Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

AI Act przyjęte przez Parlament Europejski. Eksperci z nadzieją o nowej regulacji

AI Act

Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji. Szybkie działanie w postaci dyrektywy AI Act jest chwalone przez ekspertów. 

Niedawno pisaliśmy o planach wprowadzenia niniejszej dyrektywy i o tym, że największe firmy już przygotowują się do zastosowania jej przepisów. Zgodnie z ich przewidywaniami, rozporządzenie AI Act zostało w środę przyjęte przez Parlament Europejski. Ideą AI Act jest zadbanie o poszanowanie praw człowieka i obywatela przy dalszym nieuniknionym rozwoju sztucznej inteligencji.

Nowe przepisy, jak podkreśla ministerstwo cyfryzacji, przewidują wprowadzenie kategorii zakazanych praktyk w zakresie sztucznej inteligencji. Zaliczono do nich między innymi stosowanie rozwiązań opartych na technikach podprogowych czy takich, które dyskryminują określone grupy osób. 

„To krok milowy, jeśli chodzi o AI. Stawka była wysoka – nikomu wcześniej nie udało się wypracować tak kompleksowego prawa w obszarze sztucznej inteligencji. Dziś to się udało i mamy przed sobą nową rzeczywistość prawną, którą musimy wspólnie zagospodarować” – podkreśla wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Warto przeczytać: Unijny akt o sztucznej inteligencji zmieni zasady zarządzania danymi. Europa w przeddzień wejścia w życie AI Act

Pierwsze tego typu prawo

AI Act jest pierwszym prawem o zasięgu międzynarodowym, które zajmie się sztuczną inteligencją z perspektywy ryzyka, jakie jej rozwój może generować. Za największe zagrożenia eksperci uznają naruszanie praw człowieka czy utrwalanie w społeczeństwie szkodliwych uprzedzeń. Unijna dyrektywa ustanawia kontrolę zależną od stopnia ryzyka, jaki cechuje wykorzystywanie sztucznej inteligencji w konkretnych przypadkach.

Przepisy nie mają tłumić rozwoju AI, ale zapewnić jej funkcjonowanie w ramach zgodnych z demokratycznymi wartościami. Jest to niezbędne, ponieważ rozwiązania sztucznej inteligencji nie są wolne od błędów. Dlatego należy zapewnić należytą przejrzystość, by móc eliminować te niedociągnięcia. 

„Szybkie tempo wdrażania sztucznej inteligencji pokazuje, że samo prawodawstwo nie jest w stanie dotrzymać kroku, a technologia jest tak potężna, że może mieć poważny wpływ na przemysł, gospodarkę i rządy. Mam nadzieję, że unijne prawo dotyczące sztucznej inteligencji posłuży jako katalizator szerszych dyskusji społecznych, skłaniając zainteresowane strony do rozważenia nie tylko tego, co można osiągnąć dzięki tej technologii, ale także, jakie mogą być jej skutki” – podsumowuje Peter Sandkuijl, wiceprezes ds. inżynierii na region EMEA w firmie Check Point Software.

Warto przeczytać: Rozwiązania sztucznej inteligencji mogą przynieść krajowej gospodarce 90 mld dolarów rocznie. Jednak nadal ciężko o właściwe wykorzystanie AI

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.