz

Jest kilka świetnych e-kantorów, które bezsprzecznie i słusznie utrzymają pozycję na współczesnym rynku. Na pewno Amronet, który stara się klientom zaoferować możliwie najwięcej udogodnień, łącząc zalety kantory (np. wymiana waluty od ręki, bez czekania) z zaletami platformy wymiany społecznościowej.

Avatar

KUba

18 lipca 2015 Odpowiedz

Dla sektora biznesowego (mikrofirm też, ale również korporacji czy spółek) Amronet.pl jest w sam raz. W firmie ważne są szybkie przelewy, błyskawiczne realizacje, a Amronet jest w stanie sprostać takim wymaganiom. Nawet wystawia FV.

Avatar

milena

25 lipca 2015 Odpowiedz

Spora konkurencja jest wśród kantorów internetowych. Amronet moim zdaniem należy do czołówki. Ilekroć korzystałam z usług Amronetu, oszczędzałam sporo pieniędzy i transakcje szły w moment.

Avatar

hogan

5 sierpnia 2015 Odpowiedz

Ech ta nowoczesność….bywa bardzo przydatna:) Trochę się takiej wymiany walut obiwiałem na początku, ale okazało się, że bezpodstawnie. To właśnie platforma Amronet mnie przekonała, bo choć nowoczesna to przystępna.

Avatar

Nikelson

5 października 2015 Odpowiedz

Nie miałem problemów z obsługą żadnego e-kantoru. W firmie mi się to bardzo przydaje, od Amronet nawet otrzymuję FV, na maila oczywiście też potwierdzenia wszystkich transakcji.

Avatar

tomek.S

12 listopada 2015 Odpowiedz

Konkurencja to normalna sprawa, ale zauważyłem, że nie każdy kantor internetowy np. dobrze obsługuje firmy.Do biznesowych transakcji idealny jest moim zdaniem Amronet, obsługuje wszystkie banki, szybkość przelewów naprawdę robi pozytywne wrażenie.

Avatar

Klaudiusz

26 grudnia 2015 Odpowiedz

Ale się „rozmnożyły” te kantory w Internecie. Prawdę mówiąc nie mam nic przeciwko. Sm wymieniam na amronet.pl. Konkurencja zmusza do tworzenia coraz lepszych ofert.

Avatar

TomaszP

23 lipca 2018 Odpowiedz

Ciekawa opcja. Moim zdaniem każdy nowy [url=http://www.gieldawalut.com/]kantor online[/url], to większa konkurencja na tym rynku, a więc lepsza oferta dla klientów. A ten rynek u nas dopiero się rozwija, więc jest tu miejsce dla jeszcze wielu dobrych kantorów. A czy kantor jest dobry, zweryfikuje czas i klienci.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*