Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

AI zrewolucjonizuje Indie? Poznajcie BharatGPT

BharatGPT

Mukesh Ambani to jeden z najbogatszych Azjatów na świecie. Indyjski przedsiębiorca chce z pomocą sztucznej inteligencji odmienić przyszłość swojego kraju. Właśnie ogłosił uruchomienie narzędzia Bharat GPT.

Ambani od wielu lat inwestuje w swoim kraju w branży telekomunikacyjnej. Jest właścicielem przedsiębiorstwa Reliance Jio Infocomm. Spółka działa między innymi pod marką Jio, która dostarcza mieszkańcom Indii rozwiązania telekomunikacyjne za pośrednictwem standardu 5G. Jio jest obecnie największym operatorem telekomunikacyjnym w kraju. Teraz Ambani chce wejść na rynek rozwiązań AI.

Warto przeczytać: Unijny akt o sztucznej inteligencji zmieni zasady zarządzania danymi. Europa w przeddzień wejścia w życie AI Act

BharatGPT ułatwi mieszkańcom Indii porozumiewanie się

Indie to ogromny kraj, który zamieszkuje ponad miliard mieszkańców. Imponująca jest również ilość języków, którymi Hindusi posługują się na co dzień. W kraju obowiązują aż 22 języki urzędowe, a ilość lokalnych dialektów liczy się w setkach. Znając te dane łatwiej zrozumieć, że mieszkańcy jednego kraju mogą mieć problemy z porozumiewaniem się między sobą. W tym, co dla wielu stanowi problem, Ambani dostrzegł szansę biznesową.

Reliance Jio we współpracy z Indyjskim Instytutem Technologicznym (IIT) ogłosiło, że w marcu rozpoczną się prace nad narzędziem BharatGPT. Projekt ma na celu poprawę komunikacji pomiędzy mieszkańcami.

Narzędzie oparte na własnym modelu językowym

Aplikacja BharatGPT będzie wyposażona we własny model językowy LLM o nazwie Hanooman. Narzędzie docelowo ma obsługiwać ponad 120 języków, umożliwiając bieżącą komunikację w mowie i piśmie. Specjalną funkcją będzie możliwość zamiany mowy na pismo, co umożliwi korzystanie z niej większej liczbie użytkowników. BharatGPT będzie na bieżąco „uczyć się” nowych zwrotów i wyrażeń, dzięki czemu jego baza językowa będzie się stale powiększać. Twórcy już teraz zapraszają do współpracy i wykorzystania narzędzia przez przedsiębiorstwa i organizacje rządowe.

Nie da się ukryć, że BharatGPT poprzez dostosowanie do potrzeb ogromnego rynku Indii ma szansę na odniesienie spektakularnego sukcesu. Jego szerokie możliwości zastosowania mogą znacząco rozwinąć wiele branży przemysłowych Indii. Na popularność rozwiązania może mieć wpływ również jego misja społeczna — ograniczenie wykluczenia cyfrowego mieszkańców. Z tych przyczyn warto śledzić dalszy rozwój BharatGPT.

Warto przeczytać: Platforma Wish zmienia właściciela. Porażka konkurenta Amazona z polskim akcentem w tle

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.