Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Będzie nowa ulga podatkowa? Propozycja środowiska doradców podatkowych

Ulga na bezpieczeństwo

Ulga na bezpieczeństwo. To propozycja członków Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Nowe rozwiązanie miałoby być dostępne dla wszystkich podatników.

Nie ma dnia, w którym któryś z przedstawicieli rządzącej koalicji nie sugerowałby mieszkańcom Polski, że znajdują się w ciągłym zagrożeniu wojną. Choć o negatywnych skutkach tego typu komunikatów można pisać wiele, to być może wywoływany przez rządzących stan permanentnego zagrożenia znajdzie swój pozytywny aspekt. Wszak poprawa bezpieczeństwa obywateli to coś, na czym władzom powinno wobec tego szczególnie zależeć. A do tego może przyczynić się propozycja nowej ulgi podatkowej, która wychodzi ze środowiska doradców podatkowych.

Warto przeczytać: Upadłości firm w Polsce wyhamowały. Czy utrzyma się poziom umiarkowany?

Ulga na bezpieczeństwo

Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) opracowała projekt tzw. ulgi na bezpieczeństwo. Rozwiązanie ma pozwolić na odliczenie od podatku wydatków poniesionych na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Co ważne, w założeniu nowa ulga ma dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak i prowadzących działalność gospodarczą. Główną ideą inicjatywy jest zwiększenie poziomu poczucia bezpieczeństwa obywateli.

Twórcy projektu inspirowali się istniejącą już ulgą podatkową B+R. Ta umożliwia odliczenie od opodatkowania kosztów kwalifikowanych, jakie poniesiono na działalność badawczo-rozwojową. Nowa ulga miałaby funkcjonować na podobnej zasadzie, ale dotyczyć wszystkich podatników.

Koszty kwalifikowane do odliczenia

Projektodawcy przygotowali już wstępny katalog kosztów, które miałyby być objęte nową ulgą podatkową. Zaliczałyby się do nich w szczególności: koszty szkoleń z pierwszej pomocy i przysposobienia obronnego, szkoleń z obsługi broni oraz z zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa i komunikacji kryzysowej. Oprócz tego od podatku można by było odliczyć również wydatki na zakup specjalistycznego sprzętu niezbędnego do realizacji szkoleń.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że katalog kosztów, które miałaby obejmować ulga, wciąż jest otwarty. Dlatego zachęcają do składania własnych propozycji. W tym celu na stronie internetowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych uruchomiono specjalne ankiety dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Powołano również specjalny zespół, który będzie zajmował się promocją projektu i doprowadzeniem do jego wprowadzenia w ścisłej współpracy z Ministerstwem Finansów.

Warto przeczytać: Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców. Sprawdzamy jakie korzyści przysługują podatnikom

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.