Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fundacja XTB inwestuje w polską młodzież. Szkoły ponadpodstawowe otrzymają program edukacyjny o finansach

fundacja XTB

Fundacja XTB, we współpracy z Fundacją Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży – Trampki na Giełdzie, stworzyła specjalny program edukacyjny w obszarze finansów. Jest on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jak pokazują badania, 64% przedstawicieli pokolenia generacji Z uważa, że ma zbyt małą wiedzę, aby zarządzać swoimi finansami. Zapewne wiele osób może nie pamiętać zajęć z podstaw przedsiębiorczości w szkole, bo było ich tak mało. Odpowiadając na zapotrzebowanie młodych ludzi, Fundacja XTB zdecydowała się na stworzenie programu edukacyjnego. Wspólnie z Fundacją Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży – Trampki na Giełdzie w pierwszym roku wdroży projekt do 100 placówek oświatowych.

„Ekonomia jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Naszą misją jest szerzenie wiedzy o gospodarce, ponieważ jako czołowa instytucja finansowa w kraju czujemy odpowiedzialność za edukację finansową. Dlatego Fundacja XTB skupia się na działalności edukacyjnej w szkołach ponadpodstawowych, gdzie młodzi ludzie kształtują nawyki, które będą wpływać na ich całe dorosłe życie” – mówi Sylwia Kozoń, prezeska Fundacji XTB.

Warto przeczytać: Polska ma bardzo zmienne prawo podatkowe i jedno z najmniej stabilnych nie tylko w Europie, ale i na świecie – wskazuje ekspertka ds. rachunkowo-podatkowych

Finanse w szkołach

Edukacja finansowa w polskich szkołach nadal pozostawia wiele do życzenia. I nie mówimy tutaj o matematyce, a podstawach przedsiębiorczości, które jeszcze kilka lat temu były realizowane w ograniczonej formie. Badanie „Marzenia i plany młodych Polek i Polaków” wykonane na zlecenie Fundacji XTB wskazuje, że ponad 60% przedstawicieli generacji Z nie ma odpowiedniej wiedzy o finansach.

Przypomnijmy tylko, że generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Dlatego Fundacja XTB we współpracy z Fundacją Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży, znanej jako Trampki na Giełdzie wprowadzą program edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych.

„Wspólnie z Fundacją XTB opracowaliśmy format, który jest przystępny dla młodzieży oraz przede wszystkim powtarzalny. W ten sposób, wykorzystując potencjał naszego partnera, chcielibyśmy dotrzeć do jak najszerszego grona młodych ludzi. Już podczas pierwszej edycji planujemy trafić do 100 szkół, co umożliwi dotarcie do ok. 3000 uczniów. Natomiast w kolejnych latach chcielibyśmy, aby ten zasięg był jeszcze większy” – mówi Izabela Kozakiewicz, założycielka i prezeska Fundacji Trampki na Giełdzie.

„Akademia jutra. Finanse z klasą” ma na celu edukację młodego pokolenia w zakresie budowania bezpieczeństwa finansowego oraz odpowiedzialnego zarządzania finansami osobistymi. Zainteresowane szkoły mogą zgłaszać się do programu do końca września 2024 roku.

Wiedza na temat finansów

Wiemy, że Polacy nie mają odpowiedniej wiedzy na temat podatków, aby chociażby korzystać z przysługujących im ulg. Okazuje się, że również młodzież ocenia swoją wiedzę na temat finansów na przeciętną. Choć jak wynika z badania fundacji XTB, większość młodych Polaków chętnie oszczędza. Najczęstszym wyborem jest konto oszczędnościowe (47%). Podobna liczba osób (46%) decyduje się na przechowywanie swojej nadwyżki finansowej w gotówce, a podium zamykają konta bankowe (40%).

„Zwiększanie świadomości w zakresie inwestowania, może znacząco pomóc Milenialsom i Zetkom spełnić swoje marzenia, bo osoby, które decydują się na inwestowanie, zazwyczaj oszczędzają regularnie. Większość z młodych Polaków uważa, że brakuje im wiedzy, aby skutecznie inwestować. Wiele osób nadal wierzy w mity jak: „trzeba dużo zarabiać, żeby inwestować”, albo „nie ma czasu na inwestycje” – powiedział Hubert Świerczewski „Pankracy”, youtuber finansowy, przedstawiciel generacji Z.

Warto przeczytać: Polacy spytani o czterodniowy tydzień pracy. Najbardziej chcą go ludzie młodzi

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
paw 21 cze 2024 (14:58)

Kasyno będzie uczyć jak inwestowania....