Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Cyberbezpieczeństwo to przyszłość IT. Badanie Just Join IT odkrywa perspektywy branży

cyberbezpieczeństwo

Rozwój technologii cyfrowych sprawia, że zwiększa się także ilość zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w sieci. Z tego powodu obszar cyberbezpieczeństwa staje się jednym z najbardziej perspektywicznych dla poszukujących pracy w IT.

Takie wnioski płyną również z badania Just Join IT. To największy portal pracy dla branży IT w Polsce. W przeprowadzonym ostatnio wśród specjalistów IT badaniu zapytano nie tylko o najbardziej perspektywiczne specjalizacje w branży, ale także te, w których najłatwiej zacząć pracę.

Warto przeczytać: Czy przedsiębiorcom uda się utrzymać swoje założenia? Polskie firmy i pracownicy w badaniu „Barometr Rynku Pracy”

Cyberbezpieczeństwo z rosnącym zapotrzebowaniem

To właśnie cyberbezpieczeństwo ankietowani wskazali jako najbardziej przyszłościowy kierunek z perspektywy pracownika IT. Wynika to z faktu, że przy mnogości ataków i dużych kosztach związanych z utratą danych, firmy coraz większy nacisk kładą na bezpieczeństwo środowiska pracy i systemów, na których pracują. Tak jak technologia, tak samo musi rozwijać się obszar cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu cechuje go również mnogość stanowisk pracy, na które zapotrzebowanie wciąż rośnie.

„Obszar cyberbezpieczeństwa jest bardzo rozległy — począwszy od bezpiecznego tworzenia oprogramowania, przez testowanie, analitykę, architekturę, informatykę śledczą, zarządzanie, compliance/zgodność, aż po kwestie związane z bezpieczeństwem AI, systemów OT, dronów czy też przedmiotów codziennego użytku. Warto obrać własną ścieżkę rozwoju i nią podążać, ogólna wiedza jest cenna, ale skupienie się na budowie specjalizacji procentuje w przyszłości” — komentuje Sylwia Panek-Strzała, Sales Manager w Experis.

Zarządzanie danymi wciąż jest atrakcyjne

Dane nieustannie stanowią podstawowe aktywo rozwoju przedsiębiorstwa. Jako że nie zanosi się na zmianę tego trendu, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych analityków danych wciąż nie słabnie. Nie osłabia go nawet rosnące wykorzystanie w tej materii sztucznej inteligencji. Przeciwnie, w ten sposób rośnie uzależnienie firm od analizy danych, a nie wszystko jest możliwe do realizacji jedynie przez AI.

„Perspektywy zatrudnienia w obszarze analizy danych są bardzo obiecujące. Rynek jest gotowy na dalszy rozwój w tym kierunku, ponieważ firmy z różnych sektorów stają się coraz bardziej uzależnione od danych. Dotyczy to zarówno innowacyjnych startupów jak i gigantów korporacyjnych. Z drugiej strony, specjaliści IT mają świadomość, że ich przyszłość zawodowa może zależeć od poziomu zrozumienia tego trendu. I nie mówię tu wyłącznie o rolach, takich jak Data Analyst, Data Engineer czy Data Scientist. W branży IT nadal istnieje duży popyt na klasycznych Front-end Developerów, którzy projektują strony internetowe czy aplikacje. Jednak posiadając dodatkowo umiejętności związane na przykład z wizualizacją danych, staną się oni jeszcze bardziej atrakcyjni dla biznesu. Analiza danych to przyszłość, a inwestycja w tego rodzaju umiejętności na pewno przyniesie zyski”  – komentuje Bolesław Michalski, CEO GoIT Polska.

Inżynierowie DevOps wciąż w cenie

Wszechstronność to cecha, która zdaje się być pożądana stale, niezależnie od branży. W IT przejawia się to obecnością DevOps na trzecim miejscu najbardziej atrakcyjnych kierunków. Pracownicy zatrudnieni na tym stanowisku są odpowiedzialni zarówno za rozwój oprogramowania, jak i utrzymanie infrastruktury. Mnogość obowiązków ma także odzwierciedlenie w zarobkach — osoby na tych stanowiskach kolejny rok z rzędu to najlepiej opłacani specjaliści w IT. Senior DevOps mogą liczyć na zarobki rzędu 22-27 tys. zł.

„Wysokie płace są powiązane z wysokimi oczekiwaniami wobec inżynierów DevOps. Wymaga się od nich posiadania wszechstronnej wiedzy z wielu obszarów, łączenia umiejętności programistycznych z administracją systemami, a także zarządzaniem infrastrukturą i cyberbezpieczeństwem. Oznacza to, że konieczna dla nich staje się znajomość systemów operacyjnych (najczęściej Linuxa), przynajmniej podstawowa umiejętność pisania kodu (C, C++, Java, .Net) oraz tworzenia skryptów (PowerShell, Python, Perl, Bash). Do tego dochodzi jeszcze automatyzacja z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Ansible czy Jenkins oraz konteneryzacja (Kubernetes, Docker)” – mówi Justyna Mazur, Head of Perm w Experis.

Coraz cięższe początki w IT

Choć osoby z doświadczeniem nie powinny mieć problemu ze zdobyciem dobrze płatnej pracy, to wejście na rynek pracy w IT jest coraz trudniejsze. Zaledwie 5% ofert pracy w 2023 było adresowanych do debiutantów lub osób z małym doświadczeniem. By nie mieć problemów ze znalezieniem pierwszej pracy, muszą być elastyczni w dostosowaniu do potrzeb rynkowych. Powinni także stawiać pierwsze kroki w niszach technologicznych lub kategoriach z niskim progiem wejścia.

„Popyt na programistów nie ustaje, jednak, jak w każdej dziedzinie, dziś w cenie jest multitasking. Stąd rosnące zainteresowanie Fullstack Developerami, posiadającymi kompetencje, które dawniej wymagane były od kilku specjalistów. Warto także zauważyć obszary, które dawniej były mniej zinformatyzowane, a obecnie są ściśle związane z IT, takie jak projektowanie graficzne. Mowa tu oczywiście o UX/UI Designerach, którzy kształtują interfejsy użytkownika i doświadczenia użytkownika. Wystarczy spojrzeć na ich rolę w dynamicznie rozwijającym się sektorze e-commerce” – podsumowuje Bolesław Michalski z GoIT Polska.

Warto przeczytać: Czy sztuczna inteligencja faktycznie zabierze miejsca pracy? Zdaniem eksperta AI to bardziej ewolucja niż rewolucja

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.