Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ceneo wygrywa w sądzie z Google. Ważny precedens

Wydawało się, że w starciu sądowym z internetowym potentatem z USA, krajowa firma ma małe szanse na sukces. Tymczasem postanowienie, jakie uzyskało Ceneo w toczącej się sprawie przeciw Google pokazuje, że sprawiedliwość może „być po naszej stronie”. I jednocześnie wskazuje drogę dla innych podmiotów.

Ceneo.pl to jedna z najpopularniejszych w kraju porównywarek cen. Została założona w 2005 roku. Obecnie należy do podmiotów Grupy Allegro. Umożliwia użytkownikom uzyskanie informacji na temat cen danego produktu w poszczególnych sklepach internetowych. Daje również możliwość przekierowania do wybranego z nich, w celu finalizacji zakupu.

Popularność porównywarki zdawała się przeszkadzać twórcy największej i najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie. Polska firma uskarżała się, że Google faworyzuje w wynikach wyszukiwania własną porównywarkę cenową Google Shopping. Grupa Allegro postanowiła wnieść pozew przeciwko gigantowi. Warszawski Sąd Okręgowy przyjrzał się zarzutom nieuczciwych praktyk rynkowych, jakie Amerykanie mieliby stosować wobec Ceneo.

Warto przeczytać: Wyszukiwarka Google będzie płatna? Gigant technologiczny rozważa taką opcję

Sądowe zakazy

Złożony 28 marca 2024 roku pozew nie doczekał się jeszcze końcowego wyroku. Mimo to w toczącym się postępowaniu zapadła ważna decyzja. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, już na tym etapie sąd uznał część roszczeń Ceneo. Na mocy postanowienia zakazał Google prowadzenia względem polskiej porównywarki czterech dotychczasowych praktyk.

Pierwszą z nich jest faworyzowanie własnej porównywarki kosztem Ceneo. Google robiło to poprzez korzystne dla siebie prezentowanie wyników wyszukiwania. Sąd zakazał także wyszukiwarce przekierowywania ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo. Ponadto spółka nie może usuwać wyników wyszukiwania, które prowadzą do krajowej porównywarki. Oprócz tego zabronione zostało prezentowanie przez Google nieautoryzowanych reklam Ceneo. Podmiot robił to, by zbierać informacje o preferencjach korzystających z polskiej porównywarki.

Ceneo przeciera szlak

Grupa Allegro alarmowała, że jej zdaniem powyższe działania to nieuczciwe praktyki rynkowe. Działając w ten sposób, Google chciało zbudować sobie przewagę nad konkurencją, wykorzystując swoją pozycję. Podczas postępowania sądowego zarzuty polskiej spółki zostały potwierdzone. To ważna informacja dla innych podmiotów, które skarżą się na nieuczciwe działania Google. Sprawa Ceneo, mimo braku ostatecznego wyroku, już teraz daje przykład tego, że nawet w starciu z tak dużym przeciwnikiem można wygrać. A to może zapoczątkować dalsze procesy wytoczone amerykańskiej spółce.

Postanowienie Warszawskiego Sądu Okręgowego ma być stosowane do czasu ogłoszenia końcowego wyroku. Wtedy to zapadną końcowe decyzje w tej sprawie.

Warto przeczytać: Małe sklepy mają duże problemy. Rośnie ich zadłużenie

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.