Ranking kont firmowych

To jest nisza, w której można zrobić dochodowy biznes

O produkcji nowoczesnych technologii dla wojska i o roli jaką w procesie badawczo-rozwojowym odgrywają start-upy – opowiada Piotr Wojciechowski – Prezes WB Group. Wyjaśnia także, dlaczego kooperacja małych innowatorów z dużymi firmami to optymalne rozwiązanie i jakie płyną z tego korzyści dla obu zaangażowanych we współpracę stron.


Kiedy WB rozpoczęło program współpracy ze start-upami i jakie formy wsparcia zapewniacie początkującym, innowacyjnym przedsiębiorcom, których pomysły przykuły waszą uwagę?

Można powiedzieć, że WB od samego początku współpracuje ze start-upami, gdyż samo WB zaczynała jako start-up. Współpraca ta jest korzystna dla obu stron. Z jednej strony występuje duży podmiot, który dzięki posiadanym środkom finansowym i pozycji na rynku staje się odbiorcą technologii opracowanych w start-upie, a z drugiej zaś mały podmiot, który tworzą często bardzo młodzi ludzie z pasją, zyskuje stabilizację ekonomiczną i bezpieczeństwo w rozwoju swoich projektów. Bardzo dobrym przykładem udanej współpracy pomiędzy dużym podmiotem, jakim jest Grupa WB a start-upem, jest spółka Novelty RPAS, z którą bardzo blisko współpracujemy.

W czym przejawia się innowacyjność waszych inteligentnych rozwiązań dla wojska?

Wszystkie nasze systemy charakteryzują się bardzo dużym stopniem innowacyjności. Bardzo dobrym przykładem systemu, który zrewolucjonizował transmisję danych oraz komunikację w pojazdach wojskowych jest Pokładowy Zestaw Urządzeń Łączności Wewnętrznej PZUŁW FONET. Był to pierwszy na świecie system łączności pojazdowej oparty na technologii cyfrowej a nie analogowej. Od samego początku został zaprojektowany nie tylko jako interkom, ale jako cyfrowa platforma łączności integrująca wszystkie zainstalowane w pojeździe systemy łączności i sprzęt elektroniczny. Dzięki temu możliwe było spięcie w jeden system wszystkich informacji i danych pozyskiwanych dotychczas przez niezależne od siebie urządzenia i sensory.

Stworzenie cyfrowego systemu PZUŁW FONET było wynikiem obserwacji, w jaki sposób realizowane było wyposażanie pojazdów w urządzenia pokładowe przez firmy będące tylko integratorami systemów pojazdowych do zastosowań wojskowych. Kolejnym rozwiązaniem, które można uznać za innowacyjne i które wprowadziło naszą artylerię w XXI wiek, jest system kierowania ogniem TOPAZ. Jest to jeden z pierwszych systemów na świecie, który wspiera automatyzację artyleryjskich systemów kierowania ogniem traktując system kompleksowo. Od systemów rozpoznania (FlyEye) poprzez systemy kierowania ogniem na szczeblach dowódców dywizjonów, baterii i plutonów ogniowych aż do środków ogniowych. Rozwiązania zastosowane w ZZKO TOPAZ, obejmowały integrację systemów komunikacyjnych i łączności, systemów komputerowych oraz oprogramowania kierowania ogniem. Dzięki jego wprowadzeniu do wyposażenia polskich sił zbrojnych, Wojska Rakietowe i Artylerii polskiej armii zyskały całkowicie nieodstępne do tej pory zdolności w zakresie wykrywania i precyzji rażenia celów przeciwnika, oraz kierowania ogniem artyleryjskim w czasie rzeczywistym.

– Przeczytaj: 101 niezwykłych pomysłów na biznes

Jeśli mowa o innowacyjności, to nie można także nie wspomnieć o naszych systemach bezzałogowych. BSP klasy mini FlyEye, który zapewnia rozpoznanie z powietrza dla oddziałów Wojsk Specjalnych oraz dostarcza bezpośredni obraz z pola walki dla jednostek wojsk rakietowych i artylerii. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w BSP FlyEye, dowódca w czasie rzeczywistym posiada aktualny obraz sytuacji taktycznej na polu walki.

Jest to obecnie najpopularniejszym systemem bezzałogowym w Wojsku Polskim a ponad 100 tego typu systemów, znajduje się w użytkowaniu na całym świecie. Sukces BSP FlyEye skłonił nas do rozwoju kolejnych klas tego typu rozwiązań i obecnie możemy się pochwalić pierwszym na świecie taktycznym BSP pionowego startu i lądowania MANTA. Oprócz systemów transmisji danych i bezzałogowców rozwijamy także bardzo intensywnie systemy łączności cyfrowej, takie jak system PERAD.

Pierwszy na świecie taktyczny BSP pionowego startu i lądowania MANTA

W jaki sposób WB spełnia swoją rolę technologicznego innowatora we współpracy z wojskiem takich krajów jak USA, Indie, Szwecja lub kraje północnoafrykańskie?

Można powiedzieć, że wszystkie nasze wyroby dokonują swoistej rewolucji technologicznej w wyposażeniu sił zbrojnych danego kraju. Wspomniany już system łączności wewnętrznej dla pojazdów FONET w znacznym stopniu zrewolucjonizował łączność i transmisję danych w Wojsku Polskim oraz pozostałych armiach na wyposażeniu, których się znajduje. Podobnie zresztą jak system kierowania ogniem dla artylerii TOPAZ.

Na jakich jeszcze rynkach odnieśliście sukces i gdzie sukces odnieść dopiero zamierzacie?

Nasze systemy są obecne na każdym kontynencie. Wielu naszych klientów wraca do nas i zamawia kolejne partie naszych systemów. Jest to najlepsze potwierdzenie jakości naszych systemów i rozwiązań technologicznych. Jednak pomimo tego, że nasze rozwiązania doceniły największe armie świata i nieraz już przetestowały je w warunkach bojowych, dla nas, jako całkowicie polskiej firmy, najważniejszym klientem i partnerem zawsze pozostanie Wojsko Polskie.

Wracając do tematu start-upów: jak wygląda współpraca z nimi? Z jakimi trudnościami muszą sobie radzić obie strony?

Najważniejsze we współpracy ze start-upami jest wzajemne zaufanie i szacunek oraz jasny obraz korzyści, jakie odnoszą obie strony. To taki uniwersalny model, gdzie duży przemysł zbrojeniowy przez udaną współpracę pobudza rozwój wielu mniejszych podmiotów.

Czego oczekujecie od start-upów i ich technologii? W jaki sposób mogą najlepiej przysłużyć się działalności WB?

Firmy takie jak start-upy, są najlepszym źródłem nowym idei i pomysłów. Dlatego też po współpracy ze start-upami, oczekujemy przede wszystkim dopływu nowych i świeżych pomysłów oraz rzetelności i pełnego zaangażowania w realizację innowacyjnych i kreatywnych projektów.

Dlaczego rekomendujecie współpracę właśnie z wami oraz innymi dużymi firmami, jako sposób na uzyskanie przez start-upy kontraktów na technologie dla branży zbrojeniowej?

Współpracami z małymi innowacyjnymi firmami takimi jak start-upy, jest ogromną szansą dla całego przemysłu zbrojeniowego. To właśnie w takich małych firmach, zakładanych najczęściej przez studentów z bardzo innowacyjnych kierunków studiów pojawiają się ciekawe i nowatorskie rozwiązania, które mogą wnieść całkowicie nową jakość do wyrobów oferowanych przez duże firmy sektora obronnego. Dzięki ich pomysłom, możemy oferować rozwiązania, które okazują się być konkurencyjne wobec tych już dostępnych i obecnych na rynku.

Aleksander Rzetelski

Dziennikarz

web.gov.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
popeye 17 gru 2015 (01:29)

nowy darmowy serwis ogłoszeniowy www.schodzi.pl