Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polska ma bardzo zmienne prawo podatkowe i jedno z najmniej stabilnych nie tylko w Europie, ale i na świecie – wskazuje ekspertka ds. rachunkowo-podatkowych

polskie prawo podatkowe

Zbyt skomplikowany i niezrozumiały. Tak Polacy oceniają system podatkowy w Polsce, często wskazując, że płacimy zbyt wysokie podatki. Nie ułatwiają one tym bardziej prowadzenia działalności gospodarczej.

Choć często Polacy deklarują swoją znajomość prawa podatkowego, to w rzeczywistości część z nich nie ma świadomości, że płaci podatek VAT w codziennych zakupach. Jednak podatki to nie tylko VAT czy PIT. Dlatego system podatkowy jest skomplikowany, niezrozumiały, i co ważniejsze niesprawiedliwy. Ekspertka ds. rachunkowo-podatkowych potwierdza, że rodzime prawo jest niestabilne na tle Europy.

Polska ma bardzo zmienne prawo podatkowe i jedno z najmniej stabilnych nie tylko w Europie, ale też na świecie. Właśnie ta niestabilność prawa podatkowego, jego opresyjność w systemie skarbowym, a także prawa gospodarczego jest wskazywana jako jedna z najważniejszych przeszkód w prowadzeniu działalności gospodarczej przez ponad połowę przedsiębiorców” – wskazuje dla MamBiznes Iwona Czugajewicz, ekspertka ds. rachunkowo-podatkowych.

Większość dotychczasowych zmian była i jest niekorzystna dla podatników. Co więcej, wymagają one szybkiego dostosowania się do ustawodawstwa. Choć, jak wskazuje ekspertka, część z nich była korzystna między innymi obniżenie stawek PIT czy zmniejszenie dla małych podatników stawki CIT do 9%.

Warto przeczytać: Spadają standardy uczciwości w polskich firmach. Nieetyczne działania sposobem na przetrwanie?

Wysokie podatki i prowadzenie działalności

Niejedno badanie pokazuje, że wysokie koszty związane z prowadzeniem własnej działalności są zmorą przedsiębiorców. Często wynikają one głównie z obciążeń podatkowo-budżetowych. Ponadto warto wspomnieć o wysokich kosztach zatrudnienia pracowników. Jednak pytanie czy faktycznie mamy na co narzekać?

„Powszechnie mówi się, że skala obciążeń podatkowych w naszym kraju jest średnio umiarkowania na tle pozostałych państw Europy. Najniższe ustawowe stawki PIT mają Bułgaria, Rumunia, Węgry (15%), Estonia (20%), a najwyższe z kolei kraje skandynawskie oraz Europa Zachodnia, na przykład Francja, Dania to 55%. W zestawieniu Tax Foundation Polska zajęła 21 miejsce, ze stawką 36%, czyli stawka 32% obowiązująca dla drugiego progu podatkowego plus 4% tzw. danina solidarnościowa” – wskazuje Iwona Czugajewicz.

Narzekamy nie tylko na wysokie podatki. Problemem jest obecna wysokość składki zdrowotnej, ale również opłata cukrowa czy akcyza, które ponadto charakteryzują się zmiennością. Nie tylko przedsiębiorcy muszą dostosowywać się do zmieniających realiów. Dotyczy to też księgowych oraz doradców podatkowych.

Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorcy mieli aktualną wiedzę na temat podatków, ale również wiedzieli jak optymalizować procesy biznesowe oraz koszty w firmie. Ekspertka wskazuje kilka porad jak ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej.

„Ułatwieniem dla wielu biznesów i profilów działalności może być przeniesienie online  prowadzenia biznesu, a to umożliwia też dotarcie do większej liczby klientów. Automatyzacja procesów biznesowych i marketingowych oraz nowoczesne narzędzia internetowe, programy i aplikacje umożliwiają sprawne funkcjonowanie firmy. Są to na przykład darmowe narzędzia do wystawiania faktur, CRM, do obsługi social mediów czy nawet uproszczonej księgowości. Możliwość pozyskania dofinansowania z funduszy unijnych lub urzędów pracy na start jest też bardzo przydatna przy zakładaniu firmy” – mówi Iwona Czugajewicz.

Warto przeczytać: Dotacje dla samozatrudnionych w 2024. Jak przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie?

Oczekiwane zmiany

Wraz z powołaniem nowego rządu pod koniec ubiegłego roku, wielu przedsiębiorców liczyło na wprowadzenie ułatwień dla prowadzenia biznesu. Na razie możemy liczyć na wprowadzenie „wakacji od ZUS”, z których będzie można skorzystać w jednym miesiącu w ciągu roku. Jednak oczekują oni znacznie więcej.

Najbardziej pożądaną jest w tej chwili zmiana w rozliczaniu składki zdrowotnej, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, kasowy PIT, skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw czy tzw. wydłużenie vacatio legis ustaw dla przedsiębiorców. Rząd słusznie zdecydował już o odroczeniu KseF, a za tym idzie wyeliminowanie błędów w wielu obszarach wdrożeniowych i wzmocnienie bezpieczeństwa systemu. Firmy zyskają dodatkowy czas niezbędny na wdrożenie i adaptację do nowego systemu  elektronicznego fakturowania” – wymienia ekspertka.

W roku 2023 roku upadło aż 4701 polskich przedsiębiorstw. Zdaniem Iwony Czugajewicz, zarówno w tym roku jak i na początku kolejnego liczba upadłości może być na zbliżonym poziomie. Jeszcze niedawno ruszyły prace nad przepisami wdrażającymi do polskiego systemu prawnego ostatnią część Dyrektywy Drugiej Szansy. Ma ona umożliwiać dłużnikom, którzy są zagrożeni niewypłacalnością naprawienie sytuacji finansowej firmy.

Można stwierdzić: i tak źle, i tak niedobrze. Przedsiębiorcy mają konkretne oczekiwania i dopóki nie zostaną spełnione obietnice rządowe, zapewne narzekania nie ucichną.

Warto przeczytać: Polskie firmy powoli odzyskują równowagę. Mają jednak problemy z dalszym rozwojem


Iwona Czugajewicz – certyfikowana księgowa i CFO z wieloletnim doświadczeniem. Pomaga markom/firmom zagranicznym z sukcesem w wejściu i ekspansji na rynku polskim. Od 20 lat z sukcesem prowadzi i rozwija własną markę – renomowane, licencjonowane biuro rachunkowe RABAT  świadczące usługi rachunkowo-podatkowe oraz HR&payroll dla przedsiębiorców polskich i zagranicznych. Kobieta przedsiębiorcza, sukcesu, świadoma swoich wyborów i wartości. Ambasadorka marki Senelle -polskich, naturalnych, wegańskich kosmetyków. Inspirująca kobieta biznesu według  rankingu 21 inspirujących Kobiet biznesu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.