Szef Wykop.pl: po sprzedaży serwisu rewolucji nie będzie

Na początku tygodnia polski internet zaskoczyła informacja o sprzedaży przez Grupę Allegro serwisu Wykop.pl. Odwiedzany przez 5 mln użytkowników miesięcznie serwis social news został przejety przez kontrolowany przez współtwórcę Allegro.pl fundusz Garvest. O tym, co Wykopowi dała obecność w Grupie Allegro oraz planach rozwoju Wykopu po zmianie właściela rozmawiamy z Michałem Białkiem, zarządzającym serwisem.

Po ponad 2 latach obecności w Grupie Allegro zmieniacie właściciela. Co możesz powiedzieć o tym czasie. Był to okres stracony  z punktu widzenia Wykopu? Czy obecność w Grupie Allegro coś Wam dała?

Na pewno nie mogę uznać tego czasu za czas stracony. Myślę, że Grupa Allegro pokazala jak prowadzi biznes w skali dużo większej od naszej. Pokazując oczywiście dodatkowe możliwości, ale także zamykając nas w pewnych korporacyjnych ramach. Podczas, gdy nasza atmosfera pracy jest bardziej startupowa.

Zanim trafiliście do portfolio Naspersa właścicielem Wykopu był fundusz Garvest. Wracacie więc na stare śmieci. Czego oczekujecie po tej zmianie? Co może dać Wam Garvest czego nie mogła dać Grupa Allegro?

Rzeczywiscie wracamy na „stare i sprawdzone śmieci” do czasów, kiedy wykopowy biznes stworzyliśmy i w których mamy pełną suwerenność podejmowania czasem dość ryzykownych decyzji. 

Takie zmiany zawsze rodzą wielkie zaniepokojenie w samej społeczności serwisu. Czy możesz powiedzieć w jakim kierunku nowy właściciel będzie chciał rozwijać Wykop?  

Wykop dynamicznie rozwija sie w kierunku, który zdefiniowaliśmy juz kilka lat temu. Stajemy sie coraz bardziej rozpoznawalnym medium, czego efektem jest rosnąca liczba znanych marek. Widząc ograniczenia Facebooka, a jednoczesnie naszą elastyczność we współpracy, wiele marek decyduje się bezpłatnie prowadzić konto na Wykopie. Nie ma wiec sensu przeprowadzać rewolucji.

Czy w związku z przejęciem pozostajesz osobą kierującą Wykopem? Szykujecie jakieś zmiany personalne?

Tak, wszedłem do zarzadu spółki więc zostaję na Wykopie. Jeżeli chodzi o zmiany personalne to chcemy zwiększyć zespół odpowiadający za IT. 

Według informacji „Pulsu Biznesu” statystki Wykopu rosną, ale już monetyzacja nie postępuje tak widocznie. 1,3 mln przychodów i 300 tys. zł zysku nie wyglądają imponująco jak na serwis odwiedzany przez 5 mln internautów.

Właśnie dlatego nowy właściciel podcjął decyzję o zakupie Wykopu. W mojej ocenie, możemy osiagnąć lepsze wyniki.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*